Palangą jau dvidešimtąjį kartą užkariauja mažoji žuvelė: jubiliejinė Stintų šventė prasideda!

Palangą jau dvidešimtąjį kartą užkariauja mažoji žuvelė: jubiliejinė Stintų šventė prasideda!

Palangą jau nuo šiandien ima užkariauti mažoji žuvelė stinta. Tradicinis žvejiškas – beje, jubiliejinis  dvidešimtasis – festivalis prasideda jau šiandien ir tęsis visą savaitgalį. Organizatoriai žada, jog šiais metais šventė „Palangos stinta“ bus tikrai išskirtinė, juk visgi jubiliejinė, tad pramogų ir linksmybių kurorte nestigs. Šiais metais šventės metu, be žvejiškų atrakcijų, bus akcentuojama ir kurortui labai svarbi sukaktis – Palanga šiemet švenčia savo 770 metų gimtadienį. Tai atsispindės Stintų šventės  kultūrinėje programoje.

Visą savaitgalį šurmuliuojantis kurortas 

Šventės šurmulys ims jaustis jau šiandien Vytauto gatvėje, kur vyks tautodailininkų ir kulinarinio paveldo meistrų kermošius. Beje, šiemet jis bus rekordiškai didelis. Jame bus galima įsigyti stintų iš gintaro, metalo, molio, medžio, megztų, meduolinių ir kitokių bei geriausių Lietuvos tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo gardumynų.

Žvejiško festivalio metu šurmuliuos Žuvies ir Tautodailės mugės, kuriose savo gaminius bei produkciją siūlys rekordiškai daug tautodailininkų, individualių kūrėjų, kulinarinio paveldo meistrų.

Organizatoriai džiaugiasi, kad kermošiuje dalyvaus ir rekordinis skaičius žvejų – ne tik iš pajūrio, bet ir iš Rusnės, Kintų, Šilutės bei kitų miestų. Žvejai atvyks su savo rūkyklomis, stintų kepimo įranga, receptais. Šventėje pamatysime ir kulinarinio paveldo meistrus iš Latvijos, kurie pristatys, kaip stintą ruošia jie.

Šventė vyks visą savaitgalį, tačiau daugiausiai pramogų svečiams kurortas pasiūlys pagrindinę Stintų šventės dieną – šeštadienį. J. Basanavičiaus gatvėje su savo įranga įsikūrę pajūrio žvejai, virtuves po atviru dangumi įsirengę geriausi kurorto restoranų bei kavinių šefai svečiams siūlys šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus. Tad šventės kaltininkė atitiks visų – net išrankiausių – skonių trokštančių lūkesčius.

Nestigs ir atrakcijų – kaip ir kasmet, norintieji galės dalyvauti Stintų meškeriojimo varžybose, jėgas išbandyti tradicinėse žvejiškose rungtyse. Pramogauti pakvies ir Amatų (Centrinėje aikštėje), Žemaitiško kastinio ir kuršiškos stintienės (J. Basanavičiaus g. ), Silkės ir humoro festivalio (J. Basanavičiaus gatvės ir Birutės alėjos sankryžoje) kiemai.

„Kviečiame visus vasario 10-12 dienomis šventėje „Palangos stinta 2023“ aplankyti Žemaitiško kastinio ir kuršiškos stintienės kiemą, kur paragausite unikalių, pagal autentiškus senus receptus pagamintų žemaitiško kastinio, sūrio, giros ir pasigardžiuosite kuršiškos stintienės“, – pakvietė vienas iš šventės organizatorių Nerijus Stasiulis. 

J. Basanavičiaus gatvėje bei Jūratės ir Kastyčio skvere skambės smagi muzika, o norintieji parašyti savo linkėjimus bus laukiami Vytauto gatvėje, kur įsikurs tautodailininko Lino Žulkaus pagaminta įspūdingo dydžio Didžioji stinta. Šeštadienio pavakare vyks teatralizuotos Didžiosios stintos palydos kartu su Stintų ordino riteriais bei perkusine grupe ir Didžiosios stintos sudeginimo misterija „Jūros dvasia“ kartu su fakyrais pajūryje, ties Palangos tiltu.

