Paminėtas Palangos ir Simrishamno (Švedija) draugystės trisdešimtmetis

Paminėtas Palangos ir Simrishamno (Švedija) draugystės trisdešimtmetis

Gegužės 10 d. Palanga ir Simrishamnas (Švedija) mini miestų draugystės trisdešimtmetį. Ta proga surengtame nuotoliniame susitikime, kuriame dalyvavo abejų miestų atstovai, kalbėta apie šios miestų draugystės svarbą.

Šiame susitikime dalyvavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus, mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas, mero patarėjas Pranas Žeimys, miestų draugystės sutartį prieš 30 metų pasirašęs tuometinis Palangos miesto tarybos pirmininkas Bronius Martinkus, Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai profesorius Vladas Žulkus, nuo pirmųjų miestų draugystės metų su Simrishamno atstovais bendravęs Dainius Želvys, Ilona Pociuvienė, taip pat – Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Robertas Trautmanas bei vyriausioji specialistė Jūratė Mitkevičiūtė. Simrishamnui atstovavo merė Jeanette Ovesson, merės pavaduotoja Pia Ingvarsson, administracijos direktorė Diana Olsson, buvę miesto merai Karl-Erik Olsson, Anders Johnsson ir Christer Akej, pirmasis asociacijos valdybos pirmininkas Olle Persson, buvęs verslo sekretorius Lars Svärdh ir Palangos miesto garbės pilietis Thomas Larsson.

Paminėtas Palangos ir Simrishamno (Švedija) draugystės trisdešimtmetis, nuotrauka-1

Miestų bendradarbiavimo sutartį 1991 m. gegužės 10 d. parašais patvirtino tuometinė Simrishamno merė Margareta Arvidsson ir tuometinis Palangos miesto tarybos pirmininkas Bronius Martinkus. Šios sutarties pasirašymo proga Palangoje, ties Vytauto ir Gintaro gatvių sankirta, buvo pasodintas atminimo medelis – paprastasis bukas, kuris dabar jau yra išaugęs į didelį medį.

Pasak B. Martinkaus, ši miestų draugystės sutartis atvėrė kelią glaudesniam bendradarbiavimui ir davė didelį impulsą abiejų miestų gyventojų tarpusavio draugystei – palangiškiai nuolat jautė nuoširdžias Simrishamno bendruomenės pastangas padėti.

O pagalbos išties reikėjo – pasak D. Želvio, tuomet atotrūkis tarp Lietuvos ir Švedijos buvo didžiulis. “Bet laikas eina į priekį, ir per šiuos trisdešimt metų mes labai daug ko pasimokėme iš Švedijos”, – sakė D. Želvys.

Pasirašius bendradarbiavimo sutartį, užsimezgė graži draugystė tarp abiejų miestų. Tuomet, kai Palanga, kaip ir visa Lietuva, dar tik žengė pirmuosius nepriklausomybės žingsnius, stokojo visko, tad Simrishamno bendruomenė palangiškius labai palaikė ir padėjo, taip prisidėdama prie Palangos kultūrinio gyvenimo, socialinės, sporto ir kitų sričių vystymosi. Tomas Larsonas, kurį puikiai pažįsta kone kiekvienas palangiškis, kartu su bendraminčiais nuoširdžiai rūpinosi ir gabeno labdarą mūsų miesto ligoninei, globos namams. Tuomet ši parama Palangai buvo  labai reikalinga. Užmegzti kontaktai nenutrūko iki šiol – T.  Larsonas jau 30 metų ne tik veža labdarą į Palangą, bet ir bendradarbiauja su socialiniais darbuotojais, kurie keičiasi gerąja praktika su Simrishamno socialiniais pedagogais ir medikais.

Su Simrishamnu įgyvendinta ir daugiau projektų – buvo bendraujama su Jūros Biologijos Centru  Simrishamne, kurio darbuotojai dalijosi savo patirtimi, dalyvaujant įvairiuose Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektuose, o 2007 m. rugsėjį buvo pasirašyta atnaujinta bendradarbiavimo sutartis, aptarianti dalyvavimą aplinkos apsaugos organizacijos KIMO veikloje bei miestų bibliotekų bendradarbiavimas kultūros srityje. Bendradarbiavimo KIMO organizacijoje dėka dalyvaujama konferencijose, įvairiuose susitikimuose, aptariant Baltijos jūros ekologines problemas. Bendrų veiklų rado ir švietimo įstaigos – S. Vainiūno meno mokykla gavo ne vieną patarimą iš švedų muzikos mokytojų, kaip pagerinti švietimo programų kokybę.

2008 m. Simrishamno „Lions“ klubo nariai lankė „Palangos gintaras“ sanatoriją ir atvežė vaikams daug žaislų bei drabužių, o 2014 m. Simrishamno „Lions“ klubo nariai dovanojo 20 neįgalių vaikų iš Palangos socialiai remiamų šeimų 10 dienų stovyklą Simrishamne. Jų bei 5 mokytojų kelionės bilietus apmokėjo Palangos miesto savivaldybė.

Menininkai taip pat prisidėjo plėtojant abiejų miestų draugiškus santykius: kai 2011 m. buvo švenčiamas 20-metų draugystės metinės, buvo suorganizuota bendra fotografijų paroda, Palangoje bei Simrishamne įvyko bendras Palangos orkestro ir grupės iš Simrishamno koncertas, Palangoje pasodinta 20 obelų Globos namų kieme, taip pat sudalyvauta tilto rekonstrukcijos pabaigos atidaryme. Palangiškis menininkas L. Žulkus surengė folklorinio meno parodą Simrishamno bibliotekoje, o Palangos miesto folkloro kolektyvas „Mėguva“ tais pačiais metais surengė 4 pasirodymus Simrishamne Uosto festivalio metu.

Bendradarbiauja ir Turizmo informacijos centrai.

Šiandien, praėjus trisdešimčiai metų nuo miestų draugystės sutarties pasirašymo, Palanga yra labai pasikeitusi, ir nenustoja keistis. Simrishamno atstovams nuotolinio susitikimo metu buvo parodytas dešimties minučių trukmės filmas apie Palangą ir jos pastarųjų metų pokyčius.

„Labai dėkoju Simsirhamno bendruomenei už pirmuosius žingsnius, kuriuos leidote mums žengti. Nuoširdžiai džiaugiuosi šia Palangos ir Simrishamno draugyste bei dėkoju mūsų draugams švedams už ją. Jūs buvote, esate ir būsite mūsų gerieji kaimynai, padėję bei palaikę tuomet, kai mums buvo sunku“, – sakė meras.

Susitikimo metu visų palangiškių vardu Simrishamno bendruomenei nusiųstas ir nuoširdus muzikinis sveikinimas ­– Švedijos nacionalinis maršas „Under blagul fana“ (autorius – Viktor Widqvist), kurį Palangos orkestras atliko ant Koncertų salės stogo.

Palanga Simrishamnas draugystė trisdešimtmetis minėjimas bendradarbiavimas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,917