Liūdna žinia: atsisveikiname su dideliu Palangos mylėtoju Jeanu Christophu Mončiu – Moncevičiumi

Liūdna žinia: atsisveikiname su dideliu Palangos mylėtoju Jeanu Christophu Mončiu – Moncevičiumi

Šiandien Palangos Antano Mončio meno muziejuje dega gedulo žvakutės: mus pasiekė itin liūdna žinia, kad vakar mirė didžiojo skulptoriaus sūnus, nenuilstamas Lietuvos kultūros Prancūzijoje skleidėjas bei lietuvybės puoselėtojas, didelis Palangos draugas bei mylėtojas Jeanas Christophas Mončys – Moncevičius, arba Kristupas, kaip jį visi Palangoje šiltai vadinome.

Visai neseniai, gegužės 25 dieną, Jeanas Christophas atšventė savo jubiliejinius gimimo metus – jam sukako 70, o štai vakar staiga sustojo širdis – ligos kamuojama nebeatlaikė. Menininkas mirė savo namuose Paryžiuje, apsuptas žmonos Danielos, dukters Roxanne bei sūnaus Felix dėmesio bei meilės.

Jeanas Christophas, menininko vaikas, kaip ir tėvas, savo gyvenimą Prancūzijoje paskyrė menui – aktorystei, režisūrai ir rašymui. Jis dėjo itin daug pastangų vystant Lietuvos ir Prancūzijos santykius, telkė Prancūzijos lietuvių bendruomenę, nuoširdžiai rūpinosi Lietuvos kultūros sklaida šioje šalyje bei tuo, kad niekada nepamirštume jo tėvo Antano, gimusio visai šalia mūsų, Darbėnuose, kūrybos.

Jeanas Christophas Mončys visada daug dėmesio skyrė Palangai ir ypač tėvo Antano Mončio meno muziejui, kurio steigėjas yra Palangos miesto savivaldybės taryba. Būtent iškilaus Lietuvos skulptoriaus valia, pastarajam dar esant gyvam, 1992 metais, didžioji  dalis jo unikalių kūrinių buvo padovanota mūsų miestui. 1999 metais atidarėme Antano Mončio namus – muziejų, kur ir yra patalpinta išeivijoje meną studijavusio bei kūrusio pasaulinio garso skulptoriaus darbų kolekcija.

Liūdna žinia: atsisveikiname su dideliu Palangos mylėtoju Jeanu Christophu Mončiu – Moncevičiumi , nuotrauka-1

Jeanas Christophas iki pat ligos kartas nuo karto apsilankydavo Palangoje, kur jo laukė ir pusseserė Loreta bei teta Birutė. Abi jos itin daug prisidėjo, kad Palangoje atsirastų Prancūzijoje gyvenusio bei plačiai pasaulyje savo darbus eksponavusio didžiojo menininko su gražia lietuviška pavarde Mončys namai.

Paskutinįsyk Kristupas su visa šeima Palangoje lankėsi 2022 metais ir muziejuje pristatė knygą „Mano Tėvas Antas. 100 prisiminimų apie Antaną Mončį“, kurios autorius buvo. Visada prisiminsiu tą nuoširdų ir šiltą bendravimą, tą begalinės meilės savo tėvui, Lietuvai ir Palangai emociją, kurią skleidė mūsų miesto svečias, ir tą didžiulį norą patirti, ką reiškia turėti lietuviškąsias šaknis.

Jeanas Christophas mūsų mieste veikiančiam A. Mončio meno muziejui yra atvežęs ir padovanojęs nemažą dalį savo tėvo kūrybos archyvo, taip pat išskirtinį kūrinį – pirmąjį iš kalkmedžio monolito skulptoriaus darbą. Jis nuolat palaikė glaudžius ryšius su muziejumi ir nuolat domėjosi jo veikla.

Už Lietuvos garsinimą J. Ch. Mončiui – Moncevičiui padėkojo ir mūsų valstybė: 2022 m. Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo menininką ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi.

Palangos bendruomenės vardu užuojautą velionio šeimai bei artimiesiems pareiškė Palangos meras bei vicemeras Rimantas Antanas Mikalkėnas.

„Visos Palangos bendruomenės vardu nuoširdžiausius užuojautos žodžius skiriame p. Danielai, vaikams Roxanne bei Felix, visai šeimai bei artimiesiems, taip pat Palangoje gyvenančioms artimoms giminaitėms p. Birutei ir Loretai. Šią sunkią netekties valandą visa širdimi esame su Jumis ir liūdime kartu.

Labai tikimės, kad p. Daniela ir artimiausi Jeanas Christophas žmonės dar ne kartą naujai atras mūsų šalį ir mūsų pajūrį bei visi kartu pratęsime nepamirštamus Jeano Christopho darbus“, – be kita ko, rašoma užuojautoje.

Palangos Antano Mončio meno muziejus gedulo žvakutės netektis Jeanas Christophas Mončys – Moncevičius
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,922