Dėl klaidingo priesaikos teksto Palangos savivaldybės politikai turės pakartoti ceremoniją

Dėl klaidingo priesaikos teksto Palangos savivaldybės politikai turės pakartoti ceremoniją

Vilnius, balandžio 21 d. (BNS). Dėl klaidingo priesaikos teksto penkių savivaldybių politikai turės pakartoti ceremoniją.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Kazlų Rūdos, Palangos, Mažeikių, Plungės ir Trakų rajonų savivaldybių nariai bei merai prisiekė naudodami naujojo Vietos savivaldos įstatymo neatitinkantį priesaikos tekstą.

Pagal įstatymą, naujai išrinkti politikai turi prisiekti taip: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių savivaldybės gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas!“. Paskutinis sakinys nėra privalomas.

Tuo metu, pavyzdžiui, Palangos tarybos nariai vietoj žodžių „vykdyti Konstituciją“ pasakė „vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją“, Trakuose – „vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių savivaldybės gyventojų teises ir viešuosius interesus“.

Priesaikų ceremonijas savivaldybėse organizavo tos apygardos rinkimų komisija.

Laikinasis VRK vadovas Andrius Puksas penktadienį BNS sakė, kad komisija raštiškas rekomendacijas dėl pirmojo savivaldybės tarybos posėdžio dar šių metų kovo 13 dieną buvo išsiuntusi visiems savivaldybių rinkimų komisijų pirmininkams, o šie savo ruožtu – visoms Lietuvos savivaldybių administracijoms.

Anot jo, šiose rekomendacijose, be kitos svarbios informacijos, taip pat buvo nurodyta, kaip turi vykti naujai išrinktų tarybų narių ir merų priesaikų ceremonija bei pateiktas priesaikos tekstas.

„Vietos savivaldos įstatymas nurodo, kad nustatytas priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas. Šios nuostatos nesilaikymas, taip pat atsisakymas pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga reiškia, kad savivaldybės tarybos narys ar meras neprisiekė“, – teigė laikinasis VRK vadovas.

Jis pabrėžė, kad tose savivaldybėse, kur naudotas klaidingas priesaikos tekstas, tarybos nariai ir meras privalo prisiekti iš naujo.

„Kol priesaikos nebus duodamos laikantis Vietos savivaldos įstatyme numatytos tvarkos, nei savivaldybės taryba, nei meras savo pareigų pradėti eiti negali“, – pabrėžė A. Puksas.

Situaciją aiškinasi Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas.

Komiteto pirmininko Ričardo Juškos teigimu, susidaro kuriozinė situacija, kad dalyje savivaldybių nėra įgaliojimus turinčios valdžios, nes ankstesnės kadencijos tarybos įgaliojimai nutrūko naujai išrinktiems tarybos nariams susirinkus į pirmąjį posėdį.

„Aiškinamės, kas yra atsakingas už tokią keblią padėtį, nes kai kurios naujosios tarybos galėjo spėti jau ir teisės aktų priimti, todėl klausimas, kas prisiims atsakomybę už įgaliojimų neturinčių subjektų priimtais sprendimais sukeltas pasekmes. Toks aplaidumas yra absoliučiai netoleruotinas,“ – teigė jis.

Savivaldos rinkimai Lietuvoje vyko kovo pradžioje.

Palanga Palangos tarybos nariai meras priesaikos tekstas klaidingas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,932