Slidžiame kelyje žuvo moteris, sužeisti du keleiviai

Ritos Nagienės nuotr.
Ritos Nagienės nuotr.

Kraupia nelaime prasidėjęs Užgavėnių rytas sukrėtė ne vieną rajono gyventoją: vieni reiškė užuojautas artimiesiems, kiti piktinosi nebarstomais rajono keliais.

Buvo prispaustos

Avarija įvyko vasario 25 d. apie 7.30 val. kelyje Šiauliai–Palanga, ties Kvecių k. Lengvasis automobilis „Citroen C3“, vairuojamas 1978 m. gimusios moters, esant slidžiai kelio dangai, išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir susidūrė su krovininiu automobiliu „Mercedes Benz“, kurį vairavo 1961 m. gimęs Svajūnas Vaitkus.

Tarnyboms buvo pranešta, kad automobilyje „Citroen C3“ buvo prispaustos dvi moterys. „Naudodami hidraulinę įrangą ugniagesiai moteris išlaisvino. Vairuotojai buvo konstatuota mirtis. Vaikas nebuvo prispaustas“, – sakė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Bertašius.

Paaiškėjo, kad žuvusi automobilio vairuotoja Rasa Šporienė – dviejų vaikų mama, dirbusi Palangos miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimų skyriaus vyriausiąja specialiste. Kartu su ja važiavo 2010 m. gimęs sūnus ir 1963 m. gimusi bendradarbė. Abu keleiviai buvo paguldyti į ligoninę.

Įvykio vietoje dirbo Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pajėgos, policija, taip pat į įvykio vietą buvo iškviesta greitosios medicinos pagalba.

Šokiravo žmonių elgesys

Nelaimę išgyvenantis sunkvežimio vairuotojas S. Vaitkus turi 40 metų vairavimo patirtį. Kretingiškis 12 metų vairuotoju dirbo užsienyje. Prieš 4 metus, susirgus žmonai, grįžo. „Ten (Vakarų Europos šalyse, – aut. past.) visai kita, daug aukštesnė žmonių kultūra keliuose, vieni kitiems yra dėmesingesni – ne tas žodis“, – tvirtino S. Vaitkus.

Lazdynų gatvėje Kretingoje gyvenantis vyras teigė rytais vargstantis, kol įsuka į pagrindinę – Savanorių – gatvę. Važiuojantys šia gatve dar ir greičio pedalą paspaudžia, kad laukiančio šalutinėje gatvėje neįleistų.

S. Vaitkus pasakojo, kad įvykus avarijai automobiliai važiavo pro šalį, tarsi nieko nebūtų įvykę. „Pravažiavo ir maršrutinis autobusas. Aš blaškiausi verždamasis prie sumaitoto automobilio – nepraleidžia, kone per kojas man važiuoja. Mano kelnės buvo dryžuotos, nereikėjo nė įspėjančios liemenės“, – klaikias pirmąsias avarijos akimirkas prisiminė S. Vaitkus. Jis puolė skambinti 112. „Aš jiems paskambinau 3 kartus, tada jie perskambino, kad išsiaiškintų, kurioje Šiaulių–Palangos plento vietoje avarija įvyko“, – sakė jis.

Į avarijos vietą atvykus policijai, 2 gaisrininkų ekipažams, netruko ir žurnalistai pasirodyti. „Aš streso būsenoje, o jie klausinėja, filmuoja...“, – nuo to, ką patyrė tą baisųjį rytmetį, atsitokėti vis dar negalėjo S. Vaitkus.

S. Vaitkus dirba bendrovėje „Maistas.LT“, sunkvežimiu maisto produktus vežioja po Lietuvą. Antradieniais ir ketvirtadieniais – Kretingos rajone. Šį antradienį palikęs krovinį Vydmantuose jis važiavo į Kretingą. „Maždaug prieš 15 minučių tą kelio ruožą pravažiavau vykdamas iš Kretingos į Vydmantus, toje vietoje (kur grįžtant įvyko avarija, – aut. past.) slystelėjau, todėl grįžtant čia greitį buvau sumažinęs iki 63 km“, – paaiškino S. Vaitkus. Vairuotojas stebėjosi į avarijos vietą atvykusio Kelių priežiūros tarnybos atstovo pasiteisinimu dėl nepabarstyto slidaus kelio. „Jis šiuo keliu sakė pravažiavęs pusę penkių ryto ir slidu nebuvo. Kelininkai visą žiemą neturėjo darbo, tą rytą lijo ir šalo. Jeigu ta nelaimė būtų įvykusi kokiomis 10 minučių vėliau, kai pasipila į darbus vykstančių dauguma, ten gal ir koks 20 mašinų galėjo supulti“, – kalbėjo S. Vaitkus.

