Apie dviejų dešimtmečių „Sielas” – prisimenant, kas svarbiausia

Apie dviejų dešimtmečių „Sielas” – prisimenant, kas svarbiausia

Krikščioniškos muzikos festivalių Lietuvoje istorija su Nepriklausomybės atgimimuprasidėjo Žemaitijoje. Tad labai simboliška, kad šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalio „Sielos” 20-oji sukaktis po geros savaitės, spalio 30-ąją, įprasminama ir vėl Žemaitijoje – Palangoje.

Krikščioniškos muzikos renginiai – nuo Kretingos pranciškonų

Pirmuosius krikščioniškos muzikos renginius Lietuvoje prieš tris dešimtmečius suorganizavo vienuoliai pranciškonai vadinamoje lietuviškojoje Romoje – Kretingoje. Atsikūrus pranciškonams Kretingoje, pranciškonas vienuolis Gediminas Numgaudis vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo propaguoti šiuolaikinius muzikos stilius su krikščionišku turiniu, pradėjo megzti ryšius su užsienyje esančiomis muzikos grupėmis.

Vėliau iniciatyvą perėmė broliai dominikonai ir jaunimas, Vilniuje ir Palangoje dvejus metus rengę festivalį „Ieškau ugnies Tavyje“.

Apie 1997–1998 m. Kaune tarptautinį krikščioniškos muzikos festivalį su dalyviais net iš Italijos organizavo kunigas brolis pranciškonas Juozapas Marija Žukauskas (dabartinis Kretingos parapijos klebonas). Kartu su dabar žinomu TV laidų prodiuseriu Gediminu Jauniumi, tada planavusiu tapti jėzuitu. Renginys šiame mieste vyko dvejus metus, bet vienuoliui išvykus į Jungtines Amerikos Valstijas, nutrūko.

Vis dėlto krikščioniško žanro muzika Kaune paliko įspaudą. Čia vyko ir solidžiausias iki „Sielų” vykęs festivalis – „Musica aeternitatis“, kurį Kaune organizavo to paties pavadinimo organizacija. Deja, jis irgi nutrūko – dėl lėšų stygiaus.

2002 m. lapkritį ir vėl Žemaitijoje, tik kitame mieste – Plungėje, įvyko pirmasis „Sielų“ festivalis. Šį kartą iniciatyvos ėmėsi tuometis Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centro jaunimo referentas, LRT laidos „Būk artistas“ vedėjas (dabar – Seimo narys) Giedrius Surplys. Jam talkino Plungės kultūros namai.

Nuo ankstesnių festivalių šis skyrėsi tiek grupių gausa bei profesionalumu, tiek konkursinėmis sąlygomis. Nors „Sielos” vyko Plungėje, sutraukė daugybę žiūrovų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir kitų šalies miestų.

Nuo 2003 m. „Sielas” organizuoja VšĮ „Gerosios Naujienos centras”.

Prisiminkime, kas gi vyko “Sielose” per šiuos du dešimtmečius:

2002-ieji. Plungė

Plungės rajono savivaldybės kultūros centre įvyko pirmasis „Sielų” festivalis, kuriame savo kūrybą pristatė 13 grupių ir atlikėjų.

Geriausia festivalio grupe išrinkta „Atika“ iš Klaipėdos, daugiausiai žiūrovų simpatijų pelnė vilniečių „The password”.

2003-ieji. Vilnius

„Sielos 2003“ vyko Vilniuje „Karolinos“ klube, kur koncertavo 15 grupių ir atlikėjų iš visos Lietuvos. Į festivalį atvyko apie 1200 jaunų žmonių.

Geriausia daina išrinkta „Take My Hand“, kurią atliko grupė vilniečių „The password”, geriausia festivalio grupe pripažinta „A4” iš Vilniaus, geriausia žiūrovų grupe – vilniečių “Gyvai”.

2004-ieji. Šiauliai

2004 m. Šiaulių kino ir kultūros centre „Saulė“ koncertavo 23 grupės ir atlikėjai.

