Atvejų detektyvas: Palangai atsidūrus raudonoje zonoje – savivaldybės prašymas statistiką skaičiuoti kitaip

Atvejų detektyvas: Palangai atsidūrus raudonoje zonoje – savivaldybės prašymas statistiką skaičiuoti kitaip

Į raudoną COVID-19 zoną dėl staiga šoktelėjusio susirgimų rodiklio ketvirtadienį patekusi Palanga piktinasi – savivaldybės teigimu, šiuo metu koronavirusu iš tiesų serga vos keli palangiškiai, tačiau statistiką esą iškraipo kurorte besitestuojantys poilsiautojai ar vasaros sezonu čia dirbantys miesto svečiai, kurie ligos atveju taip pat būna priskiriami Palangai.

Statistikos departamentas aiškina, kad teigiamas asmens tyrimo rezultatas būna priskiriamas tai savivaldybei, kurią besitestuojantysis nurodo, kaip savo dabartinį adresą, todėl iš tiesų gali pasitaikyti atvejų, kai vienai ar kitai savivaldybei priskiriami tik laikinai joje esančių asmenų susirgimo atvejai.

Palangos savivaldybė siūlo, kad jei miestui priskiriami ir laikinai jame apsistojusių asmenų COVID-19 atvejai, susirgimų rodiklis, kuris skaičiuojamas imant 14 dienų ligos atvejus 100 tūkst. gyventojų, turėtų būti fiksuojamas tokiam skaičiui asmenų, koks tuo metu yra kurorte, o ne kiek jame deklaruota gyventojų.

Aiškinosi, kodėl yra neatitikimų statistikoje

Lietuvos COVID-19 žemėlapyje ir toliau raudonuoja Žemaitijos regionas. Šalia Klaipėdos miesto, Šilutės rajono ir Rietavo raudona spalva ketvirtadienį nusidažė ir Palangos miesto bei Kretingos rajono savivaldybės. Jose susirgimų rodiklis, per pastarąsias dvi savaites fiksuojamas 100 tūkst. žmonių, peržengė 100.

Palangos mieste susirgimų rodiklis šiuo metu siekia 115,7, o teigiamų tyrimų dalis per savaitę – 2,9 proc. Pagal vakcinavimo tempus Palanga Lietuvoje – 15-ta. Šiame mieste paskiepyta 53,3 proc. gyventojų.

Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė portalui lrytas.lt tvirtino, kad savivaldybė jau kelias savaites aiškinosi, kodėl Palangai priskiriama nemažai naujų koronaviruso atvejų, nors mieste esą serga vos 3-4 gyventojai. 

„Jau kurį laiką mes aiškinomės, kaip atsiranda susirgimai, kurie konstatuoti Palangos miesto statistikoje. Šiandien mes išsiaiškinome, kad iš aštuonių naujų atvejų, kurie statistikoje nurodomi kaip Palangos, tik vienas yra nustatytas palangiškiui. Kiti septyni asmenys, kuriems yra diagnozuota COVID-19 liga, yra ne palangiškiai.

Tačiau, atliekant mobiliame punkte testą, jie nurodė savo faktinę buvimo vietą – Palangą. Turint omenyje, kad šiuo metu Palangoje yra apie 100-200 tūkst. žmonių, tai, jeigu mes visus tuos atvejus, kurie šiuo metu Palangoje randasi, pripaišytume prie Palangos statistikos, situacija būtų visiškai neadekvati.

Tuomet reikėtų dalinti skaičių iš tų 200 tūkst. tuo metu mieste esančių žmonių ir epidemiologinis Palangos rodiklis būtų ne toks jau blogas“, – aiškino A.Kilijonienė.

Savivivaldybės atstovė pažymėjo, kad naujų susirgimo atvejų detektyvas tęsėsi nuo pat Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) iki Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), kuri esą pripažino, kad susirgimų rodiklis neatspindi realios situacijos Palangoje.

„Mūsų pokalbiai nusitęsė iki pat SAM, kuri, pasižiūrėjusi sistemoje, taip pat konstatavo ir patvirtino, kad iš aštuonių naujų atvejų yra tik vienas palangiškis. SAM sutiko su mumis, kad 100 tūkst. gyventojų epidemiologinis rodiklis neatspindi realios situacijos kurorte, nes visi suprantame, jog šiuo metu Palanga nėra tik palangiškių, ji yra visos Lietuvos.

Mums buvo pažadėta, kad ši situacija keisis. Šiandien darbo pabaigoje arba rytoj mums pasakys, kaip planuoja tą situaciją keisti“, – sakė savivaldybės administracijos direktorė.

A.Kilijonienė nurodė, kad prie Palangos susirgimų statistikos greičiausiai yra priskiriami ne tik čia šiuo metu esantys poilsiautojai, sezoniniai darbuotojai, bet ir gydymo ar reabilitacijos įstaigose esantys asmenys.

„Žinia tokia, kad Palangos kurortas yra tikrai saugus. Žinoma, nereikia per daug atsipalaiduoti, reikia saugoti patiems save, vengti didelių susibūrimų, naudoti apsaugos priemones. Visus skatiname vakcinuotis, testuotis.

Bandome perorganizuoti mobilaus punkto veiklą, atsižvelgiant į išaugusį poreikį“, – patikino savivaldybės atstovė.

Statistikos departamentas: atvejis priskiriamas ten, kur nurodo pats žmogus

Statistikos departamento atstovai portalui lrytas.lt teigė, kad teigiamas ligos atvejis būna priskiriamas tai savivaldybei, kurią anketoje nurodo besitestuojantis asmuo. Jeigu jis kuriam laikui yra atvykęs į Palangą, ir teigiamo testo atveju ruošiasi joje izoliuotis, ligos atvejis ir būna priskiriamas Palangai, o ne asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybei.

„Gali būti, kad Palangoje susirgimų skaičiai padidėja ne pačių palangiškių sąskaita, nes į Palangą atvažiuoja dirbti ir gelbėtojai, ir padavėjai, kurie tuo metu kurorte nurodo savo gyvenamąją vietą, nes ligos atveju ten, kur yra, asmuo ir turėtų izoliuotis, o ne Vilniuje, Kelmėje ar dar kažkur.

Tai gali būti tokių atvejų, kad susirgimo atvejai fiksuojami toje vietoje, kur tie žmonės tuo metu yra“, – aiškino Statistikos departamento atstovai.

Pasak jų, retais atvejais, kai besitestuojantis asmuo anketoje apskritai nenurodo jokio savo adreso, jis automatiškai būna priskiriamas savivaldybei, kurioje užsiregistruojama tyrimui.

Statistikos departamento atstovai pripažino, kad Palangos miesto savivaldybės siūlymas skaičiuojant susirgimų rodiklį kurorte fiksuoti ligos atvejus proporciškai tuo metu mieste esančiam gyventojų skaičiui, o ne deklaruotam, visai logiškas, tačiau sunkiai įgyvendinamas.

Agnė Černiauskaitė,

Atvejų detektyvas: Palangai atsidūrus raudonoje zonoje – savivaldybės prašymas statistiką skaičiuoti kitaip, nuotrauka-1
Palanga Statistikos departamentas Palangos miesto savivaldybė Akvilė Kilijonienė Koronavirusas Lietuvoje Koronavirusas (Uhano virusas)
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,922