Svetlana Grigorian. Kiek tavyje „lukašenkos“?

Svetlana Grigorian. Kiek tavyje „lukašenkos“?

Saulėtą 2020 rugpjūčio 15 dieną, Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialinio tinklo paskyroje pasauliui paskelbė apie ant Palangos tilto inicijuotą Baltarusijos palaikymo akciją: ant tilto iškabintos istorinės Baltarusijos vėliavos simbolizavo solidarumą su už laisvę nuo diktatūros kovojančiais Baltarusijos žmonėmis. 

Įrašas, kuriame prieš pusmetį meras postringavo apie demokratijos kainą, turėtų jam pačiam priminti, kad demokratija ir laisvė prasideda nuo mūsų pačių, tačiau akivaizdu, kad neprimena. Labai norisi tikėti, kad tokia graži akcija buvo ne merą aukštinanti viešųjų ryšių akcija, o tikra demokratijos šventė, bet, žiūrint į paskutinių dienų įvykius, na, niekaip nesitiki.

Apie kai kurias mero kontroliuojamas viešas Palangos grupes socialiniuose tinkluose girdėjo ne vienas palangiškis. Ne vienas susidūrė ir su tuo, kad už viešą bei pagrįstą kritiką merui ir miesto valdžiai yra šalinami iš paskyrų ar net blokuojami.

Žodžio laisvė, kuri suteikia teisę be cenzūros kalbėti ir skleisti informaciją yra pamatinė demokratijos dalis, įtvirtinta daugelyje pasaulio valstybių, taip pat ir Lietuvos Konstitucijoje. LR Konstitucijos 25 straipsnyje sakoma: „Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas. Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.“

Ne visiems, o ypač esantiems valdžioje, žodžio laisvė yra priimtina. Vienpusė informacija ir teigiami vertinimai Palangos miesto valdžiai yra labiau priimtini nei diskusijos ar pagrįsta kritika. Net už tai, kad Palangos miesto tarybos posėdžiai būtų transliuojami gyvai, realiu laiku internetu, teko nemažai pakovoti.

Visos, net ir pačios gražiausios demokratijos palaikymo akcijos nesuklaidins žmonių. Juo labiau, kad yla visada išlenda iš maišo. Kaip ta yla, kartas nuo karto, į viešumą išlenda ir tikrasis Palangos mero veidas, kuris apie demokratiją ir žodžio laisvę turi kiek kitokį supratimą.

Maisto kritikas, feisbuko paskyroje pasivadinęs „Riebiu katinu“, įvairiose maitinimo įstaigose, restoranuose ir kavinėse ragauja maistą ir savo vertinimais dalinasi su plačiąja auditorija. Ragavo kritikas ir Palangoje pagamintų picų, o jo maisto vertinimu žmonės pasidalino Palangos miesto grupėse socialiuose tinkluose.

Maisto kritiko išsakyta nuomonė nebuvo pozityvi. Kritikos sulaukė aptarnavimo kultūra, picų skonis, išvaizda, naudoti ingredientai, tačiau apžvalga nebuvo siekis sumalti į miltus picerijos reputaciją. Išsakyta kritika buvo siekiama, kad savininkai atkreiptų dėmesį į kai kuriuos dalykus ir juos pataisytų bei tobulintų.

Tačiau kur yra kritika, yra ir jos nemėgstantis. Štai, Palangos meras asmeniškai sureagavo į maisto kritiko pasidalintą apžvalgą ir paragino neleisti šių apžvalgų platinti socialiniuose tinkluose: „Mūsų Palanga, Mano Palanga ir kitų Palangos grupių administratoriai, neleiskite šio veikėjo video ir nusišnekėjimų platinti. Gerbkime savo miesto žmones, kurie stengiasi ir dirba šiuo nelengvu laikotarpiu. Pačios skaniausios picos!“ – ragino Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus socialiniame tinkle.

Raginimai šalinti kritiką iš socialinių tinklų greit įgavo atgarsį ne tik Palangoje, bet ir už mūsų miesto ribų. Palangos meras viešai pavadintas Baltarusijos batiuškos dvyniu bei paragintas gerbti žodžio laisvę. Panašu, jog apie mūsų mero pomėgius riboti demokratiją sužinojo visa Lietuva.

Pritariu, reikia palaikyti savo krašto verslininkus, tačiau tai daryti reikia patariant, išsakant nuomonę, o ne ignoruojant patarimus. Gerindami kokybę, verslininkai sulauks daugiau svečių, o galiausiai, tą picą, ypač šaltuoju metų laiku, valgo ir palangiškiai, todėl aš už tai, kad maistas ir paslaugos mūsų žmonėms būtų kokybiški.

Jei tai būtų vienintelis toks mero išsišokimas, manyčiau jog patyręs politikas suklydo, tačiau kai tai daroma nuolatos, minčių kyla įvairių. Palangoje yra sava tvarka, o šioje „kreivų veidrodžių“ karalystėje tiesa yra tik viena, o kritika čia negalima. Labai tikiuosi, kad ilgai tai nebesitęs, o demokratija į Palangą atkeliaus 2023 m., po tiesioginių mero rinkimų.

Mere, tikiuosi šio teksto neblokuosite?

Svetlana Grigorian,

Palangos miesto savivaldybės tarybos narė, socialdemokratė

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. MusuPalanga.lt portalo rubrikoje „Nuomonės“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias MusuPalanga.lt portalo redakcija neatsako.

Palanga Palangos meras Šarūnas Vaitkus Riebus katinas Svetlana Grigorian Palangos miesto savivaldybė tarybos narė socialdemokratė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,939