Kreditas – tai finansinė paslauga, kurios metu kreditorius (dažniausiai bankas, unija arba kita finansų institucija) suteikia lėšų skolininkui tam tikromis sąlygomis. Skolininkas įsipareigoja grąžinti pasiskolintą sumą ir sumokėti palūkanas per numatytą laikotarpį.
Kreditai skirstomi į skirtingas rūšis. Tai gali būti:
- Vartojimo kreditas;
- Verslo kreditas;
- Greitasis kreditas;
- Lizingas (išperkamoji nuoma).
Tačiau norint geriau suprasti pagrindinę informaciją, susijusią su kreditu, reikia susipažinti su dar keliomis svarbiomis sąvokomis:
Palūkanos – tai mokestis už pasiskolintus pinigus;
Fiksuota palūkanų norma – tai palūkanų normos tipas, kuris užtikrina, kad Jūsų įmokos išliks vienodos visą kredito grąžinimo laikotarpį;
Kintama palūkanų norma – tai palūkanų normos tipas, kai įmokos gali didėti arba mažėti, priklausomai nuo rinkos sąlygų;
Užstatas – tai turtas, kurį skolininkas pasiūlo kaip garantiją, kad grąžins kreditą;
Kreditingumas – tai skolininko galimybės laiku įvykdyti turimus finansinius įsipareigojimus. Kreditingumą vertina pats kreditorius, remdamasis pajamomis, įsipareigojimais ir pan.;
Delspinigiai – tai papildomas mokestis už pradelstus mokėjimus;
Metinė palūkanų norma – tai vienas iš pagrindinių rodiklių, kuris parodo, kiek asmuo sumokės už ą per metus, kaip procentą nuo kredito sumos;
Bendra kredito kainos metinė norma – tai rodiklis, kuris apima ne tik palūkanas, tačiau ir visus papildomus mokesčius (pvz., sutarties sudarymo, administravimo ir pan.);
Anuiteto metodas – tai os grąžinimo būdas, kai mokamos vienodos mėnesinės įmokos;
Linijinis metodas – tai os grąžinimo būdas, kai pradinės įmokos yra didesnės, o laikui bėgant mažėja, nes palūkanos skaičiuojamos tik nuo likusios skolos.
Kreditas gali būti suteikiamas ne tik tradiciniais metodais, tačiau ir per vis labiau populiarėjančias tarpusavio skolinimo platformas. Vienas iš geriausiai žinomų pavyzdžių – tai „Paskolų Klubas“. Tačiau įvairių platformų gausu ir daugiau. Dažniausiai jos naudingos tiek skolininkams, tiek investuotojams.
Kaip vyksta kredito suteikimo procesas? Dažniausiai skolininkas pateikia prašymą, o kreditorius įvertina asmens finansinius duomenis, turimus įsipareigojimus, pajamas ir pan. Tuomet priimamas sprendimas, ar konkrečiam žmogui gali būti suteikiama a. Jeigu taip, skolininkas ir kreditorius pasirašo sutartį, kurioje detalizuojamos visos sąlygos. Tuomet numatyta suma yra pervedama skolininkui.
Nors kreditas turi nemažai privalumų, jis taip pat rizikingas tiek skolininkui, tiek kreditoriui. Pavyzdžiui, besiskolinantis asmuo turi apsvarstyti, kas nutiktų tuo atveju, jeigu jis netektų darbo, susirgtų ar dėl kitų priežasčių negalėtų grąžinti os. O štai kreditoriui reikia įvertinti tai, kad skolininkas gali būti nemokus.