Gerovės konsultanto paslaugos – nemokamas emocinės ir psichinės sveikatos stiprinimas

Gerovės konsultanto paslaugos – nemokamas emocinės ir psichinės sveikatos stiprinimas

Palangos miesto savivaldybės gyventojai jau gali naudotis jiems skirta nemokama gerovės konsultantų paslauga. Birželio 29 d. kartu su projekto partneriu – Palangos miesto socialinių paslaugų centru – ši nauja paslauga buvo pristatyta ir visuomenei. Gerovės konsultantų paslaugą Lietuvoje jau teikia 14 savivaldybių.

Įtampa trikdo emocinę sveikatą

Kasdienis pernelyg greitas tempas, nuolatinis skubėjimas, pervargimas ir noras spėti visur neretai sutrikdo emocinę sveikatą. Palanga – sveikatinimo kurortas, tad čia, pušynų ir jūros apsuptyje, labai palanku stiprinti ne tik fizinę, bet ir emocinę bei psichinę sveikatą. Būtent toks ir keliamas projekto „Ge­ro­vės kon­sul­tan­tų mo­de­lio įdie­gi­mas Palangos miesto sa­vi­val­dy­bė­je“ tikslas – psichikos sveikatos stiprinimas ir sveikatos netolygumų mažinimas Palangos miesto savivaldybėje.

Šiuo projektu siekiama paskatinti žmones drąsiai kreiptis pagalbos susidūrus su emociniais sunkumais, kurių šiandienos greito tempo kasdienybėje netrūksta nė vienam. Jaučiantiems lengvą stresą ar nerimą, kenčiantiems nuo ilgalaikės nemigos, depresijos bei psichologinės adaptacijos problemų gelbės gerovės konsultantai, teikiantys įrodymais pagrįstas, prieinamas ir jų poreikius atitinkančias žemo intensyvumo emocinio konsultavimo paslaugas.

Patars ir padės gerovės konsultantas

Gerovės konsultantas, teikiantis nemokamas paslaugas kurorte, – specialistas, turintis reikalavimus atitinkantį išsilavinimą ir baigęs specialius asmenų, patiriančių psichologinių ir emocinių sunkumų, žemo intensyvumo emocinio konsultavimo, remiantis kognityvine ir elgesio terapija, mokymus. Gerovės konsultantų tikslinė grupė – suaugę asmenys nuo 18 metų, kuriems pasireiškia lengvi streso, nerimo, nemigos, depresijos bei psichologinės adaptacijos problemų požymiai.

Tam, kad gerovės konsultantų darbas vyktų sklandžiai ir pasiektų tikslinę auditoriją laiku, būtinas kuo didesnis bendradarbiavimas su įstaigomis, tad įgyvendinant projektą bendradarbiauti pakviesti ir Palangos visuomenės sveikatos biuras, Palangos kultūros ir jaunimo centras, Palangos švietimo pagalbos tarnyba, Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija bei labdaros ir paramos fondas „Dienvidis“.

Dirbs ne vienoje vietoje

Nuo liepos Palangos socialinių paslaugų centre pradėjo dirbti du gerovės konsultantai – Lina Jomantienė ir Artūras Kerevičius. Įgyvendinant projektą, Palangoje įrengti du gerovės konsultantų kabinetai: gyventojų patogumui vienas gerovės konsultanto kabinetas įkurtas Gintaro g. 34 – strategiškai patogioje vietoje, pačiame miesto centre, o kitas – Klaipėdos pl. 76, Palangos miesto ligoninės patalpose, atokiau nuo miesto šurmulio, pušų ir pajūrio gamtos apsuptyje. Čia nemokamas gerovės konsultanto paslaugas galės gauti ne tik besigydantieji ligoninėje, bet ir šalia įsikūrusios Palangos neįgaliųjų draugijos bei miesto Globos namų gyventojai. Privažiavimai į kabinetus pritaikyti asmenims su negalia.

Besikreipiantiems į gerovės konsultantą bus organizuojamas pirminis susitikimas, kurio metu apklausos būdu bus įvertinami besikreipiančio asmens psichikos sveikatos poreikiai, psichologinės gerovės lygis ir rizikos veiksniai bei sudaromas paslaugų teikimo planas, remiantis  pildomų klausimynų bei skalių analize.

Nustačius, jog besikreipiančiam pasireiškia psichikos ir elgesio sutrikimų požymiai, kuriems esant gerovės konsultantas savo kompetencijų ribose negali padėti, bus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, teikiančią psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat bus suteikiama visa informacija, kuri įstaiga tokias paslaugas teikia, bei paaiškinama šių paslaugų gavimo tvarka.

Konsultacija – lyg pokalbis su draugu

Retas kuris sveikatos tikrintis eina savo noru, kol nejaučia jokių požymių. Ir apsilankymai pas gydytojus dažnai kelia didesnę ar mažesnę įtampą. Norint, kad gerovės konsultanto paslaugas gaunantys asmenys jaustų kuo mažiau įtampos ir streso, kabinetai įrengi namų jaukumo principu – čia bus galima lyg su geru draugu šnekučiuotis jaukiai įsitaisius patogiuose minkštasuoliuose, pokalbio metu išgerti kavos ar arbatos. O jei pacientai turi  mažamečių vaikų, kurių konsultacijos metu nėra kam prižiūrėti – ne bėda, nes jiems taip pat įkurti žaidimų ir veiklos kampeliai.     

Tokių nemokamų paslaugų teikimo modelis, tikimasi, ne tik padės greičiau ir efektyviau spręsti psichikos sveikatos problemas, bet ir padės įvertinti, kokių paslaugų savivaldybėje trūksta, ar teikiamos paslaugos yra lengvai prieinamos gyventojams, t. y. sukurtas adaptuotas ir išplėtotas gerovės konsultanto paslaugų modelis galės būti naudojamas kaip instrumentas, padedantis atlikti gyventojų psichinės sveikatos strategijos formavimą ir tuo pačiu padės mažinti psichinės sveikatos skirtumus tarp Lietuvos regionų.

Projekto įgyvendinimo pradžia – 2022 m. sausis, pabaiga – 2024 m. gegužė. Projekto veiklų tęstinumas užtikrintas 5 metus po projekto pabaigos, t. y. iki 2029 m. gegužės mėn.

Palanga Gerovės konsultantas nemokamos paslaugos emocinės ir psichinės sveikatos stiprinimas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,918