Be jau minėtų atrakcijų, šventės „Palangos stinta“ metu skambės linksma muzika, o norintieji galės ir patys pamiklinti kojas šokio sūkuryje. Stintų šventės svečių lauks šventinis koncertas „20 Stintos bučinių“, kurio metu, be kitų atlikėjų, scenoje išvysime ansamblį „Jonis“, grupę „Kitava“ bei Jurgą Šeduikytę.

Geriausi virėjai, skaniausias maistas ir rungtynės

Jubiliejinei šventei „Palangos stinta 2023“ atsakingai ruošiasi ir Baltijos regiono BBQ žuvies turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti organizatoriai – Lietuvos barbekiu kepėjų asociacija.

Halina Bovševič – daugiau kaip 30 metų patirtį sukaupusi profesionali virėja, savo srities ekspertė, sukūrusi daugybę receptų, nuo pirmųjų Lietuvos barbekiu asociacijos dienų buvusi aktyvi narė, po to – asociacijos prezidentė, visame pasaulyje barbekiu šeimoje žinoma kaip „Barbekiu MAMA“. Ji buvo daugkartinė barbekiu pasaulio čempionatų dalyvė ir teisėja, visada su žmonėmis pasidalindavo savo patirtimi, todėl buvo įkūrusi savo kulinarinę studiją „MAMA BBQ“. 2021 metų pavasarį netikėtai mirus Halinai, jos gedėjo visas BBQ pasaulis.

Jūratės ir Kastyčio skvere įsikūrę turnyro dalyviai – komandos iš Lenkijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos – dėl Halinos Bovševič taurės rungsis savo išmonę demonstruodami tiesiog smalsuolių akivaizdoje. Komandos gamins ypatingus patiekalus, iš kurių vienas būtinai bus iš stintos.

Nosį kutens ne tik grilio patiekalai: Mindaugas Galvelis Stintų šventėje sieks savo penkto Lietuvos rekordo su ispanišku prieskoniu – bus gaminama didžiausia šalyje paelija su žuvimi ir jūrų gėrybėmis, o  rekordinio dydžio keptuvę pagamino senųjų kultūros paveldo tradicijų saugotojas Vytenis Urba.

Užfiksavus rekordą, visi norintys Stintų šventės svečiai bus kviečiami paragauti šio rekordinio patiekalo, o kartu ir prisidėti aukomis prie pagalbos Ukrainai. Surinktos lėšos bus skirtos Palangos miestui partneriui Ukrainoje – Bučai paremti.

Šventės metu pramogautojai galės pasigrožėti ir įspūdinga Vytenio Urbos restauruota karieta – katilu, kurio talpa – net 500 litrų. Šioje unikalioje karietoje bus verdama Gintarinė žuvienė. Tai – „Stintų ordino“ sukurtas bei išmėgintas išskirtinės žuvienės receptas, kuriame, be kitų ingredientų, naudojamas gintaras, o kaip prieskonis – išskirtinį kvapą ir skonį turinčios gintaro dulkės bei keletas lašelių specialaus „Gintarinio gėrimo“. Ši Gintarinė žuvienė Šilutėje vykusiame Žuvienės virimo čempionate yra laimėjusi čempionės titulą.

Gintarinei žuvienei pagaminti šiemet jėgas suvienys galiūnas Vidas Blekaitis ir patiekalų kazane virtuozas Darius Glušauskas. „Palangos stinta 2023“ šventės metu Vido ir Dariaus duetas neabejotinai nustebins visus renginio žiūrovus.

Laukia visų stintų mylėtojų

O kad visur suspėtumėte ir nepraleistumėte atrakcijų, šventės organizatoriai skuba į pagalbą – savotišku Stintų šventės gidu taps specialiai šiai jubiliejinei „Palangos stintai“ išleistas laikraštis „20 stintos bučinių“.

Šiame laikraštyje bus ne tik pateikta išsami Stintų šventės renginių programa, bet ir primenama šios šventės atsiradimo pradžia, pirmieji organizatorių žingsniai bei pagrindiniai įvykiai. Dėmesys bus skiriamas ir Palangos 770-ajam gimtadieniui. Pramogautojus pradžiugins ir tai, kad laikraštyje bus pateikta gerų, išbandytų receptų, kaip įdomiai ir skaniai galima paruošti Stintų šventės metu įsigytą šviežią stintą.

