Į Kretingą atvykstantis I.Kvik: apie lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

Į Kretingą atvykstantis I.Kvik: apie lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dė-mesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas, vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. O jau balandžio 25 d. Kretingoje vyks įspū-dingas SARE ROMA koncertas!

Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai”, „Vaikštinėjo povelė”, „Pasvarscyk, antela” jau kuris laikas skamba „Sare Roma” pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad ne-turime skirstyti vieni kitų pagal tautybę. Todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne ski-ria, o vienija“, - sako I.Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių liau-dies dainas ir kaip lietuviams sektųsi atlikti romų muziką. O jau balandžio 25 d. Kretingos kultūros centre vyks įspūdingas SARE ROMA koncertas!

- Kaip gimė mintis perdaryti lietuvių liaudies dainas pagal romų muzikos temperamentą?

-  Tiesą sakant, noras leistis į tokį eksperimentą galvoje kirbėjo jau labai seniai. Visi „Sare Roma” an-samblio nariai yra gimę Lietuvoje ir visą gyvenimą čia gyvena. Todėl atrodo, kad viskas susiklostė natūraliai. Man tiesiog labai patinka lietuvių kalba ir lietuvių liaudies dainos, folkloras. Juk romų mu-zika ir gimė iš tų šalių, kuriuose jie gyveno įkvėpimo. Ispanijoje gyvenančių romų muzikoje jaučiamas flamenko stilius, Balkanų šalių grupių muzikoje - balkanų muzika. 

Kai pirmą kartą išgirdau dainą „Pasvarcyk, antela”, man ji labai patiko. Pamaniau, kad ji labai gražiai skambėtų romų romanso stiliumi. Reikėjo tik pabandyti. Taip pat gimė ir kitų dainų variantai. Studijo-je su gitara ėmėme dainuoti ir atrodo, kad įkvėpimas tiesiog liejosi. Visiškai natūraliai. Labai džiau-giuosi rezultatu, nes ypač dzūkų ir žemaičių tarmė man yra pati gražiausia, mane žavi šiomis tarmėmis kalbantys žmonės. Tai kaip muzika.  

Tikiuosi, kad šios dainos palies ir mūsų klausytojų širdis. Visas jas atliksime mūsų planuojamame šių metų koncertiniame ture „Gypsy fiesta”, kurio metu aplankysime Švenčionis, Klaipėdą, Naująją Ak-menę, Vilnių, Kuršėnus. Žinoma, joje atliksime ir publikos mylimas ir puikiai žinomas „Sare roma” dainas, tokias kaip „Lietuvaitė”, „Aš turtingas”, „Tie keliai”.

- O lietuviams ar pavyktų atlikti romų dainas? 

- Ne tik pavyktų, jiems puikiai tai sekasi! Kiekvienais metais organizuojame tarptautinį romų kultūros festivalį „Gypsy fest”, kuriame pernai kvietėme klausytojus mėgautis romanizacija. „Sare Roma” sce-noje dainavo lietuvių dainas, o mūsų svečiai, žinomi Lietuvos atlikėjai, atliko romų dainas. Tai buvo toks magiškas muzikos kokteilis, kurio niekas nesitikėjo. Mane labai nustebino, kiek daug lietuviškų dainininkų yra įsigilinę į romų muziką ir kaip puikiai pavyko koncertas. Romanizacija tikrai įvyko. Tai dar kartą įrodė, kokia didelė galia yra muzikoje - jie vienija, sėja taiką ir bendrystę. 

- Žmonės pastaruoju metu gąsdinami ekonominiu sunkumu. Ar jaučiate, kad žmonės mažiau eitų į koncertus?

- Tegul tai ir lieka tik gąsdinimais (juokiasi). Gal pardavimų sumažėjimas labiau jaučiamas didmies-čiuose, kurie pripildyti renginių, kur arenose nuolat vyksta įvairūs koncertai. Tuo metu rajonuose gy-venantys žmonės, manau, labai laukia koncertų ir pas juos atvykstančių dainininkų. Bilietų prekyba į mūsų šių metų koncertinį turą „Gypsy fiesta“ dar tik prasidėjo, bet esu tikras, kad kiekviename mieste sulauksime pilnutėlės žiūrovų salės. „Sare Roma“ per daug metų subūrė tikrų klausytojų fanų bend-ruomenę, kuri su metais tik didėja.

Matau, kaip mūsų klausytojai Kretingoje laukia mūsų ir kaip vertina mūsų indėlį į pasirodymus. SA-RE ROMA koncertas – tai spalvingas, ugnį kaitinantis spektaklis su išskirtiniais kostiumais, specia-liaisiais šviesos ir garso efektais. Grupė atvažiuoja su programa, kurią kūrė visa komanda profesiona-lų. Kiekvieną kartą po koncertų girdime, kad žmonės tokio reginio nepamiršta dar ilgai, o pamatę kartą, mielai perka bilietus kaip dovaną savo artimiesiems ar draugams.

SARE ROMA komanda ruošiasi ne tik kruopščiai kurdama atlikėjams ne tik skirtingus kostiumų komplektus, bet ir daug įvairių dekoracijų, netradicinių sprendimų scenoje. O viską vainikuos – Jūsų, mieli žiūrovai, šiluma ir aplodismentai. Ne kartą įrodėte, kad iš plačios romiškos širdies atliekamos dainos nepalieka abejingų, o aistringa ir virtuoziškai atlikta muzika užburia ir padovanoja pačius ge-riausius jausmus ir emocijas. 

Jau balandžio 25 d. Kretingos kultūros centre vyks įspūdingas SARE ROMA koncertas!

Bilietus įsigyti galima kultūros centro kasoje ir Ticketmarket.lt:  https://www.ticketmarket.lt/lt/e/renginys/sare-roma-kretingos-kulturos-centras-bilietai-20240425

Į Kretingą atvykstantis I.Kvik: apie lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą, nuotrauka-1 Į Kretingą atvykstantis I.Kvik: apie lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą, nuotrauka-2
Lietuvos dainininkas romų ansamblis „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik koncertas Kretinga
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,938