Atviroji jaunimo erdvė „Be stogo“ – tarsi antrieji Palangos jaunuolių namai

Atviroji jaunimo erdvė „Be stogo“ – tarsi antrieji Palangos jaunuolių namai

2022-ieji metai paskelbti Lietuvos ir Europos jaunimo metais, tad atviroje jaunimo erdvėje „Be stogo“ šiandien, balandžio 29 d., laukiami palangiškiai, norintys tiesiogiai stebėti Jaunimo metų atidarymo renginį. Šią dieną jaunimui kurorte siūloma ir daugiau veiklų.

Nors jaunimui skirtų veiklų pastaruoju metu netrūksta, šie metai, paskelbti Lietuvos ir Europos jaunimo metais, žada dar daugiau galimybių. Informacijos apie Lietuvos ir Europos jaunimo metus galima rasti internetiniame puslapyje https://jauni2022.lt/.

Išaugo populiarumas

Siūlomų veiklų įvairovė itin džiugina Palangos jaunimą, tad nenuostabu, kad naujose nuomojamose patalpose Palangoje 2020 metų rugpjūčio mėnesį duris atvėrusi atvira jaunimo erdvė „Be stogo“ per 2021 metus tapo išskirtinai populiari tarp jaunimo. Praėjusiais metais čia apsilankyta daugiau nei 2 tūkstančius kartų, o unikalių lankytojų skaičius artėja prie pustrečio šimto. Šie skaičiai keturis kartus viršija metų pradžioje išsikeltus tikslus, ir tai atviroje jaunimo erdvėje dirbančius jaunimo darbuotojus ne tik džiugina, bet ir įkvepia naujiems darbams. „Tai, kad atvirojo darbo su jaunimu formatas taip sėkmingai įgyvendinamas – didžiausias Astos Tiškutės, jaunimo darbuotojos ir, žinoma, viso Palangos kultūros ir jaunimo centro komandos nuopelnas“, – teigė Palangos miesto savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Laura Janušienė.

Tiek jaunimo reikalų koordinatorė, tiek jaunimo darbuotojos, tiek ir pats jaunimas, nevyriausybinės organizacijos nekantriai laukia Jaunimo ir savanorystės centro statybų pabaigos, nes planų dėl veiklos tikrai dar daug.

Lankytojų skaičius auga

Atvira jaunimo erdvė „Be stogo“ yra įsikūrusi Vytauto g. 106, antrame aukšte. Palangiškius ir miesto svečius ji vilioja ne tik atsiveriančiomis naujomis galimybėmis, bet ir įdomiomis įvairialypėmis veiklomis, kurių skaičius kasmet vis auga. Jaunuoliai gali įsitraukti į dideles grupines veiklas (mokymai, išvykos į užsienį, miesto renginiai), dalyvauti mažomis grupelėmis ar po vieną (stalo žaidimai, karaoke vakarai, maisto ruošimas, kūrybiniai eksperimentai ir kt.).

Akivaizdu, kad jaunimui buvo pasiūlyti išties aktualūs užsiėmimai, jiems jaunimo erdvė vis labiau tampa saviraiškos, saugaus ir įdomaus laisvalaikio vieta. Nors tikėtasi per metus sulaukti 500 apsilankymų, metų pabaigoje šis skaičius išaugo daugiau nei keturis kartus – iki 2036, neskaičiuojant kai kurių nuotolinių ir miesto renginių. Džiugina ir nuolatinių lankytojų skaičius, kuris jau pasiekė 100 (jaunuoliai, kurie nors 3 mėnesius lankėsi rečiausiai kas antrą savaitę). „Šie rodikliai yra ne tik skaičiai – jie mums, dirbantiems su jaunimu, signalizuoja apie esamą poreikį bei tai, kad siūlomos veiklos yra priimtinos jaunimui. Santykis, kurį jaunimo darbuotojas užmezga su jaunuoliu, labai svarbus dirbant su jaunimu, o jo pastovumas sudaro galimybes jauną žmogų įtraukti į prasmingą užimtumą. Tokiu būdu tiesiog saugus buvimas erdvėje tampa galimybe jaunam žmogui atrasti save, suprasti savo poreikius, pomėgius“, – džiaugėsi L. Janušienė.

