„Maisto banko“ skyrius Palangoje: pagalba ne tik nuo skurdo, bet ir depresijos

Koordinatorė Rima ir palangiškiai savanoriai. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva
Koordinatorė Rima ir palangiškiai savanoriai. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva

Palangoje labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ veikia jau pusę metų. Čia įsikūrusiame skyriuje darbuojasi koordinatorė Rima Blinstrubienė ir grupelė palangiškių savanorių, kurie spėja nuveikti daugybę gerų darbų – kasdien Rima kartu su geradariais nuo išmetimo išgelbėja apie 120 kg gero maisto. Virbališkės take įsikūrusi organizacija remia beveik 400 nepriteklių patiriančių Palangos gyventojų. 

Maisto banko Palangos skyriaus koordinatorė Rima. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva
Maisto banko Palangos skyriaus koordinatorė Rima. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva

„Maisto banko“ Palangos skyrius paramą dalina atiduotuvės principu – paramos gavėjai maistą gauna ne iš anksto paruoštais paketais, o produktus gali išsirinkti patys, tarsi parduotuvėje, tačiau čia jie nieko nekainuoja. Atiduotuvės asortimentą sudaro „Maisto banko“ savanorių išgelbėtas nuo išmetimo, tačiau žmonių vartojimui dar tinkamas maistas. Maisto atiduotuvė skirta nepasiturintiems Palangos gyventojams, kuriuos paremti „Maisto bankui“ rekomenduoja šios savivaldybės socialiniai darbuotojai. 

Palangos „Maisto banko“ kasdienybė

„Palangoje skurdžiau gyvenantys žmonės ne tokie, kaip visur kitur – čia jie net paramos maistu ateina pasitempę, iškelta galva. Tačiau visi iki vieno dėkingi, kad „Maisto bankas“ juos remia, kad gavę maisto produktų jie galės pasitaupyti reikalingiems vaistams ar komunaliniams mokesčiams. Pas mus į atiduotuvę visi ateina lygūs, čia žmonių nerūšiuojam – mano tikslas suprasti, pastebėti žmones“, – pasakoja „Maisto banko“ Palangos skyriaus koordinatorė Rima. 

„Maisto banko“ Palangos skyriaus surinktą maistą gauna ir kitos vietinės organizacijos. „Kaip ir kituose Lietuvos miestuose, „Maisto bankas” paramą dalina ne tik tiesiogiai žmonėms, bet ir vietinėms organizacijoms, kurios maitina žmones. Taip darome ir Palangoje. Jeigu maisto lieka, surenkame jo daugiau – visada paremiame kitas organizacijoms”, – pasakoja skyriaus koordinatorė. 

Darbas Maisto banko Palangos atiduotuvėje. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva
Darbas Maisto banko Palangos atiduotuvėje. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva

Nuvežti produktus, parsivežti paskutinių dienų galiojimo maistą iš Palangos prekybos centrų, jį patikrinti, surūšiuoti ir atiduoti paramos gavėjams Rimai padeda vietiniai savanoriai.  

„Man padeda tikrai patikimi, darbštūs žmonės. Turiu kelis savanorius, kurie kartu su manimi darbuojasi diena iš dienos – dažniausiai ateina tėtis su sūnumi, kurie parveža maistą iš parduotuvių, visur suvažinėja, o jei reikia, ir atiduotuvėje ateina padėti; taip pat beveik kasdien ateina kelios moterys, kurios čia daro viską, ko prireikia – ir maistą surūšiuoja, ir žmonėms krepšelius su maistu sudeda, susveria, ir jei reikia, net atiduotuvę pašluoja. Savanoriauti ateina ir vyresni palangiškiai, kurie pas mus ir šiaip labai aktyvūs – dalyvauja įvairiuose renginiuose, dainuoja ir net šoka“, – aktyviais savanoriais džiaugiasi Rima. 

