Jono Šliūpo muziejuje susitikimas su menotyrininke Danguole Ruškiene „Rimaldo Vikšraičio fotografija - apie gyvenimo paraštes“

Jono Šliūpo muziejuje susitikimas su menotyrininke Danguole Ruškiene „Rimaldo Vikšraičio fotografija - apie gyvenimo paraštes“

Lietuvos nacionalinis muziejaus padalinys Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus liepos 31 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. kviečia į susitikimą su menotyrininke, parodų kuratore Danguole Ruškiene. Renginyje kalbėsimės apie vieną iš įtaigiausių Lietuvos vizualinės kultūros reiškinių – Rimaldo Vikšraičio fotografiją. Šio autoriaus kūriniai – tarsi kvietimas pažvelgti į dažnai ignoruojamą tikrovę, pažinti fotografo ir atrasti savo pačių asmeninį santykį su kitaip kvėpuojančia būtimi, socialinėmis dramomis ir kasdienybės absurdiškumu.

Rimaldo Vaikšraičio kūryba – atvira, be pagražinimų ir sentimentalumo – veda į socialinio gyvenimo užkulisius, į kasdienybę, kuri dažnai lieka nepastebėta ar nutylėta. Tai – nepatogi tiesa, kurią lengviau ignoruoti, nei priimti. Ši fotografija gali sukelti atmetimo reakciją, net pasibaisėjimą. Gali patikti arba nepatikti, bet abejingų nepalieka. Iš pirmo žvilgsnio – tai žiauri, šiurkšti realybė, sunkiai suvokiamos ir dar sunkiau priimamos situacijos, veikiau panašios į teatralizuotas scenas, nei į tikrą gyvenimą. Tačiau toks tik pirmasis įspūdis. Po šios fotografijos paviršiumi slepiasi daugialypė vizualinė ir žmogiškoji medžiaga – bandymas suprasti žmones, gyvenimus ir pasaulio absurdiškumą. Nors R. Vikšraičio fotografijos dažnai atrodo tarsi mėgavimasis grotesku ar socialiniu nuosmukiu, iš tiesų tai – gili, autentiška pastanga pažinti tikrovę. Autorius nei smerkia, nei teisina – jis atviru žvilgsniu žvelgia į tai, kas visai čia pat, šalia mūsų ir kviečia žiūrovą pažvelgti kartu. Tikintis, kad jis ne tik pažvelgs, bet ir pamatys. 

Rimaldo Vikšraičio fotografija – tai nemaloni tiesa, kuri neleidžia likti abejingam. Jo jautrūs, kartais šokiruojantys kadrai išprovokuoja diskusijas apie socialinę atskirtį, tapatybę ir žmogiškąjį būvį. Ji skatina mąstyti, atsisakyti išankstinių nuostatų ir iš naujo peržiūrėti savas vertybes.

Danguolė Ruškienė – menotyrininkė. Menotyros bakalauro diplomą įgijo Vytauto Didžiojo universitete, kultūros vadybos ir politikos magistro kvalifikacinį laipsnį – Vilniaus dailės akademijos UNESCO katedroje. Nuo 2006 m. yra aktyvi kultūros bei meno procesų apžvalgininkė bei vertintoja. Publikavo per 200 straipsnių kultūros ir meno spaudoje, albumuose, kataloguose ir kt. Yra meno leidinių sudarytoja, parodų kuratorė. Nuo 2009 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė, nuo 2018 m. – asociacijos „Kūrėjų sąjunga“ narė, nuo 2019 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė. 2012 m. suteiktas LR meno kūrėjo statusas. 2014 ir 2024 m. Lietuvos kultūros taryba, 2017 m. Klaipėdos miesto savivaldybė menotyrinei jos veiklai skyrė individualią stipendiją. 2023 m. už aktyvų kūrybinį ir tiriamąjį darbą fotografijos srityje ir pajūrio autorių kūrybos sklaidą leidžiant knygas bei organizuojant parodas jai skirta Skirmanto Valiulio premija.

Renginio viešinimui panaudota R. Vikšraičio nuotrauka „Kartų kaita“, 1976 iš asmeninio autoriaus archyvo.

Kada? 2025 m. liepos 31 d. 17.30 val.

Kur? Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga)

Trukmė: 1 val.

Kaina? Nemokamai

Registracija: [email protected]

*Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, interneto svetainėse, spaudoje ir kitur.

Exchange Rates
USD 0,854