Ne vienintelė nelaimė

Šiame kelio ruože tai – ne vienintelė tragedija. Buvusi „Pajūrio naujienų“ kolegė žurnalistė Genė Drungilienė prisiminė prieš keliolika metų nutikusią nelaimę, kuomet panašioje vietoje susidūrė trys automobiliai ir žuvo žmonės.

„Tuo metu lankydavausi sporto salėje, joje buvo ir vienas jaunuolis, kuris tą lemtingą dieną sportavo pakankamai intensyviai, atrodė irzlus. Po kurio laiko sužinojau, kad įvyko avarija. Nuvykusi ten pamačiau, kad žuvo būtent tas jaunuolis“, – prisiminė G. Drungilienė.

Jaunuolis su draugu vyko nuo Kretingos Palangos miesto link ir, neįvertinęs iš priekio parvažiuojančios transporto priemonės, nutarė lenkti priekyje važiavusį automobilį. Visi trys automobiliai susidūrė.

„Kaip pamenu, žuvo du žmonės – lenkti bandęs jaunuolis ir to automobilio, kurį lenkė, vairuotojas“, – kalbėjo G. Drungilienė.

Per pirmuosius du šių metų mėnesius mūsų rajone jau įvyko 4 įskaitiniai eismo įvykiai, per kuriuos vienas žmogus žuvo, 6 buvo sužeisti. Žuvo vairuotoja, buvo sužeisti 2 keleiviai, 2 vairuotojai, tiek pat pėsčiųjų. Abu pėstieji sužeisti ne pėsčiųjų perėjoje.

Praėjusiais metais įvyko 30 įskaitinių eismo įvykių. Per juos sužeisti 33 žmonės, žuvo – 3. 2019 metais nukentėjo16 lengvųjų automobilių vairuotojų, 7 keleiviai, 3 pėstieji, 2 motociklų vairuotojai. Eismo įvykių metu sužaloti 3 vaikai  – 1 keleivis, 2 dviračio vairuotojai.

Konkrečiai nenurodė

Po avarijos, kuri įvyko dėl slidžios kelio dangos, viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimų dėl nebarstytos slidžios kelio dangos.

„Magistralinis kelias A11, kuriame įvyko avarija, yra ne vietinės reikšmės kelias, tad seniūnija jo neprižiūri – tai daro akcinė bendrovė „Kelių priežiūra“. Seniūnija prižiūri kelią į Kvecių kaimą, kur yra posūkis į dešinę“, – įvardijo Kretingos seniūnijos seniūnė Sigita Riepšaitė.

„Kelių priežiūros“ komunikacijos vadovė Daiva Stankūnienė konkrečiai nenurodė, ar tą lemtingą rytą ruožas, kuriame įvyko avarija, buvo pabarstytas: „Minimu atveju kelias A11 yra magistralinis kelias, antras priežiūros lygis ir jis, esant poreikiui, turi būti pabarstytas per 3 val. Taip pat noriu akcentuoti, kad esant temperatūrai apie 0 laipsnių, ypač tekant saulei, galimi lokalūs slidaus kelio ruožai, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) ir mes visada atkreipiame dėmesį, kad tokiais momentais labai svarbu pasirinkti saugų greiti, vairuoti atsargiai.“

D. Stankūnienė taip pat paaiškino, kad visi valstybinės reikšmės keliai yra prižiūrimi vadovaujantis Kelių priežiūros vadovo I dalimi „Automobilių kelių priežiūros normatyvai KPV PN-19“. Kelių priežiūros darbai yra skirstomi į nuolatinius – priežiūra žiemą, apželdintų plotų, kelio zonų švarumo darbai, pažaidų šalinimas – ir periodinius – dangos remontas, planuotas kelio pažaidų šalinimas.

„Valstybinių kelių priežiūra žiemos režimu prasidėjo spalio 15 d. ir tęsis iki balandžio 31 d., tada bus galutiniai skaičiavimai, šiai dienai, preliminariais duomenimis, išbarstyta apie 22 tūkst. t druskos ir apie 27 tūkst. t druskos ir smėlio mišinio. Iki šios dienos buvo nemažai atvejų, kai oro temperatūra buvo artima 0 laipsnių, tokios situacijos vienos sudėtingiausių“, – įvardijo komunikacijos vadovė.

