Triumfo akimirka Palangoje – visuomenei duris atvėrė restauruota medinė Kurhauzo dalis

Triumfo akimirka Palangoje – visuomenei duris atvėrė restauruota medinė Kurhauzo dalis

„Šiandien Palangoje – istorinė diena“, – tokiais žodžiais į gausiai susirinkusius kurorto gyventojus ir svečius šeštadienį kreipėsi Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Ir iš tiesų kurortas turi priežastį džiaugtis – duris visuomenei atvėrė restauruota medinė Kurhauzo dalis. Šiuo svarbiu įvykiu padėtas taškas ne vienerius metus trukusioje kurorto simbolio – Kurhauzo – atgimimo po 2002-ųjų gaisro istorijoje.

Gausus būrys palangiškių ir kurorto svečių šeštadienį susirinko paminėti šio ne tik Palangai, bet ir visai šaliai svarbaus įvykio. Kreipdamasis į susirinkusiuosius Š. Vaitkus prisiminė, kaip 2002-ųjų rugpjūtį visa Palanga stovėjo ir žiūrėjo, kaip dega Palangos širdis. Vėliau devynerius metus kurorto centrą darkė griuvėsiai, ir niekas negalėjo suprasti, kodėl per tiek laiko neįmanoma iš pelenų prikelti Kurhauzo – pastato, nuo kurio prasidėjo Palangos kaip kurorto istorija.

Ledai pajudėjo 2001 m., kuomet išrinkta nauja Palangos miesto savivaldybės taryba ryžtingai apsisprendė – Kurhauzas turi būti prikeltas naujam gyvenimui. Padedant visų kadencijų Vyriausybėms, Kultūros paveldo departamentui, visuomenės interesą gynusiems teisininkams, teismams bei Prokuratūrai tikslą pasiekti pavyko. Po ilgus metus besitęsusių ginčų su Kurhauzo bendrasavininkiais, miestui priklausanti mūrinė pastato dalis buvo restauruota ir 2013 m. pabaigoje perduota kurorto kultūros bendruomenei. Nuo tada puošnioje Kurhauzo salėje vyksta kultūros renginiai bei visuomenės susibūrimai.

Tačiau privatiems asmenims priklausiusi medinė Kurhauzo dalis po gaisro nebuvo tvarkoma. Savininkams nesirūpinant jiems priklausančia pastato dalimi, po daugybės perspėjimų buvo inicijuotas pastato dalies paėmimas, ir 2017 m. birželio 30 d. Klaipėdos apygardos teismas konstatavo – Palangos kurhauzo medinė dalis turi būti perimta valstybės nuosavybėn. Vyriausybei priėmus nutarimą medinės Kurhauzo dalies fragmentus perduoti Palangos miesto savivaldybei, 2017 m. spalį medinė kurhauzo dalis perduota Palangos miesto savivaldybei. Savivaldybė veiksmų ėmėsi nedelsdama – tais pačiais metais buvo atlikti pastato medinės dalies tyrimai ir parengtas pamatų tvarkybos darbų projektas, o 2018 m. restauruoti Kurhauzo medinės dalies pamatai. 2019 m. parengtas Kurhauzo tvarkybos projektas, gautas tvarkybos leidimas ir pradėti tvarkybos darbai. Taip pat parengtas ir šios pastato dalies pritaikymo projektas, pagal kurį darbai buvo vykdomi lygiagrečiai su tvarkyba.

Bendras visų institucijų pastangas vainikavo medinės Kurhauzo dalies atgimimas. Šeštadienį jis perduotas kurorto kultūros bendruomenei – Kurhauzo medinėje dalyje įrengta teatro salė, reprezentacinė salė, meno kolektyvų repeticijoms skirtos patalpos. „Naudokitės šiuo objektu ir visuomet būkite čia laukiami“, – susirinkusiesiems į Kurhauzo atidarymo renginį šeštadienį sakė Š. Vaitkus.

Kurhauzo atidarymo renginyje dalyvavo ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Vyriausybės kanceliarijos Viešojo valdymo grupės patarėja Diana Varnaitė, kiti garbūs svečiai bei gausus būrys palangiškių.

Į susirinkusiuosius kreipęsis Premjeras S. Skvernelis pabrėžė, jog kurorto širdimi vadinamą Kurhauzą buvo būtina atgaivinti, o atgimęs Kurhauzas džiugins ne tik palangiškius, bet ir visą Lietuvą. „Šiandien galime pasidžiaugti dar vienu etapu, sujungiančiu mus su istorijos tėkme: sėkmingai užbaigus medinės Kurhauzo dalies atstatymo darbus, nuo šiol atsiras naujų erdvių kultūros renginiams ir bendruomenės susibūrimams, o atkurtas to meto interjeras su mediniais raižiniais ir detalėmis leis mums pakeliauti laiku – grįžti atgal į praeitį. Kurhauzas – neabejotinai tikroji Palangos kurorto širdis. Pirmiausia aš linkiu, kad šio pastato jau niekada istorijoje nebereikėtų atkurti, kaip teko per šiuos du dešimtmečius. Saugokime savo kultūrą ir jos paveldą“, – sakė Premjeras.

Diana Varnaitė, buvusi Kultūros paveldo departamento vadovė, kuri ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad neprižiūrima medinė Kurhauzo dalis iš privačių asmenų būtų perimta valstybės nuosavybėn, restauruotos medinės Kurhauzo dalies atidarymo renginį pavadino triumfo akimirka. „Šiandien vėl pilnu ritmu pradėjo plakti Palangos širdis, atgimė Palangos simbolis. Galima sakyti, sugrįžo Palangos karūna, kadangi Palangos Kurhauzas simbolizuoja šio miesto didybę, praeitį, dabartį ir ateitį“, – kalbėjo D. Varnaitė.

Atgimusį Kurhauzą pašventino Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, vėliau susirinkusiųjų akivaizdoje perkirpta Kurhauzo atidarymo juostelė, ir mažomis grupelėmis visi norintieji pakviesti į užeiti medinės Kurhauzo dalies vidų.

Kurhauzo atidarymo renginio metu labiausiai prie šio istorinio pastato atgimimo pridėjusiems asmenims buvo įteikti medaliai „Grafas Juozapas Tiškevičius – Palangos kurorto įkūrėjas, Palangos Kurhauzo atgimimas 2020 m.“.

Pagaliau visu grožiu suspindusi ir duris visuomenei atvėrusi restauruota medinė Kurhauzo dalis šeštadienį perduota kurorto kultūros bendruomenei. Čia įkurtoje teatro salėje bus rodomi spektakliai, nekomerciniai filmai, vyks konferencijos, reprezentacinėje salėje vyks bendruomenės susibūrimai. Itin puošnioje reprezentacinėje salėje vyks iškilmingi svečių priėmimai, Kurhauzas bus atviras ir santuoką registruoti norintiems jaunavedžiams. Kurorto širdimi vadinamame Kurhauze vyks ir vietos meno kolektyvų repeticijos.

Miesto meras Š. Vaitkus įsitikinęs, jog atgimusiame Kurhauze vyksiantys kultūriniai renginiai dar labiau praturtins kurorto kultūrinį gyvenimą ir netruks tapti populiarūs ne tik tarp palangiškių, bet ir tarp kurorto svečių.

restauracija medinė Kurhauzo dalis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,957