Kovo 30 d. minime Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos dieną

Kovo 30 d. minime Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos dieną

Kovo 30 dieną minime visai šaliai svarbią datą – Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos dieną. Kasmet šią dieną kurorte prasidėdavo savaitę trunkantis renginių ciklas "Palangos dienos", kurio tikslas – paminėti ne tik šią svarbią datą, bet ir balandžio 5 d. minimą Palangos miesto gimtadienį. Deja, dėl susiklosčiusių aplinkybių šiais metais renginiai atšaukti.

Šią savaitę minimi net du Lietuvai ir ypač – Palangai svarbūs istoriniai įvykiai:  Palangos krašto prijungimas prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinama Balandžio 5-oji – diena, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo akte.  

Palangos grąžinimas Lietuvai buvo sudėtingas – Latvija visomis išgalėmis siekė išlaikyti žemes, kurios teikė priėjimą prie jūros. 1918 – ųjų vasario 16 d. Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, prasidėjo Lietuvos ir Latvijos ginčai dėl Palangos ir Šventosios – Palangos ir Alūkštės apskrities. Ginčas užsitęsė beveik trejus metus, ir 1920 m. rugsėjo 28 d. Rygoje abi valstybės pasirašė sutartį, kad sienos klausimą turi spręsti Tarptautinė arbitražo komisija.

Tarptautinė arbitražo komisija lemiamu superarbitro J. Simpsono sprendimu priėmė sprendimą Palangą ir Šventąją grąžinti Lietuvai. Tų pačių metų kovo 30 d. Latvijos civilinė ir karinė valdžia pasitraukė iš Palangos, o į ją įžengė Lietuvos kariai iš Kretingos

Esant galimybei, kviečiame vietos gyventojus ir įstaigas, nuo kovo 30 d. iki balandžio 5 d., savo pastatų fasadus papuošti Palangos miesto vėliavomis.

palanga Lietuva istoriniai įvykiai Palangos krašto prijungimas prie Lietuvos miesto gimtadienis Palangos paminėjimas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,918