Veiklų įvairovė

Jaunimo darbuotoja A. Tiškutė, kalbėdama apie veiklas, pirmiausia pasidžiaugė, kad jas didele dalimi inicijuoja pats jaunimas. Dažniai lankytojai pirmiausia susidomi grupiniais užsiėmimais jaunuolių poreikius atitinkančiomis temomis – jų per metus surengta apie 40. Tačiau svarbiausia jaunimui – laisvė išbandyti skirtingus pomėgius ir atrasti naujas veiklas, nebijoti suklysti, mokytis, susipažinti su naujais žmonėmis. Pasirinkti jaunimas turėjo iš ko, kadangi veiklų pasiūlyta meno, sporto, filmų, muzikos ir kitų veiklų mėgėjams, taip pat ką veikti turėjo ir tie, kurie atviroje jaunimo erdvėje „Be stogo“ tiesiog norėjo smagiai praleisti laiką bendraamžių apsuptyje. Jaunuoliai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, muzikos, sporto užsiėmimuose, filmų peržiūrose, žygiuose, išvykose, stalo ir kitų žaidimų turnyruose, knygų klubo susitikimuose ir kt. veiklose.

Ne mažiau svarbi atviroje jaunimo erdvėje dirbančios jaunimo darbuotojos A. Tiškutės užduotis – šviesti jaunuolius, palaikyti jų idėjas bei padėti įgyvendinti jaunimo iniciatyvas ir projektus. Tokių užsiėmimų metu (jų praėjusiais metais surengta apie 15) organizuoti mokymai apie projektų rašymą ir įgyvendinimą, savanoriavimą, surengtas nuotolinis renginys „Darbas jaunimui Palangoje“. Jaunimas taip pat skatintas įsitraukti į valstybinių ir miesto švenčių ar renginių organizavimą ir įgyvendinimą. Didžioji dalis Palangos jaunimo savanorių savo savanoriavimo kelią Palangos kultūros ir jaunimo centre bei miesto renginiuose pradėjo nuo apsilankymo atviroje jaunimo erdvėje. Ir po truputį tapo nuolatiniai lankytojai, ėmė drąsiau siūlyti ir organizuoti jiems patiems svarbias ir įdomias veiklas. Tiesioginis darbas su jaunuoliais davė lauktų rezultatų – per metus jaunuoliai patys inicijavo ir įgyvendino mažiausiai 15 veiklų, jaunuoliai prisijungė prie mažiausiai 6 miesto renginių organizavimo bei įgyvendinimo, o bendrai į savanorišką veiklą įsitraukė apie 20 jaunų žmonių (2021 m. Palangoje savanoriavo beveik 100 savanorių).

Turintiems mažiau galimybių

Siekiant didinti atvirojo darbo su jaunimu žinomumą bei paslaugų plėtrą, taip pat į vykdomas veiklas įtraukti kuo daugiau jaunuolių, turinčių mažiau galimybių (dėl gyvenamosios vietos, sveikatos, ribotų finansų ar kt.), A. Tiškutė ne tik viešina atviroje jaunimo erdvėje įgyvendinamas veiklas, bet ir aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis, savivaldybės ir nevyriausybinėmis organizacijomis, organizuoja susitikimus su lankytojų tėvais bei globėjais.

Siekiama, kad organizuojamos veiklos būtų kuo labiau prieinamos mažiau galimybių turinčiam jaunimui. Praėjusiais metais jiems rengtos nemokamos išvykos, kūrybinės dirbtuvės, muzikos, sporto užsiėmimai, mokymai ir kitos veiklos.

„Pastebėjome, kad Palangoje esanti atvira jaunimo erdvė „Be stogo“ patraukli ne tik palangiškiams, tačiau ir jaunuoliams, gyvenantiems Nemirsetoje, Būtingėje, Šventojoje. Pernai atlikus tyrimą apie mobilaus darbo poreikį toliau nuo Palangos centro nutolusiose vietovėse, paaiškėjo, kad tokią darbo su jaunimu formą tikslinga būtų organizuoti. Šiais metais ketiname detalizuoti poreikį. Nuo balandžio atviroje jaunimo erdvėje dirba dar viena jaunimo darbuotoja, taigi jaunimo veiklas planuojama vykdyti ir Šventojoje“, – esamą poreikį ir galimybes pabrėžė Laura Janušienė.