Kelininkų darbas prasideda dar prieš 4 val. ryto, kai kuriuose padaliniuose darbas vyksta visą parą. „Prieš išvažiuojant barstytuvams į kelius, specialia technika yra patikrinami keliai, fiksuojama jų būklė, analizuojami duomenys, gauti iš Kelių priežiūros valdymo centro. Tada, atsižvelgiant į situaciją, darbus keliuose pradeda barstytuvai. Darbai koordinuojami taip, kad kelių priežiūros procesas nenutrūktų. Kelininkai gerai žino savo regiono pavojingiausius ruožus, todėl šios vietos nuolat stebimos“, – tikino D. Stankūnienė.

Šiemet barstė mažiau

Kretingos miesto teritorijoje kelių priežiūra rūpinasi seniūnija. Ši žiema kol kas buvo itin šilta, todėl kelių barstymui išleista gerokai mažiau.

„2019–2020 m. Žiemos tarnybos sezonui sunaudota 3 tūkst. 856 Eur (su PVM), iš kurių – 1 tūkst. 339 Eur (su PVM) panaudota vien tik druskinėms pastatyti ir papildyti druska. Iš viso šiuo žiemos sezonu gatvės ir šaligatviai barstyti druska keturias dienas: 2019 m. gruodžio 2, 3, 27 d. ir 2020 m. sausio 5 d.“, – vardino Kretingos miesto seniūnijos seniūnė Gintarė Liobikienė.

Praėjusį žiemos sezoną Kretingos miesto seniūnijoje buvo sunaudota per 616 t druskos, per 226 t druskos ir smėlio mišinio, iš viso išleista 155 tūkst. 279 Eur (su PVM). 2017–2018 m. žiemos sezoną visko buvo sunaudota mažiau ir tam buvo skirta 62 tūkst. 812 Eur (su PVM).

„Seniūnijos kelių pavojingos vietos, kaip Vidgirio g. Kveciuose įkalnė, geležinkelio pervažos ties Vilties g. Padvariuose, Traidžiuose, Dirsupio g., pavojingos sankryžos barstomos seniūnijos darbuotojų“, – įvardijo S. Riepšaitė, pridūrusi, kad šią žiemą tik kartą buvo barstytos pervažos.

Praeitą žiemą daugeliu atveju barstė seniūnijos darbuotojai ir tik esant ledui keliuose Padvariuose, Sodų g. buvo barstytos pasitelkiant SĮ „Kretingos komunalininkas“. „Keliai barstomi atsižvelgiant į kelio būklę, kurią patys stebime, nes neturime jokių daviklių kelių būklėms įvertinti. Paprastai per žiemą sunaudodavome apie 25 kub. m. druskos žvyro mišinio“, – tikino S. Riepšaitė.

2019 metais Kretingos seniūnija iš sutaupytų lėšų nusipirko smėlio-druskos barstytuvą – prikabinamą prie turimo traktoriaus – už 701 Eur. Juo, atsižvelgiant į oro sąlygas, galės barstyti reikalingiausias kelių vietas, šaligatvius, taip pat bus palengvintas seniūnijos darbuotojų darbas.

---

Vairavimo mokyklos instruktoriaus Algio Mažionio komentaras, kaip reikia elgtis pradėjus slysti automobiliui:

„Pirmiausia, reikėtų stengtis nepatekti į slidų kelio ruožą, o kad nepatektume į jį, reikia stebėti aplinką, ją įvertinti. Šis metų laikas yra pavojingas – būna, kad peršąla tiltų gelžbetoninės konstrukcijos ir ilgiau laikosi plikledis, į tai dėmesį atkreipti ypač reikėtų prasidedant pavasariui. Taip pat būna vieni kelio ruožai neaplediję, kiti – aplediję.

Pradėjus slysti, reikėtų vengti staigaus stabdymo, nes kritinėje situacijoje dažniausiai stabdoma labai stipriai, dirbti su vairu – švelniai koreguoti vairavimo kryptį. Dabar kai kuriuose automobiliuose yra stabdžių antiblokavimo sistema (ABS), kuomet vairuotojas nors ir stabdo stipriai, tačiau tai įtakos neturės – sistema pati reguliuoja stabdymą slydimo metu. Jeigu nėra stipriai stabdoma, tuomet ratai neužsiblokuoja ir vairuotojas gali lengvai valdyti vairą. Jeigu tokios sistemos nėra, reikia periodiškai spaudinėti stabdžių pedalus, kad ratai neužsiblokuotų.

Vairą reikia sukti į slydimo pusę, tačiau negalima laikyti iki galo susukus. Vairą sukti švelniai, kol automobilis išsilygins. Jeigu toliau slystama, švelniai sukioti vairą pagal slydimo kryptį, kol automobilis išsilygina.“

Edita KALNIENĖ,

Avarija Užgavėnių rytas nebarstomi rajono keliai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,917