Palangos meras Šarūnas Vaitkus: „Siekiant išvengti chaoso, naktiniai ministro sprendimai turi būti atidėti keletui dienų“

Palangos meras Šarūnas Vaitkus: „Siekiant išvengti chaoso, naktiniai ministro sprendimai turi būti atidėti keletui dienų“

Vakar vakare, apie 21 valandą, Palangos miesto savivaldybė, kaip ir kitos šalyje, gavo Sveikatos apsaugos ministro Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą dėl asmenų izoliavimo savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

Šį sprendimą privaloma įgyvendinti nedelsiant.

Be kita ko, savivaldybės, kurių teritorijose yra tarptautiniai sienų kirtimo punktai (oro ar jūrų uostai), vadinasi, ir Palanga, remiantis šiuo sprendimu, dabar įpareigos pasirūpinti ne tik savo gyventojais, bet ir visą parą užtikrinti asmenų, grįžusių iš užsienio (nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos), pervežimą iš oro uostų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto ar kitų valstybės sienų kirtimo punktų į Savivaldybės administracijos numatytas patalpas ir organizuoti jų tolesnį pervežimą į gyvenamosios vietos Savivaldybės patalpas, organizuoti šių asmenų maitinimą. Taip pat turi būti pasirūpinta jų apsauga ir viešąja tvarka šiose patalpose.

Visi šie įpareigojimai savivaldybėms įsigaliojo jau nuo kovo 24 d., t.y. nuo šiandien.

Kreipiuosi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą: manau, kad šis vakar vėlų vakarą pasirašytas sprendimas yra neįmanomas įgyvendinti per vieną dieną, jam yra nepasiruošta, ir tai gali būti didžiulio chaoso ne tik savivaldybėse, bet ir valstybėje pradžia.

Mes, Palangos savivaldybė, jokiais būdais nesikratome atsakomybės, suvaldyti koronaviruso pandemiją – tai yra visos valstybės ir kiekvienos savivaldybės gyvybiškai svarbus prioritetinis reikalas. Tačiau panašiems sprendimams turi galioti jų įgyvendinimo protingumo kriterijai, tam reikia nors kiek daugiau, nei kelių valandų ar vienos nakties, nes savivaldybės, ypač tokios mažos kaip Palanga, nėra burtininkės ir neturi tam nei tiek reikalingų žmogiškųjų resursų.

Štai šiandien vakare, apie 18 valandą, Tarptautiniame Palangos oro uoste nusileis pilnas keleivių lėktuvas iš Londono. Jau prieš valandą skrydžiui į Palangą šiuo reisu buvo užsiregistravę 165 keleiviai iš 190 galimų skraidinti. Iki vakaro lėktuvas bus visiškai užpildytas.

Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro vakarykščiu sprendimu, visus šiuos žmones mes turime pasitikti, sulaikyti juos oro uosto atvykimo zonoje, neleisti jiems pasišalinti, pasklisti, ir autobusais pervežti į izoliavimo vietas Palangoje, kurių poreikio vakar dar nebuvo.

Pirmiausia, tam, kad jie visi, t. y. apie 190 žmonių, būtų pervežti autobusais, laikantis visų privalomų reikalavimų dėl saugios distancijos tarp keleivių, mums reikalingas ne vienas ir ne du autobusai, o keliolika jų. Kaip per keletą valandų Savivaldybė gali suorganizuoti šioms reikmėms visą autoūkio parką, o dar ir pasirūpinti, jog visi vairuotojai bei atvykusiuosius lydintys asmenys gautų reikiamas apsaugos priemones – vienkartinius kostiumus, kaukes ir t.t.? Žinoma, tai galima padaryti ir su keliais autobusais, bet tuomet tiems, kurie bus uždaryti oro uoste, ten reikės praleisti keliolika valandų. Kas juos saugos, palaikys ten viešąją tvarką?

Priimti ir apgyvendinti visą lėktuvą iš užsienio grįžusių tautiečių Palangai dar reiškia ir tai, jog mums dabar, vos per keletą valandų, reikia rasti beveik 200 atskirų kambarių, kad visi galėtų izoliuotis neturėdami kontakto vienas su kitu. Tad didžiausias dabar mums iškilęs klausimas – o kur vežti šiuos iš užsienio atvykusius žmones, kai iki šio ryto Palangos savivaldybė turėjo parengusi 65 vietas, skirtas karantinuoti tik Palangos miesto gyventojus. Didžioji dalis viešbučių, reaguodami į situaciją bei rekomendacijas, jau yra užsidarę.

Dauguma Palangos viešbučių dabar yra užsidarę, personalas nedirba ir jo nėra darbo vietose. Nekalbant apie tai, kad Savivaldybė privalės jau visai netrukus, po kelių valandų, tiekti maistą keliems šimtams žmonių, ir tai daryti mažiausiai tris kartus per parą ir, ko gero, keturiolika dienų.

Kur tuomet talpinti Savivaldybės gyventojus, palangiškius, o dar ir tuos, kurie jau serga ir kuriems turime rasti patalpas bei tapti tam tikra prasme ligonine?

Be viso šito, Savivaldybė dar turi suorganizuoti grįžusių iš užsienio asmenų išvežiojimą po Lietuvos savivaldybes, kur šie žmonės yra deklaravę gyvenamąją vietą. Ministras nenurodė, nei per kurį laiką tai reikia įvykdyti, nei ką daryti su tais, kurie gyvenamosios vietos nėra deklaravę Lietuvoje.

Neišspręstas ir gyvybiškai svarbus klausimas, kaip bus organizuojama šių asmenų apsauga ir palaikoma viešoji tvarka ne tik oro uoste, bet ir karantinavimo vietose, kai yra toks didelis karantinuojamų asmenų skaičius. Ar policija, kariuomenė tam yra pasirengusios? Ar turi pakankamai pajėgų, veiksmų planą kilus konfliktinėms situacijoms? Ar apie šį ministro nurodymą yra informuoti grįžtantieji į Lietuvą? Ar jie nekels konfliktų? Juk nesant to, tie šimtai keliose Palangos vietose susikoncentravusių žmonių tuoj pasklis po miestą, naudosis taksi paslaugomis, vyks į prekybos centrus pirkti maisto produktų. Įvertinus tą faktą, jog didžioji dalis Lietuvoje fiksuotų susirgimo atvejų yra įvežtiniai, mūsų šio vakaro precedentas reiškia, jog Palangoje paskubomis, tinkamai nepasirengę, mes sukoncentruojame kelis šimtus potencialių viruso nešiotojų ir čia patys sukuriame ligos židinį. Tai reiškia tik vieną – viruso nesuvaldomą plitimą su labai dideliu pagreičiu.

Prašau ministro A. Verygos dar kartą pergalvoti vakarykščio sprendimo įgyvendinimo galimybes ir atšaukti jį arba atidėti bent kelioms dienoms. Aš, kaip miesto vadovas, negaliu sutikti su tuo, kad Palanga dėl ne iki galo apgalvotų ir skubių nurodymų taptų vienu iš koronaviruso susirgimo epicentrų Lietuvoje, kurį suvaldyti prireiktų didžiulių visos valstybės pastangų.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus Palanga karantinas ekstremali situacija Palangos viešbučiai Palangos oro uostas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,918