Virtualaus patrulio startas vėl parodė, kad žmonės painioja žodinius nusikaltimus su žodžio laisve

Nuotraukoje – Socialinių tinklų iliustracija/pokštas/melagiena
Nuotraukoje – Socialinių tinklų iliustracija/pokštas/melagiena

Tikimasi, kad kovą Lietuvoje pristatytas virtualus patrulis, skirtas fiksuoti įvairius virtualius nusikaltimus ir pažeidimus, padės realiai stabdyti ir internete plintančią neapykantos kalbą, praneša Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 

Minėtos tarnybos užsakymu atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad didelė dalis žmonių nežino, jog neapykantos kalba yra žmogaus teisių pažeidimas ir už ją taikoma baudžiamoji atsakomybė.

Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis teigia, kad, nors neapykantos kalbą identifikuoti pakankamai sudėtinga,  virtualus patrulis užsienio šalyse veikia jau daug metų ir tai yra sėkmingai veikianti priemonė.

Ar virtualus patrulio pareigybės įsteigimas reiškia, kad kaip policijos pareigūnai patruliuoja gatvėje, taip nuo šiol patruliuos ir interneto erdvėje?

Taip, visiškai teisingai.

Ar čia toks esminis ženklas, kad pagaliau pripažįstame faktą, jog virtuali erdvė tokia pat svarbi, kaip ir fizinė aplinka?

Akivaizdu, kad nusikaltimai ar pažeidimai jau seniai persikėlė ir į elektroninę erdvę.

Papasakokite apie policijos diegiamą  naujovę – kibernetinį  patrulį. Tai žmogus ar dirbtinis intelektas? Ko ieškos internete?

Virtualus patrulis patruliuos elektroninėje erdvėje ir bandys aptikti virtualioje erdvėje daromas nusikalstamas veikas ar administracinius nusižengimus. Neapykantos nusikaltimai – viena iš nusikalstamų veikų, tačiau elektroninėje erdvėje vyksta ir kiti nusikaltimai, pavyzdžiui, sukčiavimai. Virtualus patrulis orientuosis į akivaizdžius nusikaltimus ar pažeidimus, jo tikslas – įspėti žmogų, kad jo veiksmai yra ar gali būti neteisėti. Virtualus patrulis – tai trys pareigūnai, kurie dirbs viešai ir stebės elektroninę erdvę.

Nuo šiol prie neigiamų komentarų, žinučių pasirodys įspėjanti ikona su tam tikru policijos komentaru. Virtualus patrulis įspės ar šalins tokius komentarus?

Policija neturi galių šalinti komentarus, tai virtualus patrulis galės įspėti asmenį viešai, parašydamas privačią žinutę ar el. laišką. Jei bus nustatytas konkretus padarytas pažeidimas ar nusikaltimas, informacija bus perduota atitinkamam policijos padaliniui tolimesniam tyrimui atlikti.

Ar po to, kai kovo pradžioje paskelbėte apie virtualų patrulį, sulaukėte kokių nors reakcijų iš žmonių?

Sulaukėme daug įvairių reakcijų, tačiau matyti, kad kai kurie komentuojantys asmenys neteisingai suvokia šį darbą. Pabrėžiame, kad virtualus patrulis niekaip neribos žmonių teisės laisvai reikšti savo nuomonę.

Ar virtualų patrulį perėmėte kaip gerąjį pavyzdį iš užsienio?

Tai jau seniai taikoma daugumoje užsienio šalių, iš kaimyninių šalių – Estijoje.

Ar neapykantos kalbą žmonėms sunkiau suvokti, o policininkams sunkiau ištirti kaip nusikaltimą, nes jis nėra fizinis, apčiuopiamas?

Taip, tai pakankamai sudėtinga.

Kaip vyksta neapykantos kalbos tyrimai?

Įprastai, kaip ir visi kiti ikiteisminiai tyrimai. Vienas iš niuansų – pakankamai dažnai tokiose tyrimuose reikia eksperto išvados, kuris galėtų įvertinti, ar tokie veiksmai gali būti vertinami kaip neapykantos kurstymas. Bet kokiu atveju, galutinį sprendimą vis tiek priima teismas. (Ekspertinį neapykantos kalbos vertinimą atlieka Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, aut. pastaba).

Ką kiekvienas žmogus gali padaryti, kad padėtų policijai tirti neapykantos kalbos atvejus?

Tiesiog pranešti policijai.

Kaip, jūsų akimis, galima sumažinti neapykantos kalbos apimtį Lietuvoje?

Svarbu švietimas, prevencija. Kaip tik ir tokią funkciją vykdys virtualus patrulis.

Lygių galybių kontrolieriaus tarnybos inf.
Lietuva Policija virtualus patrulis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,924