>

Palangos gyventojai skambina pavojaus varpais: festivalis „VAYUS“ kelia grėsmę sveikatai ir ramybei

Festivalio „Vayus“ akimirka / Festivalio rengėjų nuotr.
Festivalio „Vayus“ akimirka / Festivalio rengėjų nuotr.

S. Nėries gatvės gyventojų bendruomenė Palangoje kreipėsi į atsakingas institucijas dėl artėjančio festivalio „VAYUS“, kuris vyks liepos 25–27 dienomis įvairiose miesto vietose. Gyventojai įspėja – renginys pažeidžia jų teisę į ramų, saugų ir sveiką gyvenimą, o naktinis triukšmas bei nesuvaldyta dalyvių elgsena tampa vis pavojingesnė.

Pasak bendruomenės atstovo Arnoldo Užupio, ankstesniais metais šis festivalis sukėlė nuolatinį naktinį triukšmą, psichologinį diskomfortą ir nesaugumo jausmą, o šiemet padėtis gali būti dar prastesnė.

„Dauguma renginių planuojami po atviru dangumi arba vietose be jokios akustinės izoliacijos – tai reiškia, kad garsas nekontroliuojamai sklinda į gyvenamuosius kvartalus. Programa apima naktinius „after-party“ iki pat ryto. Tai ne kultūros renginys, o triukšmo lavina – be realios kontrolės“, – teigia Užupis.

Facebook platformoje per 3 000 žmonių išreiškė susidomėjimą festivaliu, daugiau nei 500 jau patvirtino dalyvavimą.

Bendruomenę itin neramina apsvaigusių asmenų judėjimas tarp renginio vietų, ypač nakties metu. Šio festivalio metu buvo fiksuojami apsvaigimo nuo alkoholio ar galimai psichotropinių medžiagų požymiai, lydimi chaotiško vaikščiojimo tarp barų „Ošia“, klubo „Rąžė“ (Vytauto g. 84) ir kt., taip pat ir į vadinamąją „secret location“ vietą – privačią teritoriją greta Rąžės upelio ir skvero prie Palangos tilto.

Pavojus kyla ne tik gyventojams, bet ir visai visuomenei – festivalio lokacijų aplinkoje formuojasi nesaugi, neprognozuojama situacija, ypač vėlai vakare ir naktį. Rizikinga elgsena pasireiškia atvirose viešosiose erdvėse, kur juda šeimos su vaikais, senjorai, miestiečiai ir poilsiautojai.

Bendruomenės įvardijami pagrindiniai pavojai:

  • nuolatinis triukšmas virš 45 dB naktį, kuris pagal PSO kelia tiesioginį pavojų sveikatai (ypač vaikams, senjorams, sergantiesiems);
  • poilsio ir miego sutrikdymas, nuovargis, ilgainiui lemiantis psichoemocinį išsekimą;
  • viešosios tvarkos ir saugumo problemos, kurias sukelia apsvaigę asmenys;
  • neadekvatus renginio mastas – be realios triukšmo, eismo ir elgsenos kontrolės.

„Palangos kurortinis statusas pamažu trinama – vietoj ramybės ir sveikatos čia diegiama chaotiško naktinio gyvenimo industrija. Mūsų miesto įvaizdis pavojuje“, – pažymi Užupis.

Remdamiesi Europos žmogaus teisių konvencija (8 str.) ir ES pagrindinių teisių chartija (35 str.), gyventojai reikalauja griežtesnės leidimų kontrolės, efektyvios renginio priežiūros, naktinės tvarkos užtikrinimo bei realaus institucijų atsako, o ne formalios stebėsenos.

„Tikimės, kad Palanga liks kurortu, o ne eksperimentine zona komercinių vakarėlių organizatoriams“, – reziumuoja bendruomenės atstovas.

Palangos S. Nėries g. bendruomenės inf.

Exchange Rates
USD 0,851