Prieš pat Kalėdas Antano Mončio šimtmetį papuoš vinilinė plokštelė ir „MailArt“ katalogas

Antano Mončio švilpis ir naujoji vinilinė plokštelė
Antano Mončio švilpis ir naujoji vinilinė plokštelė

Ar skulptorius Antanas Mončys būtų patikėjęs, kad gimimo šimtmečio proga jo sukurti švilpiai švilps vinilinėje plokštelėje, o menininkai iš viso pasaulio siųs jam dedikuotus kūrinius? To jau nesužinosime, bet faktai apie vinilą ir projektą „MailArt“ tikri: tuo visi galės įsitikinti jau 2021 m. gruodžio 17 d., penktadienį, 15.30 val., kai šių idėjų generatoriai susirinks į Palangos miesto meto Šarūno Vaitkaus globojamo Antano Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos baigiamuosius renginius. Jie vyks ten, kur skleidžiasi meninko kūrybos dvasia, – Antano Mončio namuose-muziejuje.

Vienas iš Antano Mončio švilpių
Vienas iš Antano Mončio švilpių

„Tai – ypatingi Antano Mončio gimimo šimtmečio programos akcentai, leisiantys skulptoriaus kūrybos gerbėjams patirti dvigubą estetinį malonumą – matyti ir išgirsti ne greitu šių dienų tempu, bet per tam tikrą ritualą. Juk vinilas – melomanų džiaugsmas, muzika, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio, o kūryba per „MailArt“ projektą – daugiakultūrė ir daugiasluoksnė, skirtinga ir tuo pačiu itin vienijanti“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Naujoji vinilinė plokštelė DONIS. Švilpiai
Naujoji vinilinė plokštelė DONIS. Švilpiai

Pasak jos, penktadienį oficialiai pristatoma Antano Mončio gimimo šimtmečiui specialiai išleista vinilinė plokštelė „DONIS. Švilpiai“ yra kūrinys, prie kurio prisidėjo daugybė žmonių, tačiau kertinė figūra – postfolk ambient muzikos puoselėtojas, atlikėjas Donatas Bielkauskas. Jis, beje, šiais metais mini tam tikrą – muzikinės draugystės su Antano Mončio švilpiais – jubiliejų: 2001-aisiais, paskatintas bičiulio menininko Gyčio Skudžinsko,  atlikėjas pabandė groti švilpiais, įrašė kompaktinę plokštelę, o vėliau iš viso pasirodė net 6 šio albumo su skirtingu dizainu laidos.

Magiškas sutapimas, bet vinilinėje plokštelėje „DONIS. Švilpiai“ – tarsi ankstesnes, jau buvusias, šešias, kompaktinių plokštelių laidas simbolizuojantys šeši kūriniai, atliekami 1975–1978 m. Antano Mončio sukurtais švilpiais. Vinilo skambesiu rūpinosi žinomas kompozitorius, garso dizaineris, muzikas Kristijonas Lučinskas, o išleido – lietuviškos muzikos leidykla „Dangus“ bei du lyderiai Ugnius Liogė ir Saulius Pilka. Plokštelės leidybą parėmė UAB „Delta Nova“, Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė.

Donatas Bielkauskas su naująja viniline plokštele
Donatas Bielkauskas su naująja viniline plokštele

Vinilinės plokštelės pristatymą lydės ir Antanui Mončiui dedikuoto tarptautinio projekto „MailArt“ katalogo sutiktuvės. Projektą keletą mėnesių kuravo, o vėliau į katalogą geriausius darbus atrinko ir jo dizainą sukūrė menininkas G. Skudžinskas. Leidinyje iš viso kelios dešimtys kūrinių: vieną jo dalį puošia Antano Mončio piešiniai, kitą – šiam menininkui dedikuoti kūriniai, kuriuos specialiai šimtmečio proga sukūrė ne tik lietuvių, bet ir kitų šalių menininkai.

MAILART katallogo viršelis
MAILART katallogo viršelis

„Šį katalogą galėčiau apibūdinti taip: tai – nedidelis leidinys, kuriame tilpo didelis ir platus pasaulis. Ne tik menine prasme, bet ir kultūrine, geografine, nes įvairių menininkų darbai atkeliavo ne tik iš Europos šalių, tokių kaip Italija ar Vokietija, bet ir Urugvajaus, Kanados ar Japonijos“, – pasakoja L. B. Turauskaitė, pridurdama, kad pats leidinio konceptas verčia pamąstyti ir apie menines įtakas: kiek Antanas Mončys savo laiku įkvėpė kitus kurti ir kokį meninį rezultatą kitų autorių darbais davė šis įkvėpimas.

Vienas tokių darbų bus ir tą 2021 m. gruodžio 17 d., 15.00 val. Antano Mončio namuose-muziejuje atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“.

Dėl taikomų saugumo reikalavimų į renginius bus įleidžiamas ribotas žmonių skaičius, tačiau apžiūrėti minėtą instaliaciją bus galima ir kitomis dienomis muziejaus darbo laiku. Čia bus galima įsigyti „MailArt“ katalogą bei vinilinę plokštelę „DONIS. Švilpiai“. Ji, beje, prieinama ir internete, leidėjo puslapyje, kur dalį muzikos galima klausyti ir nemokamai. 

Paklausyti vinilinės plokštelės galima čia: https://bit.ly/3DMLYbW

Antano Mončio švilpius galite apžiūrėti čia: https://bit.ly/3oSucQs

Antano Mončio namų-muziejaus darbo laikas: 

III–VII nuo 11 iki 17 val. 

Nedirba pirmadieniais, antradieniais ir valstybinių švenčių dienomis.

DĖMESIO! 

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Dėl taikomų apribojimų vienu metu muziejuje galės būti 15 asmenų, turinčių galimybių pasą.

Antano Mončio namai-muziejus rebginiai Palangoje Antanas Mončys vinilinė plokštelė „MailArt“ katalogas DONIS. Švilpiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,956