„Skrajojantis olandas“ į Klaipėdą atplauks paskutinį kartą!

A.Švilpa R.Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“ atliko Olando partiją. M.Aleksos nuotr
A.Švilpa R.Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“ atliko Olando partiją. M.Aleksos nuotr

Klaipėdos festivalio publika kviečiama atsisveikinti su išskirtiniu Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ pastatymu senajame Klaipėdos elinge (rugpjūčio 5, 6 d.). Kartu su iš tolimų šalių atvykstančiais šio kūrinio gerbėjais pamojuokime į naujus uostus išplaukiančiam vaiduoklių laivui!

Įvairiose šalyse veikia R. Wagnerio operų gerbėjų klubai, vagneristai entuziastingai keliauja po įvairias šalis, kolekcionuodami išskirtinių šio kompozitoriaus operų pastatymų įspūdžius. Šiemet bilietus į „Skrajojantį olandą“ pirko jo gerbėjai iš Latvijos, Italijos, Vokietijos, Danijos, Belgijos, Lenkijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Prancūzijos, Jungtinės karalystės, JAV, Čekijos, Izraelio ir netgi Panamos, Kataro ir Taivano!

Gamtos stichijoms atviras „Skrajojantis olandas“ – ypatingas reginys

Vokiečių kompozitorius Richardas Wagneris, pats XIX a. ketvirtame dešimtmetyje lankęsis Klaipėdoje ir dirigavęs Klaipėdos miesto teatre, sukūrė operą „Skrajojantis olandas“ įkvėptas audringos Baltijos jūros ir jos pakrančių kraštovaizdžio. Tad nenuostabu, jog 2020-ųjų vasarą Klaipėdos gimtadieniui (rugpjūčio 1-ąją) pristatytas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro operos pastatymas senajame Klaipėdos elinge ant Kuršių marių kranto natūraliai įsiliejo į aplinką, o spektaklis ėmė traukti į pajūrį ne tik šalies, bet ir Europos publiką. Šį ypatingą reginį Klaipėdoje sukūrė dirigentas Modestas Pitrėnas, koncepcijos autorius ir režisierius Dalius Abaris, režisierius Gediminas Šeduikis, scenografė Sigita Šimkūnaitė, kostiumų ir grimo dailininkė Sandra Straukaitė, choreografas Aurelijus Liškauskas, chormeisteris Vladimiras Konstantinovas, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.

Į beveik šimtmetį skaičiuojantį Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingą prieš porą metų (tiesiogine žodžio prasme) įplaukęs užkeiktas šmėklų laivas – „Skrajojantis olandas“ – ir gamtos stichijoms atviras operos veiksmas vėliau įrašo pavidalu buvo transliuotas LRT eteryje bei tarptautinėje operos platformoje „OperaVision“. Tad su juo susipažino ne tik elinge jo dar nematę ar užsienyje gyvenantys tautiečiai, bet ir publika visoje Europoje, Amerikoje, Afrikoje ir kituose žemynuose. Dauguma spektaklio įrašo žiūrovų liaupsino kūrėjų sumanymą, o be kita ko, susidomėjo ir kur yra ta Klaipėda, nes ne tik Lietuvos, bet ir mūsų uostamiesčio vardą išgirdo pirmą kartą.

2021-ieji buvo klaipėdiškio „Skrajojančio olando“ pripažinimo ir sėkmės metai. Opera buvo pripažinta geriausiu metų spektakliu Klaipėdoje ir pelnė „Padėkos kaukę“. Režisierius, pastatymo idėjos autorius Dalius Abaris ir Dalando partijos atlikėjas Tadas Girininkas buvo apdovanoti „Auksiniais scenos kryžiais“.

Klaipėdiškiam „Skrajojančiam olandui“ – R. Wagnerio gerbėjų dėmesys iš viso pasaulio

Net ir daug R. Wagnerio operų spektaklių mačiusieji vieningai sutaria, kad „Skrajojančio olando“ ant marių kranto kitose šalyse nėra regėję. Tarp žiūrovų „praplaukiantis“ tikras laivas, tūkstančiai litrų nuo aukštų pastolių krentančio marių vandens ir akrobatiniai triukai ant lynų, šviesų, dūmų ir pirotechnikos efektai, pagaliau kerinti Wagnerio muzika, jautriai interpretuojama iš pajūrio krašto kilusių solistų, choro ir orkestro ir skambanti taip, lyg būtų atliekama akustiškai teatro salėje. Kas gali būti gražiau ir pagaviau?

„Skrajojantis olandas“ netrukus atsisveikins su Lietuvos publika 

Nekantriai laukiame ir šio festivalio programoje vyksiančių R. Wagnerio operos spektaklių, ypač – kai sulaukėme žinios, kad „Skrajojančio olando“ įgula šią vasarą paskutinįkart „išmes inkarą“ senajame Klaipėdos elinge. Dviejuose paskutiniuose spektakliuose vėl išgirsime Vokietijoje dainuojantį bosą-baritoną Almą Švilpą, sugrįšianti į gimtąjį miestą atlikti savo mėgstamiausio – Olando – vaidmens. Dalando partiją pirmą kartą dainuos solistas Tarasas Shtonda iš Ukrainos, jo dukters Zentos vaidmenį vėl įtaigiai atliks solistė Sandra Janušaitė, o jos palankumo siekiantį Eriką įkūnys garsiausiose pasaulio scenose dainuojantis lietuvis Kristianas Benediktas (Vaidas Vyšniauskas). Taip pat dainuos KVMT solistai Tadas Jakas, operoje debiutuosiantis Vairininko vaidmeniu, ir Dalia Kužmarskytė, publikai įsiminusi temperamentingu Zentos auklės Mari charakteriu. Spektaklyje dalyvaus Modesto Pitrėno diriguojamas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras, choro, baleto trupės bei mimanso artistai. 

Įspūdingas festivalio pabaigos koncertas

Klaipėdos festivalio finaliniu akcentu taps operos gala koncertas, skirtas KVMT 35 metų veiklos sukakčiai. Gėrėsimės teatro solistų Beatos Ignatavičiūtės, Dalios Kužmarskytės, Ritos Petrauskaitės, Mindaugo Rojaus, Viliaus Trakio bei kviestinių dainininkų Kristiano Benedikto, Taraso Shtondos (Ukraina), Almo Švilpos, ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninio orkestro atliekamomis gražiausiomis arijomis iš populiariausių operų, operečių ir miuziklų, vienaip ar kitaip susijusių su pastarųjų kelių dešimtmečių teatro pastatymų istorija. Diriguos teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis.

„Skrajojančio olando“ spektakliai elinge vyks tik du vakarus – rugpjūčio 5 ir 6 d. nuo 21.30 val. (spektaklio trukmė ~2 val.) Ten pat rugpjūčio 7 d. 18 val. rengiamas operos gala koncertas sužėrės operos žvaigždėmis, puošiančiomis ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio operos teatrų scenas. Paskubėkite, bilietų liko jau nedaug. Maloniai kviečiame!

A.Švilpa R.Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“ atliko Olando partiją. M.Aleksos nuotr. A.Švilpa R.Wagnerio operoje „Skrajojantis olandas“ atliko Olando partiją. M.Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“. M.Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“. Martyno Aleksos nuotr. Opera „Skrajojantis olandas“.M.Aleksos nuotr.

KVMT inf.

Klaipėdos festivalis Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras opera „Skrajojantis olandas“ Klaipėdos elingas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,933