Švęsdami penkių metų sukaktį Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio organizatoriai džiaugiasi galėdami pakviesti klausytojus net į septynis pasaulinio lygio atlikėjų koncertus. Kaip ir kasmet festivalio koncertų centre – seniausi Lietuvos vargonai, vertingas barokinis instrumentas, sukurtas Kuršo meistrų maždaug 1680 metais ir saugomas nuostabios akustikos Kretingos pranciškonų bažnyčioje. Šįmet pirmą kartą vienas iš festivalio koncertų bus surengtas ir Palangoje, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, siekiant sudominti kurorto svečius vos už 10 km vykstančiais aukščiausio lygio tarptautiniais koncertais, kurie klausytojams yra nemokami. Tokių sąlygų savo publikai negali pasiūlyti turbūt nė vienas Europos senosios muzikos festivalis, pristatantis tokias žvaigždes kaip “Cappella Mediterranea”, Maria Cristina Kiehr, “Richter Ensemble”, Claire Lefilliatre, James Johstone ar Emiliano Gonzalez Toro.
Iškilmingam atidarymo koncertui festivalio meno vadovas Rodrigo Calveyra pakvietė ansamblį, kurio pasirodymai visada išjudina klausytojų emocijas – rugpjūčio 15 d. 19 val. Kretingos pranciškonų bažnyčioje pasirodys temperamentingieji ansamblio “Capppella Mediterranea” (Šveicarija/Prancūzija) muzikantai. Pastaraisiais metais ansamblis drebina Paryžiaus, Versalio, Dižono, Ženevos ir kitų operos teatrų sales savo barokinių operų pastatymais, be jų pasirodymų neapsieina garsiausi Europos festivaliai ir koncertų salės. Iš Argentinos kilusio Leonardo Garcia Alarcono vadovaujama komanda su Lotynų Amerikai būdingu ekspresyvumu išryškina baroko muzikoje slypinčius afektus, aistras. Ištikimoji Kretingos festivalio publika jau girdėjo L. G. Alarconą 2017 metais vargonų solo rečitalyje, kuriame jis visą valandą įspūdingai improvizavo remdamasis baroko muzikos formomis. Šįkart prie jo prisijungs ir pagrindinis “Cappella Mediterraena” veidas – sopranas Mariana Flores, išties įsimintina dainininkė, ištransliuojanti auditorijai plačiausią jausmų paletę, palydimą išraiškingais gestais, bei ansamblio basso continuo komanda. “Cappella Mediterranea” nupieš spalvingą muzikinį XVII a. Venecijos paveikslą, o koncertą filmuos LRT televizija.
Rugpjūčio 19 d. 19 val. į koncertą Palangos bažnyčioje kvies tikra senosios muzikos ikona sopranas Maria Cristina Kiehr – su šios atlikėjos įrašais užaugo jau kelios senosios muzikos atlikėjų kartos. Pastaruoju metu dainininkė koncentruojasi daugiausia į renesanso muzikos repertuarą, kur jos tyras, švelnus balsas priartėja prie renesansinio tobulybės idealo. Kartu su Arieliu Abramovichium, grojančiu gitarą primenančiu ispanų renesanso instrumentu vihuela, jie atliks subtilią XVI a. polifonijos meistrų muzikos programą.
Festivalio šeimininkai ansamblis “Canto Fiorito” šįkart pakvies į Johannui Sebastianui Bachui ir jo mokytojams skirtą koncertą rugpjūčio 22 d. 19 val. Kretingos pranciškonų bažnyčioje. Pirmą kartą Lietuvoje istoriniais instrumentais bus atlikta nepaprasto grožio J. S. Bacho kantata “Actus Tragicus”, išsiskirianti iš daugybės kitų šio meistro kantatų neįprasta instrumentų sudėtimi – itin svarbų vaidmenį joje atlieka dvi išilginės fleitos ir dvi viola da gambos. Kantatai atlikti sutelkta tarptautinė solistų komanda – M. C. Kiehr, mecosopranas Renata Dubinskaitė, garsus belgų kilmės tenoras Reinoud van Mechelen, ir bosas iš Portugalijos Hugo Oliveira. Savo mirtį pasitinkančio žmogaus ir jį už rankos į rojų vedančio Dievo dialogas turėtų surezonuoti kiekvieno klausytojo širdyje.
Paskutinį šios vasaros savaitgalį Kretingos pranciškonų bažnyčioje skambės trys koncertai iš eilės. Solinį vargonų rečitalį rugpjūčio 27 d. atliks vargonininkas James Johnstone, dešinioji britų senosios muzikos lordo Johno Elioto Gardinerio ranka. J. Johnstone publiką išsamiai supažindins su anglų kompozitorių kūryba, o puikusis festivalio instrumentas suskambės visomis savo spalvomis ir pilna galia. Šeštadienio koncerte rugpjūčio 28 d. bažnyčios skliautus užpildys sakralinė prancūzų baroko muzika ir iškart atpažįstamas Claire Lefilliatre sopranas – daugybę metų ji buvo pagrindinis garsaus ansamblio “Le Poeme Harmonique” balsas. Ją lydės vargonininkas Stephane Fuget, o koncerto programos pažiba – legendinis Francois Couperin’o kūrinys “Lecons de tenebres”, nepralenktas šio žanro šedevras. Festivalį užbaigs puikusis barokinio smuiko meistras Rodolfo Richter su jo vadovaujamu istorinių styginių instrumentų kvartetu “Richter Ensemble”. Kvartetas, griežiantis istoriniais instrumentais ne tik baroko muziką, bet ir siūlantis kitokį požiūrį į klasicizmo bei romantizmo repertuarą, uždarymo koncerte pristatys fugos menui skirtą programą. Styginių kvartetų mėgėjams tai puiki galimybė susipažinti su istorinėmis šio žanro muzikos interpretacijomis.
Muzikos mylėtojai iš visos Lietuvos ir kaimyninių šalių kviečiami atvykti į pajūrį rugpjūčio 15–29 dienomis ir suderinti kurortinį poilsį su išskirtine kultūrine programa – nemokamais Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio koncertais. Klausytojai raginami atvykti į koncertus iš anksto, nes publikos skaičius ribojamas, koncerto vietoje vyks registracija, renginyje būtina dėvėti kaukes. Visų koncertų pradžia – 19 val. Klausytojai turės galimybę prisidėti prie festivalio palikdami auką pagal savo norus ir išgales.
Daugiau informacijos:www.cantofiorito.lt
https://www.facebook.com/KretingaFestival
Tel.: +370 687 85713