Vasarą – darbymetis pajūrio medikams

Traumos yra viena rimčiausių priežasčių, dėl kurių vasarotojams prireikia medikų pagalbos, o paspirtukai ir dviračiai tampa labiausiai traumuojanči...
Traumos yra viena rimčiausių priežasčių, dėl kurių vasarotojams prireikia medikų pagalbos, o paspirtukai ir dviračiai tampa labiausiai traumuojančiomis aktyvaus laisvalaikio pramogomis.

Pasak Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovės Laimutės Ežerinskienės, pajūrio medikai jau pradeda justi kartu su šilumos banga įsibėgėjantį vasaros sezoną. Departamento vadovė pastebi, jog Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriuje pacientų srautas pagausėjęs. Per parą sulaukiama beveik dvigubai daugiau žmonių, kuriems prireikia vienokios ar kitokios pagalbos.

Traumos yra viena rimčiausių priežasčių, dėl kurių vasarotojams prireikia medikų pagalbos, o paspirtukai ir dviračiai tampa labiausiai traumuojančiomis aktyvaus laisvalaikio pramogomis.

Papildomos medikų pajėgos

Palangos departamento vadovė, anesteziologė-reanimatologė, vidaus ligų gydytoja Laimutės Ežerinskienė.
Palangos departamento vadovė, anesteziologė-reanimatologė, vidaus ligų gydytoja Laimutės Ežerinskienė.

„Didžioji pagalbos besikreipiančiųjų dalis – patyrę traumas, tačiau pasitaiko ir terapinių ligonių, besikreipiančių dėl alerginių reakcijų, širdies ritmo sutrikimo, hipertenzijos ar kitų lėtinių ligų paūmėjimo. Įsibėgėjant sezonui pagalbos besikreipiančių žmonių būna iki aštuoniasdešimties per parą, o negalavimų spektras gerokai išsiplečia“, – sako Palangos departamento vadovė, anesteziologė-reanimatologė, vidaus ligų gydytoja Laimutės Ežerinskienė.

Pasiteiravus, kaip Palangos medikai yra pasiruošę suteikti pagalbą didesniems negaluojančių srautams, gydytoja L.Ežerinskienė sako, jog Palangos medikai jau įprato prie sezoninio darbo specifiškumo, tad vasarai rengiamasi iš anksto.

„Dirbti priimama kvalifikuotų gydytojų pediatrų arba šeimos gydytojų, kad būtų užtikrinta ambulatorinė pagalba vaikams. Šiuo metu tokie specialistai budi po aštuoniolika valandų darbo dienomis ir savaitgaliais. Vasarai Palangoje papildomai įdarbinama ir slaugytojų.“

Pramogos baigiasi traumomis

Pašnekovė pastebi, kad traumos yra viena rimčiausių priežasčių, dėl kurių vasarotojams prireikia medikų pagalbos, o paspirtukai ir dviračiai tampa labiausiai traumuojančiomis aktyvaus laisvalaikio pramogomis: „Sumušimai, patempimai, išnirimai, lūžiai, nubrozdinimai – pajūrio kurorto medikų kasdienybė. Taip pat neretai poilsiautojai susižaloja aštriais daiktais, užlipę ant stiklo šukės ar vinies. Pasitaiko ir iš muštynių įkarščio atgabentų pacientų.“

Saulės malonumai - tik su saiku

Kalbintos Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Milda Gedvilienė bei visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Agnė Leonavičiūtė atkreipia dėmesį į tai, kad daugelis žmonių, trumpam atvykę į pajūrį, nenori naudotis apsaugos priemonėmis nuo saulės, manydami, kad neįdegs.

„Tai klaidinga nuomonė. Naudojant apsaugines priemones, įdegama pamažu, po truputį, be nudegimų, be to, trokštamas įdegis būna lygesnis. Svarbu teisingai naudoti apsaugos priemones nuo saulės: priemonė pradeda veikti ne iš karto, todėl odą tepti reikia dar prieš deginantis saulėje. Įsidėmėtina, kad naudojant mažesnį nei rekomenduotiną priemonės kiekį, apsauga smarkiai sumažėja. Labai svarbu išsimaudžius ir nusišluosčius pakartotinai ištepti kūno odą. Priemonė turi būti ne mažesnio nei 15 SPF (saulės apsaugos faktoriaus)“, – vardija Visuomenės sveikatos biuro specialistės.

