Pajūryje užfiksavo įspūdingą reginį – rūko lanką

Vitalijos Meškienės  nuotr.
Vitalijos Meškienės nuotr.

Kovo pirmąją gismeteo.lt skaitytoja Vitalija Meškienė Šventojoje užfiksavo įdomų reginį – rūko vaivorykštę, dar vadinamą ir rūko lanku.

Moteris teigė, kad anksčiau tokio reiškinio jai nėra tekę matyti.

Nors ir vadinamas vaivorykšte, šis reiškinys negali pasigirti tokiomis ryškiomis spalvomis kaip įprastinės vaivorykštės.

Rūko lankas yra bespalvis, kurį sudaro mažyčiai vandens lašeliai. Dėl jų dydžio, spalvos yra labai silpno intensyvumo ir išsiskiria tik raudonos spalvos išorinis kraštelis ir melsvo atspalvio vidinis pakraštys.

Šio tipo vaivorykštės dar yra vadinamos „baltosiomis vaivorykštėmis“. 

Atsakymas glūdi tiek žmogaus regoje, kuri neužčiuopia vos matomų spalvų, tiek ir mikroskopiniuose rūko lašeliuose, kuriuose vyksta šviesos difrakcijos procesai, dėl kurių atrodo, jog vaivorykštė balta.

Rūko vaivorykštės formuojasi lygiai taip pat, kaip ir įprastos vaivorykštės, kuomet šviesa atsispindi mažuose vandens lašeliuose ir atsispindėdama suformuoja didžiulį apskritimą arba arką, kuri pastebima priešingoje nuo saulės pusėje.

Tačiau šiose blyškiose rūko vaivorykštėse esančiuose mažuose lašeliuose šviesa ne atsispindi, o yra išsklaidoma taip suformuodama pilkšvą juostą.

Kitaip tariant, rūko ir miglos lašeliai yra per maži, kad laužtų šviesą, todėl nėra tokių ryškių spalvų kaip įprastose vaivorykštėse.

Gismeteo
skaitytoja Vitalija Meškienė Šventoji rūko vaivorykštė rūko lankas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,923