Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas

Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas

Kviečiame į rudens lygiadienio ir Baltų vienybės paminėjimą Palangoje ir Šventojoje. Pažymėsime gamtos virsmą ir sušoksime baltų vienybės šokį. 2021 m. rugsėjo 18 d. 18 val. Palangos kurhauzo koncertų salėje pasirodys ansamblis „LAV trio + Art“ su folkdžiazo programa „Ei, auga, auga“. Po koncerto Grafų Tiškevičių alėjoje – „Lygės pašokdinimas“ su PKJC folkloro ansambliu „Mėguva“. O Šventosios centrinėje aikštėje net dvi savaites bus eksponuojama Baltų vienybės dienai skirta paroda „Gyvybės medis. Laiko ženklai“.

Rudens lygiadienis (arba lygė) – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties, ir šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Švenčiant rudens lygiadienį pabrėžiama šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių jėgų bei gilesnių sferų apraiškomis.

„LAV Trio + Art” grupė
„LAV Trio + Art” grupė

Šį šeštadienį 18 val. Kurhauzo koncertų salėje suskambės kanklės, trombonas ir perkusija, kuriuos apjungs folklorinį dainavimą atspindintis Loretos Sungailienės balsas. Atlikėjai pristatys folkdžiazo programą „Ei, auga, auga“. „LAV Trio + Art” grupę sudaro Loreta Sungailienė (vokalas), Aistė Bružaitė (koncertinės kanklės), Vytautas Pilibavičius (trombonas) ir Artūras Maniušis (perkusija). Išradingos, charakteringos kūrinių aranžuotės, atlikėjų improvizacijos bei darnus į vientisą muzikinį audinį susiliejantis jų skambėjimas įkūnija dainą, kuri pasieks kiekvieno klausytojo širdį – tiek jauno, žingeidaus ieškotojo, tiek subrendusio, išrankaus skonio melomano.

Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas, nuotrauka-2

Po koncerto folkloro ansamblis „Mėguva“ kviečia palangiškius ir kurorto svečius prie fontano Grafų Tiškevičių alėjoje. „Lygės pašokdinimas“ - tai ne koncertas ir ne parodomieji šokiai, o linksmas šokių vakarėlis grojant puikiems „Mėguvos“ muzikantams, kuriame šokti galės visi, nesvarbu - kad ir nemokantys. Taip ir Palanga prisidės prie akcijos „Visa „Baltica“ šoka“. Smagi ir turininga akcija „Visa Lietuva šoka“, šį rudenį peraugusi į akciją „Visa „Baltica“ šoka“ taps vienu iš baigiamųjų Lietuvos organizuojamo forumo „BALTICA-Web-2021” kulminacinių renginių. Trijose Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – miestuose ir miesteliuose, aikštėse, kiemuose ir salėse, lauke ir namie visi šoksime kartu.

Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas, nuotrauka-3

O Šventosios centrinėje aikštėje išdygs gyvybės medžiai. Tai Baltų vienybės dienai skirta paroda „Gyvybės medis. Laiko ženklai“. Paroda skirta paminėti Baltų vienybės dieną Palangos šimtmečio metais. Baltų vienybės diena (latv. Baltu vienības diena) – tai Lietuvos ir Latvijos atmintina diena, nuo 2000-ųjų minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė Kalavijuočių ordiną. Baltų vienybės dieną, rugsėjo 22 d. 18 val. 46 min., Saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką. Eksponuojami Palangos Stasio Vainiūnio meno mokyklos mokinių darbai, atlikti gratažo technika (mokytoja Danguolė Baravykienė), ir Šventosios pagrindinės mokyklos mokinių darbai, atlikti popieriaus pjaustinio ir karpinio technika (mokytoja Daiva Šimkevičienė).

Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas, nuotrauka-4 Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas, nuotrauka-5 Rudens lygiadienio ir baltų vienybės paminėjimas, nuotrauka-6

Gyvybės medis - tai augimo, dvasinio tobulėjimo, jėgos ir stabilumo simbolis. Medis byloja apie žmogaus darną su pasauliu, žmogaus gyvenimo, amžinybės ir išminties ryšį. Todėl ir gyvybės medžio piešinių senojoje kultūroje aptinkame ne vieną. Kiekvienas iš jų akcentuoja vis kitus dalykus, tačiau galime atpažinti bendrus ir kertinius gyvybės medžio aspektus. Tai ašis, jungianti dangų ir žemę, praeitį ir ateitį, o tarp šių dviejų polių visada yra ČIA ir DABAR. Vaikų darbuose atsispindi mūsų savitumas ir istorija, kuriuos kiekvienas turime branginti ir saugoti. O stabtelėję - prisiminti. Paroda veiks rugsėjo 20 – spalio 3 dienomis.

Programa

Rugsėjo 18 d. (šeštadienis)

18.00 val. „LAV trio + Art“ su folkdžiazo programa „Ei, auga, auga“

Kurhauzo koncertų salė

Renginio metu turėti galimybių pasą. Būtina registracija: https://forms.gle/6x3ZCXfpxiBJg1xX9

19.30 val. „Lygės pašokdinimas“ su PKJC folkloro ansambliu „Mėguva“

Grafų Tiškevičių alėjos aikštė

Rugsėjo 20 d. – spalio 3 d.

Baltų vienybės dienai skirta paroda „Gyvybės medis. Laiko ženklai“

Šventosios aikštė

Exchange Rates
USD 0,933