Palangos baseine – olimpinis vicečempionas

Palangos baseine – olimpinis vicečempionas

Kovo 28-29 dienomis naujajame Palangos baseine vyks pirmosios didelės tarptautinės varžybos.

Čia bus surengtos jubiliejinės, jau 25-osios Vytauto ir Vytauto Katkevičių atminimo taurės „Supermasters“ varžybos bei antrasis  Eurazijos taurės turnyras.

Registracija į šias varžybas vyks iki kovo 15 d. „Dar nesibaigus registracijai, galima drąsiai pareikšti, kad čempionatas bus pakankamai gausus ir prestižinis. Labai džiaugiamės, kad dalyvių skaičius bus rekordinis“, – sakė varžybas rengiančios Kauno plaukimo federacijos prezidentas Arlandas Antanas Juodeška. 

Palangos baseine – olimpinis vicečempionas, nuotrauka-1, Arlando Antano Juodeškos nuotr.
Arlando Antano Juodeškos nuotr.

Tiesa, pasaulyje siaučiantis koronavirusas kiek apkarpė dalyvių skaičių – į Lietuvą neatvyks Palangoje planavę startuoti Kinijos atstovai.

Palangos baseine rungsis daugiau nei 200 plaukikų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Norvegijos, Rusijos, Lenkijos, Čekijos, Ukrainos.

Į veteranų varžybas užsiregistravo rusas Vladimiras Predkinas – 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių vicečempionas. Jis taip pat yra triskart Europos čempionas bei dusyk planetos pirmenybių sidabro medalių laimėtojas.

Garsių vardų netrūks ir tarp lietuvių. Varžybose dalyvaus vienintelis lietuvis pasaulio veteranų plaukimo čempionas Edgaras Štura, taip pat buvęs vienas geriausių šalies plaukikų Edvinas Dautartas. 

Palangos baseine – olimpinis vicečempionas, nuotrauka-2, Arlando Antano Juodeškos nuotr.
Arlando Antano Juodeškos nuotr.

Vyriausias užsiregistravęs dalyvis – 95-erių Zigmas Polinauskas. Organizatoriai tikisi ir ypatingos staigmenos: šio renginio sumanytojos, kuriai sausio 21 d. sukako 95 metai, nusipelnusios plaukimo trenerės Leonoros Katkevičienės dalyvavimo. Tai reiškia, kad kovo 28-29 dienomis Palangos baseine vyksiančios plaukimo fiestos dalyvių amžiaus diapazonas sieks nuo 16 iki 95 metų. 

„Supermasters“ ir Eurazijos taurės varžybose kartu su sveikaisiais varžysis ir neįgalieji. Žiūrovai Palangoje galės išvysti pasaulio čempioną, paralimpinių žaidynių dalyvį Edgarą Mataką. Iš viso laukiama 15-18 sportininkų su regėjimo ar judėjimo negalia.  Šis čempionatas bus ypatingas ir tuo, kad neįgalieji varžysis kartu sveikaisiais. Lietuvoje tai buvo išbandyta pernai Vilniuje Fabijoniškių baseine vykusiose varžybose. Integracjja buvo sėkminga, plaukikai palaikė vieni kitus.

„Žiūrovai galės pasisemti motyvacijos ir pamatyti neįgaliųjų sportininkų ryžtą ir patys taps stipresni“, – pabrėžė A. A. Juodeška. 

Tiek V. ir V. Katkevičių, tiek Eurazijos taurės varžybų nugalėtojams ir prizininkams atiteks specialiai šiems renginiams sukurti unikalūs medaliai.

Vytautas Katkevičius vyresnysis – žinomas visuomenės veikėjas,  architektas, daugkartinis Lietuvos čempionas, plaukimo teisėjas, Kauno plaukimo federacijos prezidentas. 1970 m. suprojektavo ir aktyviai dalyvavo statant Kauno „Vilijos“ baseiną, kuriame jo žmona L.Katkevičienė treniravo daugelį Lietuvos garsių plaukikų, tarp kurių buvo ir jos vaikai Vytautas, Sigitas ir Eglė. Pagal tą patį projektą pastatyti Šiaulių ir Klaipėdos 25 m plaukimo baseinai. 

