Kaip baigus mokyklą pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu?

© Shutterstock
© Shutterstock

Ligonių kasos sulaukia jaunuolių klausimų, kaip baigus mokyklą reikėtų pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), ar draustumas galioja, išvykus studijuoti į užsienį, ar reikia mokėti įmokas pagal nuolatinių studijų programas Lietuvoje besimokantiems studentams, jeigu anksčiau jie buvo įsidarbinę, o vėliau darbo santykius nutraukė.

Primename, kad visi jaunuoliai, kurie šią vasarą baigs gimnazijas, profesines mokyklas ar studijas, PSD valstybės lėšomis bus draudžiami iki rugpjūčio pabaigos. Jeigu studentas toliau mokysis pagal nuolatinių (dieninių) studijų programas Lietuvoje, jam įmokų mokėti nereikės. Jeigu nuolatinių studijų studentas įsidarbina, PSD įmokas už jį moka darbdavys. Tokiam studentui darbo santykius nutraukus – jam mokėti PSD įmokų nereikia, nes jis ir toliau yra draudžiamas valstybės lėšomis, kol baigs studijas. Tačiau jeigu žmogus nuo rugsėjo nebestudijuoja ir šį mėnesį nesusiras darbo ar nesiregistruos Užimtumo tarnyboje, jam atsiranda prievolė kiekvieną mėnesį iki to mėnesio pabaigos pačiam sumokėti minimalią PSD įmoką – 42,37 euro.

PSD įmokų savarankiškai mokėti nereikia ir studijuojantiesiems Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, tačiau būtina apie tai informuoti ligonių kasą. Na o išvykstant studijuoti į kitas šalis, pavyzdžiui, JAV, Rusiją, reikėtų deklaruoti išvykimą. 

Jeigu jaunuoliai, baigę mokyklą, įsidarbina, PSD įmokas nuo atlyginimo apskaičiuoja ir perveda darbdavys, jei pradeda savarankišką veiklą – moka nustatyto dydžio PSD įmokas, kaip savarankiškai dirbantys asmenys. Nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis, bet jeigu studijuodami mokslus derina su savarankiška ekonomine veikla – privalo mokėti nustatyto PSD įmokas, kurių dydis priklauso nuo veiklos formos ir draudžiamųjų pajamų.

Jaunuoliai, išvykstantys studijuoti į ES šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos studijų programas ir norintys pasirūpinti savo draudimu Lietuvoje, teritorinei ligonių kasai (TLK) turi pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą. TLK turi būti pateikiama oficiali akademinė pažyma firminiame aukštosios mokyklos blanke, kuri patvirtina, kad žmogus šioje mokykloje studijuoja. Tokia pažyma teikiama kasmet, kol tęsiamos studijos, nes PSD galioja vienerius mokslo metus. 

Jei jaunuolis studijuos pagal studentų mainų programą vienoje iš Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje, PSD mokėti nereikės. Išvykstantiesiems studijuoti rekomenduojama pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele. Studentams, išvykstantiems studijuoti į trečiąsias šalis, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, jei išvykstama ilgesniam nei pusės metų laikotarpiui, reikėtų deklaruoti išvykimą. Deklaravus išvykimą iš Lietuvos, asmuo PSD Lietuvoje nebedraudžiamas ir nuo išvykimo datos įmokų mokėti neprivalo.

Trečiosiose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje. Antraip už gydymą svečioje šalyje reikės mokėti patiems. Studijuojantiems užsienyje piliečiams, išvykusiems į trečiąsias šalis ir nedeklaravus išvykimo, Lietuvoje išlieka PSD mokėjimo prievolė, nes tokie studentai nėra draudžiami valstybės lėšomis. Jų sveikatos draudimas galiotų Lietuvoje (ir ES) ir tuo atveju, jei Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka būtų mokamos PSD įmokos.

Akademinių atostogų metu studentų sąrašuose esantys studentai yra draudžiami valstybės lėšomis, tad ir PSD įmokų jiems mokėti nereikia. Studijas nutraukę ir iš studentų sąrašų išbraukti jaunuoliai valstybės lėšomis nedraudžiami. Jiems reikia savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas nuo kito mėnesio, jei neįsidarbina, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir nesiima ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos.

Kaip baigus mokyklą pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu?, nuotrauka-1
Ligonių kasos privalomasis sveikatos draudimas PSD
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,924