Trečiasis „Sielų” festivalis iš kitų krikščioniškos muzikos renginių Lietuvoje išsiskyrė tuo, kad čia buvo renkami geriausieji Lietuvos krikščioniškos muzikos atlikėjai. O grupių pasirodymą stebėjo gana autoritetinga komisija, sudaryta iš žinomų Lietuvos muzikos padangėje žmonių – Dariaus Užkuraičio, Jono Kulikausko, Eladijaus Kirijanovo ir kitų.

Geriausia grupe išrinkta vilniečių „Mustard seed”, geriausia daina – Arnoldo Jalianiausko „Neskubėk”. Už geriausią debiutą apdovanotą grupė „SOS” iš Naujosios Amenės.

Daugiausiai žiūrovų balsų pelnė Tomas Bieliūnas iš Šiaulių.

2005-ieji. Klaipėda

2005 m. lapkritį 34 kolektyvai ir atlikėjai koncertavo Klaipėdoje, LCC, Michealsen centre. Čia susirinko daugiau nei 1500 jaunų žmonių.

Geriausia „Sielų 2005” grupe išrinkta biržiečių „Gil”, geriausia daina pripažinta vilniečių „Trise valtimi” – „Stand By Me”.

Uostamiestyje debiutavo 12 atlikėjų, geriausiu debiutu pripažintas vilnietės Raimondos Kirijanovienės pasirodymas.

Geriausia žiūrovų grupe išrinkta „Gyvai“ iš Vilniaus.

2006-ieji. Marijampolė

2006 m. festivalis vyko Marijampolėje, subūręs apie 2000 jaunų žmonių.

Geriausia grupe iš visų dalyvavusių 23-jų pripažinta (debiutininkė!) vilniečių „Positive ritual”, geriausia daina – taip pat vilniečio, Juro Grinevičiaus – „Draugams“.

Daugiausiai žiūrovų pelnė ištikimiausias „Sielų” dalyvis Arnoldas Jalianiauskas.

2007-ieji. Kaunas

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vykusį festivalį globojo Kauno Arkivyskupas Metropolitas Sigitas Tamkevičius.

Renginyje dalyvavo 16 kolektyvų ir atlikėjų, bet festivalyje skambėjo ne tik muzika. Į VDU Katalikų teologijos fakultetą žmonės rinkosi pasiklausyti ir teminių seminarų.

Festivalio „Sielos 2007” nominacijas susirinko Kuršėnų (grupė „Spirit”, Ingrida Rušinskienė) ir Švėkšnos (grupė „Mista”) atlikėjai.

2008-ieji. Panevėžys

Renginį, kuriame pasirodė 27 grupės ir atlikėjai, globojo Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas.„Sielos 2008” sulaukė daugiau nei 2000 klausytojų.

Geriausio debiuto apdovanojimas atiteko Vilniaus bernardinų grupei „Apaštalai“, geriausia grupe pripažinta panevėžiečių „Massive“, geriausia daina – kauniečių grupės „Aukštyn bures” kūrinys „Dievas yra meilė“.

2009-ieji. Mažeikiai

Festivalyje pasirodė 21 atlikėjas. Renginio globėjas – Telšių vyskupas Jonas Boruta.

Pirmą kartą festivalyje skambėjo senovinės armėniškos giesmės, kurias atliko Justina Arutiunian su grupe.

Didžiausių publikos simpatijų susilaukusi dar 2008-aisiais, grupė „ Aukštyn bures” išsaugojo pozicijas. Šįkart geriausia daina pripažintas jos kūrinys „Išgirsk mane“.

Prieš metus „Sielose” debiutavusi grupė „Apaštalai“ 2009-aisiais pripažinta geriausia festivalyje.

2010-ieji. Utena

26-ių festivalio dalyvių ir kolektyvų bei tūkstančių klausytojų pasveikinti atvyko Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas.

Geriausia grupe išrinkta jonaviškių „Juoda Balta“, geriausia daina pripažinta „Apaštalų” – „Vardan Dievo Tėvo ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios“.

2011-ieji. Kėdainiai

Jubilienis, dešimtasis, festivalis sutiktas Lietuvos centre Kėdainiuose. Pirmą kartą – net keturiose scenose: šlovinimo, koncertinėje, kamerinėje ir akustinėje.

