Žiemos pradžioje – dar rudens rūpesčiai

Žiemos pradžioje – dar rudens rūpesčiai

Paskutiniu metu pajūryje sulaukiame tokių žiemų, kai prasidėjus gruodžiui miesto komunalinei tarnybai dar tenka rūpintis nukritusių medžių lapų rinkimu, o ne slidžių gatvių barstymu druska ir valymu nuo sniego.

Šiemet lapų surinkta daugiau

Per praėjusių metų gruodį UAB "Palangos komunalinis ūkis" į sąvartyną dar išvežė 71 toną mieste surinktų medžių lapų.

Šiemet žiemos pradžioje laukiama dar didesnio lapų "derliaus", nes palyginus šiltą rudenį medžiai savo žaliojo rūbo nusimesti neskubėjo, todėl medžių lapai žemę sparčiau nuklojo tik lapkritį.

Pernai per paskutinį rudens mėnesį komunalininkai pririnko 329 tonas medžių lapų, o šiemet per tą patį mėnesį šių žaliųjų atliekų į sąvartyną išvežta gerokai daugiau – 415 tonų.

Šiltuoju metų laiku šienaujama žolė, genimų medžių šakos, rudenį krentantys lapai sudaro nemažą iš Palangos į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą išvežamų komunalinių atliekų dalį.

Per praėjusius metus Palangoje buvo surinkta 2042 tonos žaliųjų atliekų. Šiemet vien iki gruodžio į sąvartyną šių atliekų jau išvežta 2,1 tūkst. tonų. Manoma, kad pasibaigus šiems metams žaliųjų atliekų iš viso bus išvežta apie 200 tonų daugiau, nei pernai.

Miesto iždui atsiėjo brangiau

Gamtos skirtų atliekų tvarkymas šiemet daugiau kainavo ir miesto biudžetui.

Už kiekvieną į sąvartyną priimtą žaliųjų atliekų toną reikia mokėti 36 eurus 37 centus. Per metus šių atliekų tvarkymas miesto biudžetui kainuoja beveik 75 tūkst. eurų. Šiemet ši suma padidės dar 7 tūkst. eurų.

Įmonės Komunalinių atliekų tvarkymo skyriaus vyriausiojo vadybininko Gintas Mackevičius nuomone, šiemet daugiau žaliųjų atliekų buvo surinkta dėl labiau drėgnos ir lietingos praėjusios vasaros.

"Šiemet žolė augo sparčiau ir kurorto viešosiose vietose teko šienauti dažniau. Padidėjo ir rudenį nukritusių lapų kiekis, nes dėl tos pačios priežasties per vasarą labiau vešėjo medžių lajos",– teigė komunalinės tarnybos specialistas.

Vargas dėl gyventojų atliekų

Viešosiose vietose, miesto skveruose lapus komunalininkai surenka su specialiais siurbliais. Po to šitaip surinktus lapus pakanka išberti į mašiną.

Gerokai daugiau rūpesčių reikalauja gyventojų pristatomų žaliųjų atliekų tvarkymas. Savo sklypuose žmonės lapus sugrėbia ir juos sukrauna į plastikinius maišus, tačiau žaliųjų atliekų maišuose nepriima sąvartynas.

Todėl į įmonės teritoriją iš gyventojų atsivežę žaliąsias atliekas komunalinės tarnybos darbuotojai turi iškratyti iš maišų.

"Mums dvigubas darbas: iš gyvenamųjų kvartalų gyventojų žaliąsias atliekas surenkantys darbuotojai turi kilnoti sunkius maišus, o parsivežę tuos maišus plėšyti ir lapus ar žolę išberti", – sakė G. Mackevičius.

Žaliųjų atliekų vežimo dienomis vien maišų plėšimu kasdien užimti du įmonės darbuotojai. Šiam procesui "Palangos komunalinis ūkis" savo teritorijoje priverstas skirti specialią aikštelę, kurioje parvežti maišai išverčiami.

Žolei – atskiri konteineriai

Šią problemą komunalininkai bando spręsti individualių namų kvartaluose statant vien tik žaliosioms atliekoms skirtus vieno kubo talpos konteinerius, į kuriuos lapus ar žolę gyventojų prašoma supilti be maišų.

Tokia naujovė šį rudenį buvo išbandyta "Pavėsio" soduose, kur iš viso buvo pastatyta 19 tokių konteinerių. Kitais metais tokie konteineriai žaliosioms atliekoms bus statomi ir kituose kvartaluose.

Yra ir dar viena bėda – maišus su žaliosiomis atliekomis iš savo sklypų ant šaligatvio išrikiuoja tada, kai nušienauja žolę ar sugrėbia lapus. Gatvių šalikelėse kelias dienas stovinčius maišus pradrąsko paukščiai, katės. Pabirusius lapus ima nešioti vėjas ir šitaip teršiamas miestas.

Pagal miesto tvarkymo taisykles, žaliąsias atliekas, konteinerius su šiukšlėmis į gatvę galima išstumti tik tos rūšies atliekų vežimo dieną. Už šį pažeidimą gresia administracinė bauda.

Mažiau darbo – mažiau pajamų

Nors žiema jau prasidėjo, Palangos komunalininkai tikisi, kad žiemiškų rūpesčių ir šiemet sulauksime mažiau.

Praėjusią žiemą iki Naujųjų metų slidžias Palangos gatvių dangas druska barstyti prireikė tik 3 kartus. Šių metų pradžioje iki kovo 17 dienos gatvės buvo barstomos dar 5 kartus.

Per 2019 – 2020 metų žiemą "Palangos komunalinio ūkio" bendrovė iš viso sunaudojo vos 67 tonas druskos mišinio. Anot G. Mackevičiaus, ankstesnėmis žiemomis, kai pašaldavo dažniau ir smarkiau, mieste būdavo išbarstoma po tūkstantį tonų druskos. .

Praėjusią žiemą beveik visiškai be darbo stovėjo ir sniego valymui paruošta technikai.

"Per visą žiemą gatves nuo iškritusio sniego valėme tik vienintelį kartą. Ir tą patį jau sulaukus pavasario – kovo 14 dieną", – praėjusia žiema, kurios iš tiesų ir nebuvo, stebėjosi "Palangos komunalinio ūkio" vyriausiasis vadybininkas. .

Pasak jo, šiai žiemai druskos barstymo ir sniego valymo technika paruošta, įmonėje dar nuo praėjusių metų likę per 200 tonų druskos mišinio atsargų.

Atrodytų, kad tokiomis švelniomis žiemomis įmonė turėtų patirti mažiau išlaidų – tauposi ant kelių barstoma druska, sniego valymo technika neeikvoja degalų. Tačiau iš tiesų tokios žiemos miesto komunalininkams yra nuostolingos.

"Prasidėjus žiemos sezonui nuo 16 iki 23 valandos ir paryčiais nuo 4 iki 7 valandos įmonėje nuolat budi po du žmones, kurie, staiga pašalus ar smarkiau pasnigus, organizuoja gatvių barstymą ir valymą.

Tuomet įmonei sumokama už atliktą darbą. Jei darbo nėra – bendrovė pajamų negauna, tačiau žmonėms už budėjimą po darbo valandų atlyginimas sumokamas" , – teigė G. Mackevičius.

Palangos komunalinis ūkis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,939