Aplinkos apsaugos departamentas naujus metus pradeda aplinkosaugine akcija „Lydeka 2022“

Aplinkos apsaugos departamentas naujus metus pradeda aplinkosaugine akcija „Lydeka 2022“

Šiandien, vasario 1 d.,  prasideda tradicinė kasmetinė akcija „Lydeka“. Kadangi nuo vasario 1 d. iki balandžio 30 d. galioja draudimas gaudyti lydekas, šia akcija norima užtikrinti lydekų apsaugą prieš nerštą ir neršto laikotarpiu.

„Nors lydekos – vieni didžiausių Lietuvos vandenų plėšrūnų, jos labai trapios ir lengvai sužeidžiamos kabliuku, sunkiai išgyvena per ilgai išbuvusios sausumoje, todėl itin svarbu šiuo laikotarpiu jas apsaugoti ir laikytis galiojančių draudimų“, – teigia Gamtos išteklių apsaugos skyriaus patarėjas Saulius Tuska. 

Taip pat svarbu, kad lydekos neatsiejamos nuo vandens telkinių ekosistemos – jos savotiškos vandens telkinių „sanitarės“, kurios misdamos smulkiomis ir menkavertėmis žuvimis sudaro palankias sąlygas daugintis ir vystytis vertingesnių rūšių žuvims.

Priklausomai nuo oro sąlygų, lydekų neršto laikotarpis prasideda kovą ir trunka iki balandžio. Šių žuvų populiacijos žvejybos draudimas (vasario 1–balandžio 30 d.) galioja visuose Lietuvos Respublikos vandens telkiniuose ir taikomas tiek žvejams mėgėjams, tiek verslininkams.

„Atkreipiame visų žvejų dėmesį, kad 2021 m. lydekų gaudymo draudimas galiojo iki balandžio 20 d., o šiais metais net dešimt dienų ilgiau t. y. iki balandžio 30 d., siekiant apsaugoti lydekų išteklių būklę“, – sako S. Tuska. 

Pasak aplinkosaugininko, galima suskirstyti „Lydekos 2022“ kontrolę į kelis etapus – žvejų kontrolė žiemą ant ledo ir per pavasarinį nerštą ištirpus ledui. „Jei išsilaikytų šaltesni orai ir ledas neištirptų, lydekos vis vien išnerštų, tik šiuo atveju po ledu ar artimiausiuose aptirpusiuose vandens telkinių pakraščiuose. Taigi lydekas apsaugoti šiuo laikotarpiu itin svarbu, kad išlaikytume jų populiaciją“, – priduria S. Tuska. 

Norint apsaugoti lydekas neršto metu, bus organizuojami reidai, vyks reguliari verslinės, mėgėjų ir specialiosios žvejybos kontrolė. Pareigūnai stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu, asmenų, įtariamų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimais, transporto priemones.

Už draudžiamu metu sugautą lydeką pažeidėjams gresia administracinės baudos nuo 120 iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu. Taip pat už kiekvieną draudžiamu metu sužvejotą lydeką teks atlyginti 240 eurų žalą žuvų ištekliams. O lydeką sugavus gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose, žala skaičiuojama taikant trigubą žalos apskaičiavimo įkainį.

Visuomenei bus reguliariai pranešama apie rezultatus, taip pat bus teikiama aplinkosauginė informacija vietiniams gyventojams ir per reidus tikrinamiems asmenims.

Primename, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galite pranešti AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995 arba 112.

Aplinkos apsaugos departamento inf.
Aplinkos apsaugos departamentas aplinkosauginė akcija „Lydeka 2022“
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 1,016