Festivalį drąsiai galima vadinti rekordiniu, kuriame dalyvavo net 43 atlikėjai iš visos Lietuvos.

Jubilieniame renginyje nominacijos nebuvo skiriamos.

2012-ieji. Biržai

Biržų kultūros centre ir Biržų krašto muziejuje „Sėla“ koncertavo 33 kolektyvai ir atlikėjai.

Geriausia debiutininke pripažinta Telšių grupė „Šienas“, geriausia festivalio grupe – Biržų „G – LOVE”, geriausia daina – kauniečių grupės „Chebra” kūrinys „Yra vienas Dievas trijuose asmenyse”.

2013-ieji. Tauragė

Dvyliktasis “Sielų” festivalis vyko Tauragės kultūros centre, Evangelikų liuteronų bažnyčioje Šv. Trejybės parapijos namuose. Festivalio globėjas – Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis.

Savo kūrybos vaisius pristatė 36 grupės ir atlikėjai. Muzikos šventę pradėjo Tauragės jungtinis gospel choras. Oficialiai programai pasibaigus visi sukviesti į diskoteką.

Geriausia grupe išrinta klaipėdiečių „Misija”, geriausia daina – Kretingos pranciškonų jaunimo grupės „Crowing terra” kūrinys.

2014-ieji. Druskininkai

28 atlikėjai ir grupės Druskininkuose koncertavo keturiose erdvėse. Festivalį globojo vyskupas Arūnas Poniškaitis.

Geriausios festivalio dainos nominaciją pelnė keturių vaikinių iš Vilniaus ir Elektrėnų grupės „ jautì” kūrinys „Debesys“, geriausia grupe pripažinta kauniečių „Chebra”.

2015-ieji. Telšiai

Net 40 atlikėjų sukvietęs festivalis vyko Telšių katedroje, „Žemaitės dramos teatre“, „ Žemaitės“ gimnazijoje ir Telšių menų inkubatoriuje. Festivalio globėjas – Linas Vodopjovas.

Geriausia festivalio grupe ir vėl išrinkta „Chebra”, geriausia daina išrinktas klaipėdiečių grupės „Misija” kūrinys „Tavim tikiu”.

2016-ieji. Alytus

Penkioliktasis „Sielų” festivalis vyko Dzūkijos sostinėje Alytuje – Dramos teatre, Kultūros ir komunikacijos centre, Šv. Angelų sargų bažnyčioje. Reginį globojo vyskupas Rimantas Norvila.

Geriausia grupe pripažinta „IF”, geriausia festivalio daina – grupės „Chebra” kūrinys „Yra vienas Dievas“, geriausia radijo XFM daina– jungtinės Klaipėdos ir Kauno grupės „Poezijos medžiotojai” kūrinys „Ella“.

Iš viso festivalyje pasirodė 24 atlikėjai ir grupės.

2017-ieji. Naujoji Akmenė

Renginyje koncertavo 30 atlikėjų ir grupių, iš kurių 4 – iš kaimyninės Latvijos. Renginio globėjas – vyskupas Linas Vodopjanovas.

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos jaunimas pristatė Reformacijos 500 metų jubiliejui skirtą miuziklą.

Festivalio grupe išrinkta kauniečių „Chebra”, o jų kūrinys „Yra vienas Dievas” – festivalio daina.

Antroji vieta tarp grupių atiteko Klaipėdos „Misijai”, tarp dainų – jungtinio choro „Bičiuliai“ (Chór łączony „Przyjaciele“) iš Vilniaus kūriniui „Halleluja“.

2018-ieji. Jonava

2018 m. festivalis vyko Jonavoje dviejose Kultūros centro salėje ir sporto arenoje. „Sielų 2018” globėjas –vyskupas Lionginas Virbalas.

Geriausia daina išrinkta Gabrielės Gvazdikaitės ir Grupės – „Tu mane sukūrei“.

Daugiausia žiūrovų palaikymo sulaukė Arūno Raudoniaus ir Andriaus Kulikausko duetas.