Kelia kvalifikaciją

Keldami kvalifikaciją, tikslingai su jaunimu dirbantys specialistai per metus dalyvavo įvairiuose mokymuose: žinių semtasi mokymuose „Darnaus vystymosi tikslų akademija“ bei „Debatų kultūros pritaikymas ugdant socialiai atsakingą jaunuolį“, nuotolinėse konferencijose „#9 PAMOKA. Skaitmeninė edukacija ankstyvajai smurto prevencijai“ ir „Emocinis palaikymas išmaniajame darbe su jaunimu“, dalyvauta Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotame su jaunimu dirbančių asmenų tinklo susitikime.

Taip pat dalyvauta individualiose supervizijose, kurių metų kartu su konsultantu buvo aptariamos ir sprendžiamos sudėtingos situacijos ir problemos, siekiant efektyvesnio ir kokybiškesnio darbo su jaunimu.

Dėmesys – darbo kokybei

2021 metai išsiskyrė naujų lankytojų gausa ir naujų veiklų galimybėmis, o 2022 metais daugiausia dėmesio skiriama darbo su jaunimu kokybei užtikrinti. Numatyta daugiau laiko individualiam ir grupiniam jaunuolių konsultavimui, bendradarbiavimui su kitomis įstaigomis ir organizacijomis, norima vis daugiau jaunų žmonių supažindinti ir palaipsniui įtraukti į visuomeninę veiklą, užtikrinti nenutrūkstamą darbą su jaunimu Palangoje bei daugiau galimybių Šventosios jaunimui.

Taip pat svarbu informuoti jaunuolių tėvus, globėjus, kitus besidominčius suaugusius bei visą Palangos bendruomenę apie jaunimo įsitraukimą į įvairias veiklas, idėjų ir iniciatyvų įgyvendinimą. Nes, kaip teigia Atviros jaunimo erdvės darbuotoja A. Tiškutė, „jauni žmonės yra aktyvūs ir motyvuoti, tik dažnai ne tam, ką mes jiems sugalvojame, o kas jiems patiems aktualu ir įdomu, ko galbūt jie dar net nebandė. Nors kartais sunku, tačiau paauglystės metu svarbu išmokti geriau pažinti save, bendrauti su aplinkiniais, laikytis susitarimų ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Todėl, manau, labai naudinga ir tikrai vertinama yra tai, kad jaunimas turi saugią erdvę mokytis, bandyti ir klysti, matyti realius pavyzdžius, ko galima pasiekti savo pastangomis, bei turi vietą, kur visada laukia nors vienas žmogus, pasiruošęs išklausyti ir jei reikia – padėti“.

Jaunimo reikalų koordinatorė L. Janušienė tikisi, kad pavyks ir šiais metais sudominti jaunus žmones, pasiūlyti jiems patinkančių veiklų ar paskatinti juos pačius tokią veiklą susikurti. „O gal tiesiog ateis dar daugiau jaunuolių pabūti atviroje jaunimo erdvėje „Be stogo“. Esama situacija dėl COVID-19, dėl karo Ukrainoje parodė, kokie svarbūs tarpusavio ryšiai ir jų palaikymas. Norime išlaikyti ir plėtoti tai, kas padaryta, sukurta. 2021-ieji metai aiškiai parodė, kaip svarbu, kad paslaugos jauniems žmonėms būtų lengvai prieinamos, koks didelis jų poreikis. Turime tikrai daug ir tuo džiaugiamės, o augti, siekti kokybės, sudominti kuo daugiau jaunuolių ir sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas – kasdieninis mūsų darbas. Jaunimo erdvė – tai vieta, kur gali ateiti ir ... tiesiog išeiti. Tai, kad jaunuoliai lieka – pats didžiausias mūsų darbo įvertinimas, – akcentavo L. Janušienė. – Jei nebuvote – apsilankykite, tikrai norėsite sugrįžti.

Atviroji jaunimo erdvė „Be stogo“ Palangos jaunuolių namai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,918