Vyriausybė nusprendė: nuo šeštadienio įvedamas visuotinis karantinas

Vyriausybė nusprendė: nuo šeštadienio įvedamas visuotinis karantinas

Ministrų kabinetas trečiadienį priėmė sprendimą visoje šalies teritorijoje įvesti karantiną. Visuotinis karantinas įsigalios naktį iš penktadienio į šeštadienį ir tęsis mažiausiai tris savaites.

Apie tai, kad ketinama skelbti visuotinį karantiną, premjeras Saulius Skvernelis pranešė dar antradienį. Po COVID-19 komiteto posėdžio jis teigė, kad tai yra vienintelė alternatyva, pasirinkta atsižvelgiant tiek į medikų darbo grupės rekomendacijas, tiek į kitų valstybių patirtį.

„Vyriausybės suburta medikų darbo grupė pateikė savo siūlymus, jiems visiems pritarėme. <...> Deja, norėjosi, kad tokių priemonių būtų galima išvengti, bet klausome pirmiausia medikų, specialistų darbo grupės siūlymų ir kitos alternatyvos neturime“, – anksčiau sakė S. Skvernelis.

Karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo projekte, kurį prieš posėdį užregistravo Sveikatos apsaugos ministerija, numatoma karantiną skelbti visoje šalyje.

Vyriausybės pasitarime dalyvavęs profesorius Vytautas Kasiulevičius sakė, jog medikai pritaria karantino skelbimo, nes tai šiuo metu yra geriausias infekcijos suvaldymo būdas.

„Tos trys savaitės bus labai svarbios“, – sakė V. Kasiulevičius.

Didesni susibūrimai draudžiami, kaukes devėti reikėtų beveik visur

Jam įsigaliojus, viešose vietose žmonės galėtų būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Taip pat būtų privalu laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.

Vyresni nei šešerių metų asmenys visose viešose vietose privalėtų dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones – veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones – kurios priglunda prie veido ir pilnai dengia nosį ir burną.

Šis reikalavimas netaikomas atviroje erdvėje sportuojantiems asmenims, aukšto meistriškumo sporto varžybose dalyvaujantiems sportininkams, neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali.

Taip pat kaukės būtų neprivalomos tais atvejais, kai teikiama paslauga, kurios nebūtų įmanoma suteikti paslaugos gavėjui dėvint kaukę.

Kaukių dėvėti nereikėtų ir už miesto, miestelių ar kitų gyvenamųjų vietų ribų, jeigu aplink 20 metrų spinduliu nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.

Viešajame transporte – tiek miesto, tiek tarpmiestinio ar priemiestinio – būtų leidžiama gabenti tik tiek keleivių, kiek jų gali užimti sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Numatoma, kad laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų.

Atvykti ir išvykti iš šalies – tik esant tam tikroms aplinkybėms

Karantinui įsigaliojus, būtų draudžiama kirsti sieną arba būtų apribotas vykimas per Lietuvos pasienio punktus.

Be to, į Lietuvą būtų draudžiama atvykti užsieniečiams, išskyrus iš Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Andoros, Monako, San Marino ir Vatikano piliečiams.

Taip pat išimtis būtų tiems užsienio valstybių piliečiams, kurie ar jų šeimos nariai turi teisę gyventi Lietuvoje, kuriems išduota Lietuvos nacionalinė viza, kurie atvyksta studijų tikslais, kurie atvyksta į artimųjų laidotuves ir kai kuriems kitiems asmenims.

Užsieniečiams Lietuvos teritoriją būtų leista kirsti tranzitu, jeigu jie grįžta į savo gyvenamąją valstybę ir esant kai kurioms aplinkybėms.

Projekte taip pat rekomenduojama riboti judėjimą – namus rekomenduojama palikti tik vykstant į darbą, prekybos vietą, išvykstant dėl sveikatos ar kitų paslaugų.

Taip pat rekomenduojama nerengti švenčių privačiose erdvėse arba jas organizuoti dalyvaujant ne daugiau nei 10 asmenų ir dėvint kaukes.

Patariama riboti kontaktą su kitų šeimų ar vadinamųjų namų ūkių nariais, susitikti ne daugiau nei dviejų šeimų ar namų ūkių nariams dėvint kaukes.

Kai kurios įstaigos nedirbs visiškai

SAM paruoštuose punktuose, numatančiuose karantino režimo sąlygas, nurodoma, kad valstybės ir savivaldybių institucijose darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu. Tokia pačia tvarka rekomenduojama dirbti ir privačiam sektoriui.

Parduotuvės, prekybos centrai ir turgavietės veikti galės, tačiau privalės užtikrinti 10 kv. metrų plotą vienam klientui. Tokios pačios sąlygos galioja ir paslaugų teikimo vietose, išskyrus tas, kurios teikia apgyvendinimo paslaugas. Visur būtina dėvėti apsaugines veido kaukes.

Apgyvendinimo paslaugas teikiančios vietos turės pasirūpinti, kad viename kambaryje nebūtų apgyvendinti daugiau nei 2 žmonės, išskyrus šeimos narius. Taip pat bus privaloma užtikrinti, kad bendrose patalpose visi asmenys dėvėti veido kaukes ir laikytųsi 2 metrų atstumo.