2019-ieji. Šakiai

2019 m. festivalis vyko Šakiuose: Šakių kultūros centre, „Varpo” gimnazijoje bei Šakių evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Geriausia metų grupe pripažinta šventės šeimininkų šakiečių „Mėlyna”.

2020-ieji. Rokiškis

Pernai Rokiškyje suorganizuotas pirmasis virtualus „Sielų” festivalis. Tiesioginė transliacija vyko iš Rokiškio kultūros centro.

Renginį stebėjo ne tik žiūrovai iš visos Lietuvos, bet ir Airijoje, Danijoje, Anglijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje gyvenantys lietuviai.

2021-ieji. Palanga

Jubiliejinis, 20-asis, „Sielų” festivalis paskutinį spalio šeštadienį, spalio 30 d., vyksta gražiausiame Lietuvoje kurorte – Palangoje.

Festivalyje pasirodys 24 atlikėjai ir grupės iš Vilniaus miesto ir Viniaus rajono, Kauno, Klaipėdos, Kelmės rajono, Kretingos, Palangos.

Renginio atidarymas – 16 val. Palangos koncertų salėje. Po atidarymo, apie 16.30 val., koncertinė programa pasidalins į tris erdves: Palangos koncertų salę, Muzikos klubą „Ramybė” ir Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią.

Planuojama, kad „Ramybėje” ir bažnyčioje bus koncertuojama iki 21 val., o Koncertų salėje tuo metu lauks karščiausias pasirodymas. Scenoje išvysime elektroninės pop muzikos grupės „LZ7” atlikėjus iš Jungtinės Karalystės.

Registracija į festivalį – https://bit.ly/3FTqc8K

JUBILIEJINIO XX FESTIVALIO SIELOS 2021 P R O G R A M A

KONCERTINĖ SCENA

(Palangos koncertų salė, Vytauto g. 43):

16.00 – Festivalio atidarymas

16.30 – Justinas Stanislovaitis ir grupė

17.10 – Viktorija Miškinytė ir grupė

17.50 – „Poezijos medžiotojai”

18.30 – „Testimony”

19.10 – „Iš arčiau”

19.50 – „Christ Team”

20.30 –Angelė Joknytė su grupe

21.10 –Artūras Chalikovas ir tarptautinė grupė

21.50 – Pertrauka

22.00 – „LZ7”, elektroninės šokių muzikos grupė iš Jungtinės Karalystės

23.30 – Renginio uždarymas

AKUSTINĖ SCENA

(Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Vytauto g. 51):

16.30 – Audronė Juozauskaitė

17.00 – „2K”

17.30 – Malda

18.00 – Šv. Mišios

18.30 – Karolina Mint

19.30 – Elvina Milkintaitė

20.00 – „Karaliaus vaikai”

20.30 – Saksofonistė Karina

21.00 – Petras ir Edita

21.30 – „Ama Deus”

ŠLOVINIMO SCENA

Kultūros klubas RAMYBĖ, Vytauto g. 35

16.30 – „Gyvenimas ir Ramybė“

17.00 – Svajūnas Cibulskis

17.30 – „Inventum

18.00 – Algimantas Bartkus

18.30 – Gerda ir Ilja

19.00 – Gabrielė Gvazdikaitė

19.30 – Arnoldas Jalianiauskas

20.00 –  „Šviesa"

20.30 – „Vakarė Vineyard“

Susitikimų erdvė. Pokalbius moderuoja Džiugas Kuliešius (Palangos koncertų salė, Vytauto g. 43):

17:00 „Christ Team”

17:30 Justinas Stanislovaitis ir grupė

18:00 Artūras Chalikovas ir tarptautinė grupė

18:30 Viktorija Miškinytė

19:00 „LZ7”

19:30 Angelė Joknytė

Renginyje gali dalyvauti svečiai, pateikę Galimybių pasą (GP) / PGR testo arba greitojo antigenų testo atsakymą (ne vėlesnį kaip 2 parų). Jaunesniems nei 16 metų melomanams GP nereikalingas, tačiau būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Festivalio organizatorių inf.

krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,938