Tačiau negailestinga mirtis nusinešė abiejų Vytautų gyvybes. Jaunesnysis Vytautas, Lietuvos čempionato nugalėtojas ir prizininkas, TSRS sporto meistras, žuvo tarnaudamas sovietų armijoje, nesulaukęs nė trisdešimties, o vyresnįjį Vytautą pakirto liga jam nesulaukus penkiasdešimties.

Sumanymas pagerbti Lietuvos plaukimui svarbius asmenis sprinto varžybomis 2007 m. kilo žmonai ir mamai L. Katkevičienei, Lietuvos nusipelniusiai plaukimo trenerei, aktyviai veteranų sporto propaguotojai ir dalyvei. Ši plaukimo trenerė ne tik išugdė aštuonis TSRS sporto meistrus bei daugkartinius Lietuvos plaukimo čempionus, bet ir pati iki 2016m. dalyvavo veteranų plaukimo varžybose. 

2007 m.pirmą kartą surengtose V. ir V. Katkevičių atminimo varžybose susirinko vos 35 dalyviai, sukviesti draugiškam pasivaržymui 50 m distancijose. Dalyvavo ne tik Kauno, bet ir Vilniaus plaukimo veteranai. V. ir V. Katkevičių taurės varžybos tapo populiarios dėl savo trumpumo, paprastumo ir draugiškos atmosferos, kuri būdavo palaikoma ir po varžybų.

Po truputį varžybų geografija plėtėsi. Į taurės varžybas atvykdavo plaukimo veteranų klubai ir Šiaulių, Klaipėdos ir kitų miestų. Atsirado starto mokestis, susikūrė organizacinis komitetas, varžybos buvo įtrauktos į plaukimo veteranų varžybų kalendorių. Dėl paprastos varžybų schemos ir vykdymo laiko, jas atrado ir užsienio veteranų plaukimo klubai. 

Varžybų dalyvių skaičiui artėjant prie 100, organizaciniam komitetui, sudarytam iš L.Katkevičienės ir kelių artimų bičiulių, tapo nepakeliama ir varžybų organizavimą 2015 m. perėmė Kauno plaukimo federacija. 

Nuo 2016 m. V. ir V. Katkevičių taurės varžybos pavirto tarptautinėmis. Nuo 2017m. pakeistas formatas - jos tapo daugiakovės varžybomis. Nugalėtojai išaiškinami susumavus visų penkių rungčių – 50 m visais stiliais ir 100 m kompleksiniu būdu – rezultatus pagal tarptautinę taškų skaičiavimo lentelę.

Papildomi prizai skiriami V. ir V. Katkevičių mėgtų 50 m laisvuoju stiliumi ir 50 m krūtine plaukimo rungčių tam tikro amžiaus grupės nugalėtojams. Pradėjus organizuoti daugiakovės varžybas, aktyvių Kauno plaukimo federacijos prezidento A.A.Juodeškos pastangų dėka nuo 2017 m. varžybos tapo Baltijos šalių daugiaetapėmis varžybomis „Supermasters“.

V. ir V. Katkevičių taurės varžybose aktyviai dalyvavuja V.Katkevičiaus vyresniojo ir L.Katkevičienės vaikai Sigitas Katkevičius, Eglė Katkevičiūtė-Kosauskienė, anūkės Goda Kosauskaitė ir Agnė Katkevičiūtė.

Varžybų organizatoriai tikisi paramos iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Sporto rėmimo fondo plėtojant ir populiarinant plaukimą  kaip strateginę sporto šaką  įvairaus amžiaus ir sveikatinimo grupėse.

Exchange Rates
USD 0,917