Savanorės Lauros pokyčiai

Viena aktyviausių savanorių Palangos „Maisto banke“ – Laura. Nors pati turi ne vieną sveikatos problemą, tačiau pagelbėti į atiduotuvę ateina beveik kasdien, o po pamokų dažnai padėti ateina ir moters sūnus. Laurai nustatyta antra neįgalumo grupė, ji negali dirbti, tačiau išmokų ir alimentų nepakanka vienai auginant du vaikus, todėl moteris ir pati gauna paramą maistu iš „Maisto banko“. 

„Kadangi turiu daug ligų, tenka gerti daug vaistų. Vis juokiuosi, kad tiek daug geriu vaistų, kad tuoj ir valgyt nebereiks, jau vien vaistais soti būsiu. Bet dar yra vaikai – nors dukra jau studentė, tačiau sūnui pradinukui reikia daug energijos. „Maisto banko“ parama maistu labai padeda. Kai ateina eilė man atsiimti paramą, dažniau prašau ilgo galiojimo maisto, jei yra, atiduotuvėje renkuosi makaronus, aliejų, ryžius – kai tokio maisto visada yra spintelėse, badu nenumirsi“, – pasakoja Laura. 

Kartu su visa ligų puokšte Laurą kamavo depresija. Tačiau pastaruoju metu aplinkiniai jos nebeatpažįsta – draugės stebisi pokyčiais, gydytojai netiki savo akimis, kai Laura pirmą kartą po aštuonių metų depresijos į kabinetą įžengė su šypsena. Moteris pasakoja, kad net vaistų dozę jai pamažino. 

„Ne tik imdama paramą, bet ir pati prisidėdama prie pagalbos žmonėms, savanoriaudama aš atsigavau, atradau, patikėjau savimi. Dabar čia jaučiuosi kaip žuvis vandenyje. Turim nuostabią vadovę Rimą, tai ir man vis norisi kažką daryti, kažkuo padėti. Taip ir įsitraukiau nuo pat „Maisto banko“ skyriaus Palangoje atsidarymo, kad ir per skausmus, bet judu ir stengiuosi, nes nebenoriu daugiau gulėti lovoje. Prieš tai daugiausia sėdėdavau namuose, jaučiau kaip važiavo stogas, atrodo visko bijojau, galvoje pastoviai sukosi baisiausi scenarijai. O dabar vis išeinu iš namų, padedu kitiems, pabendrauju su žmonėmis ir jau pati visai kitaip jaučiuosi – jaučiu, kad noriu kažko daugiau iš savęs, iš gyvenimo, pradėjau daugiau savimi rūpintis. Ir visa tai tik „Maisto banko“ dėka, tik dėl jo ir vėl jaučiuosi savimi, jaučiu, kaip kapstausi iš depresijos. „Maisto bankas“ mane išgelbėjo“, – neįtikėtinais pokyčiais dalinasi Laura. 

Visi norintys prisijungti prie „Maisto banko“ Palangos skyriaus daromų gerų darbų, kviečiami savanoriauti. Prašoma internetu užpildyti savanorio anketą www.maistobankas.lt/reg. O prisidėti ir paremti organizacijos veiklą galima deklaruojant pajamas  – tereikia skirti 1,2 proc. GPM „Maisto bankui“, tai žmogui nieko nekainuoja, o „Maisto bankui” padeda išmaitinti tūkstančius žmonių.   

Pernai „Maisto bankas“ visoje Lietuvoje nuo išmetimo išgelbėjo daugiau nei 6 700 tonas gero maisto. Šis maistas virto beveik 14 milijonų porcijų, kurios buvo perduotos Lietuvos nepasiturintiems.

Paramos gavėjai atsiima paramą maistu iš atiduotuvės. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva
Paramos gavėjai atsiima paramą maistu iš atiduotuvės. Nuotraukos autorė Olga Dmitrieva
Palanga labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Palangos skyrius parama Rima Blinstrubienė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,921