„Pavasarėjanti Palanga laukia visų žvejiškame festivalyje „Palangos stinta“. Bus linksma, įsimintina ir labai skanu“, – neabejojo N. Stasiulis.

20-tas Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2023“

Vasario 10-12 d.

 PROGRAMA

Jūratės ir Kastyčio skveras

Vasario 11 d.

8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos Palangos mero taurei laimėti ant jūros tilto

11.00 „Didžiosios Stintos“ sutiktuvės Vytauto ir Jūratės gatvių sankryžoje

12.00 „Palangos Stinta 2023“ atidarymas. Tradicinės magaryčios žvejams ir svečiams, „Stintų Ordino“ riterių inauguracija

12.30 Stintų meškeriojimo varžybų Palangos mero taurei laimėti apdovanojimai

12.45 Baltijos regiono žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti atidarymas. Dalyvauja Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos komandos

13.00 – 18:00 Šventinis koncertas „20 STINTOS BUČINIŲ“. Koncertuos Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė „Banguolis“, duetas iš Ukrainos Ivanna ir Olegas Padolsky,ansamblis „Jonis“, grupė „Kitava“, Jurga Šeduikytė

13.30 Naujo Lietuvos rekordo „Didžiausia paelija su žuvimi ir jūrų gėrybėmis“ fiksavimas ir ragavimas. Surinktos lėšos bus skirtos Ukrainos Bučos miestui paremti

14.00 Žiemos „Ruonių“ maudynės jūroje, prie jūros tilto 

15.30 Baltijos regiono žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti dalyvių apdovanojimai

17.00 „Didžiosios Stintos“ palydos teatralizuota eisena nuo Nepriklausomybės aikštės iki Jūros tilto

18.00 „Didžiosios Stintos“ sudeginimo misterija „JŪROS DVASIA“, paplūdimyje prie Jūros tilto

MUGĖS ir KIEMAI

vasario 10-12 d.

ŽUVIES MUGĖ J. Basanavičiaus gatvėje

Pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus

TAUTODAILĖS MUGĖ Vytauto gatvėje

Geriausių Lietuvos tautodailininkų, tautinio ir kulinarinio paveldo mugė. Čia rasite gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei geriausius Lietuvos Tautodailės dirbinius ir kulinarinio paveldo gardumynus

AMATŲ KIEMAS Centrinėje aikštėje

Vyks interaktyvūs Lietuvos regionų amatų demonstravimai, edukaciniai užsiėmimai, įvairios varžytuvės bei viktorinos

ŽEMAITIŠKO KASTINIO IR KURŠIŠKOS STINTIENĖS KIEMAS J. Basanavičiaus g. 44

Unikalaus žemaitiško kastinio bei jo gaminimo subtilybių pristatymas, sūrių degustacijos.

Originalios senovinės kuršiškos stintienės pristatymas.

ŠEIMŲ ETNO PRAMOGŲ KIEMAS Kurhauzo aikštėje

Žvejosime, meškeriosime, gaudysime stintas, klamposime per pelkes, šokinėsime kojūkais, lenktyniausime klumpėmis ir varysime ratus, žaisime lazdomis ir virvėmis, mesime plunksnas, suksime vilkelius ir daug kitų įvairių tradicinių lietuvių liaudies individualių ir komandinių žaidimų ir rungčių, skirtų visai šeimai. 

SILKĖS IR HUMORO FESTIVALIO  KIEMAS J. Basanavičiaus gatvės ir Birutės alėjos sankryžoje

Pristatomas Silkės festivalis. Čia žuvies patiekalai bus pagardinti sveiko humoro ir teisingos muzikos prieskoniais.

Renginį remia Palangos miesto savivaldybė.

Renginys - viešas ir nemokamas. Bus fotografuojama bei filmuojama. Atvaizdai bus naudojami šventės viešinimo informacijoje.

Stintų šventė Palanga Žvejiškas festivalis PALANGOS STINTA 2023
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,93