Be vandens - nei žingsnio

Dar vienas labai svarbus priminimas – vasarą jūsų organizmui reikia daugiau vandens. Vasarą, kai karšta, itin svarbu vartoti pakankamai skysčių, nes kūnui prakaituojant reikia žymiai daugiau vandens. Visuomenės sveikatos specialistės pateikia naudingus patarimus, padėsiančius išgerti pakankamą kiekį vandens: „Gerkite skanesnį vandenį – pagardinkite jį griežinėliu citrinos, apelsino, agurko. Visuomet su savimi turėkite vandens butelį ar gertuvę. Atsisiųskite programėlę į mobilųjį telefoną – yra sukurta išmaniesiems telefonams skirtų programų, kurios išsiųs priminimą išgerti vandens ir padės apskaičiuoti jo kiekį.“

Kokie didžiausi pavojai tyko pajūryje?

Palangos visuomenės sveikatos biuro specialistės, įsibėgėjant ir laikantis itin karštiems orams, poilsiautojus įspėja apie pajūrio kurortų paplūdimiuose esančius bakterinius, grybelinių ligų bei kitų ligų sukėlėjus: „Vasarą padaugėja kirmėlinių bei grybelinių ligų, nes daugelio parazitinių kirmėlių kiaušinėliai subręsta būtent šiltuoju metų laiku, kai temperatūra yra nuo 24°C iki 30°C laipsnių šilumos.

Daugelio šių ligų galima išvengti skiriant pakankamai dėmesio asmens higienai. Ilsintis gamtoje dažnai užkandžiaujama, tačiau būtina nepamiršti, jog kaskart po maudynių jūroje ar prilietus smėlį rankas reikėtų nusiplauti po švariu tekančiu vandeniu. Jeigu tokios galimybės nėra, tuomet patariama su savimi turėti dezinfekcines priemones: drėgnas servetėles, dezinfekcinį gelį ar purškiamą jo priemonę.“

Poilsiaukite be alkoholio

Vasaros sezono metu Palangos miesto Visuomenės sveikatos biuro specialistės pastebi ir didesnį maistu bei alkoholiu apsinuodijusiųjų poilsiautojų skaičių.

„Tiesa, kad vasara yra ypač palankus laikotarpis žarnyno užkrečiamosioms ligoms plisti. Todėl rekomenduojame vengti riebių maisto produktų, gaminių su įvairiais kremais, nehermetiškai įpakuotų gėrimų, nevirinto vandens. Nevalgykite neplautų arba neluptų vaisių. Rinkitės ne taip greitai gendančius vaisius, daržoves, kietuosius sūrius, konservuotus ar džiovintus mėsos gaminius, duoną, riešutus.

Svarbus įspėjimas – poilsiaukite be alkoholio. Karštyje greitėja medžiagų apykaita ir alkoholis veikia stipriau - greičiau apsvaigstama ir apsinuodijama. Vartojant alkoholinius gėrimus apkraunama širdį, tuomet karštyje jai tenka didesnis krūvis. Infarkto, insulto, hipertenzijos rizika išauga kelis kartus ir ištinka net jaunus žmones, kurie vartoja alkoholinius gėrimus karštomis vasaros dienomis“, – pabrėžia pašnekovės.

Tarp kitko

Ką turėtų žinoti poilsiautojai, leidžiantys laiką pajūryje?

Pirmiausia, prieš maudantis, reikėtų įsitikinti, ar tai daryti saugu – pasitikrinkite, ar Jūsų pasirinktoje maudykloje atliekami vandens kokybės tyrimai.

Palangoje visą maudymosi sezoną, kas 2 savaites, tiriami šie paplūdimiai:

  • Palangos bendrasis
  • Palangos paplūdimys, ties Botanikos parku
  • Palangos moterų
  • Palangos Šventosios
  • Palangos Šventosios moterų
  • Rąžės upės žiočių paplūdimys

Informaciją apie kitas Lietuvoje tiriamas maudyklas galite rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje www.smlpc.lt - pasirinkę skiltį „Aplinkos sveikata“ ir spustelėję nuorodą „Maudyklos“.

Taip pat ilsintis prie jūros būtina vadovautis gelbėtojų teikiamais nurodymais. Jei paplūdimyje iškelta raudona vėliava – maudytis griežtai draudžiama!

Maudytis negalima ir tuomet, jei esate apsvaigęs nuo alkoholio, pervargęs, perkaitęs ar blogai jaučiatės.

Nepatartina maudytis, jei jūroje vandens temperatūra žema - vandens temperatūra mažesnė nei 14°C.

Maudytis nerekomenduojama tamsiu paros metu.

Neiti maudytis ką tik pavalgius, reikėtų palaukti mažiausiai pusvalandį.

Neiti maudytis jūroje valgant, užkandžiaujant, kramtant kramtomąją gumą.

 VYTAUTAS PAULIUS RASOKAITIS,

lsveikata.lt

Vasara darbymetis pajūrio medikai Palangos departamento vadovė anesteziologė-reanimatologė vidaus ligų gydytoja Laimutės Ežerinskienė.
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,973