Karantino metu bus draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla. Taip pat draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus vieno instruktoriaus.

Draudžiama veikti viešojo maitinimo įstaigoms, restoranams ir kavinėms, išskyrus, kai maistas tiekiamas išsinešti. Taip pat draudžiama veikti barams, naktiniams klubams, lošimo namams ir lošimo salonams.

Numatoma, kad karantino metu bus draudžiami visi tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, kiti susibūrimai. Šis draudimas nebus taikomas be žiūrovų vykstančioms aukšto meistriškumo varžyboms. Taip pat laidotuvėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų.

Dėl darželinukų spręs tėvai

Ministerijos įregistruotuose pasiūlymuose numatoma, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas gali būti vykdomi įprastine tvarka, tačiau privaloma užtikrinti, kad būtų laikomasi srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitų būtų priemonių. Ar vesti darželinukus į darželius turės spręsti tėvai.

Vyresnių mokinių ugdymas turės būti vykdomas arba nuotoliniu būdu, arba mišriu, kai dalis vaikų mokosi klasėje, o dalis namuose. Neformalus vaikų švietimas turės būti vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas visiškai. Tokios pačios sąlygos taikomos ir neformaliam suaugusiųjų švietimui.

Nuotoliniu būdu mokslus tęs tiek aukštųjų mokyklų, tiek profesinių centrų studentai.

Karantino metu nebus galima lankyti gyvenančiųjų socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, išskyrus terminalinės būklės gyventojus.

Kai kurios paslaugos bus teikiamos kontaktiniu būdu

Gydymo įstaigose bus privaloma užtikrinti pacientų bei lankytojų srautų valdymą. Karantino metu draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Sprendimą dėl paslaugų teikimo pacientui priims ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantis specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę. Kontaktiniu būdu ir toliau bus teikiamos odontologijos bei nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos.

Nenuotoliniu būdu toliau taip pat bus teikiamos vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo, įsidarbinančių asmenų, siekiančių dirbti tokioje veiklos srityje, kurioje dirbant patiriamas atitinkamas kenksmingų rizikos veiksnių poveikis, profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos.

Verslas prašo papildomos sąlygos

Įstatyme numatytas punktas, kad paramą norintis gauti verslas turėtų atitikti dvi sąlygas – apyvarta turėtų sumažėtų bent 30 proc. ir ne mažiau nei 40 proc. ūkinės veiklos vykdytojų atitinkamame ekonominės veiklos sektoriuje taip pat turėtų būti patyrę apyvartos sumažėjimą – sulaukė verslo kritikos.

Kaip nurodė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė nurodė, kad toks reikalavimas sukels keblumų, kai bendrovės savo veikla, vertinant pagal registravimo kodus, vykdo vienoje srityje, tačiau praktiškai – kitoje.

Ji siūlė taikyti ankstesnę praktiką, kai, vertinant pagal registraciją, įmonių sąrašas sudaromas automatiškai, tačiau paliekama galimybė dėl paramos kreiptis ir pačiai bendrovei, kuri turėtų pateikti reikalaujamus dokumentus ir įrodymus.

Į šį punktą dėmesį atkreipė ir Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovkis.

Reaguodamas į pastabą premjeras Saulius Skvernelis tvirtino, kad tokie nuostatai įtvirtinti remiantis Specialiosios tyrimų tarnybos nurodymais – esą kitu atveju gali būti fiksuojama neskaidri veikla.

Tam pritarė ir ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius, tačiau jis pripažino, kad visų sričių įstatymas numatyti negali.

„Gyvenimas pernelyg sudėtingas, kad į kiekvieno verslo niuansus būtų galima atsižvelgti jau šiame teisės akte“, – kalbėjo R. Sinkevičius.

Jo teigimu, nustatyti kriterijai yra objektyvūs, tačiau yra erdvės diskusijoms su socialiniais partneriais.

Išimčių prašė ne viena asociacija

Dėl karantino sąlygų į Vyriausybę kreipėsi ne viena asociacija, prašydama išimčių.

Lietuvos muziejų asociacija prašė daryti išimtį muziejų lankymui ir leisti muziejams priimti lankytojus, laikantis saugumo reikalavimų.

Nacionalinės reabilitacijos ir sanatorijų įstaigų asociacija į Vyriausybę kreipėsi su prašymu netaikyti maitinimo organizavimo ribojimų, kai maistą galima tik pristatyti į kambarius ar tiek išsinešti, sveikatos priežiūros įstaigoms.

Lietuvos negalios organizacijos forumas taip pat prašė taikyti išimtį ugdymo įstaigoms ir dienos centrams, kuriuos lanko ugdymo negalią turintys vaikai ir suaugusieji.

„Ugdymo ir dienos socialinės globos, vaikų dienos centrų įstaigų visiškas uždarymas vidutinę ar sunkią autizmo, intelekto, kompleksinę negalią turintiems vaikams ir suaugusiems neigiamai paveikia jų emocinę savijautą, socialinius įgūdžius, neužtikrina jų ugdymo poreikių“, – kreipimesi argumentavo forumo atstovai.

Modesta Gaučaitė-Znutienė, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė,

LRT.lt
Vyriausybė Karantinas Saulius Skvernelis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 1,031