Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams

Aurimo Dov nuotr.
Aurimo Dov nuotr.

Ko ne pusė šalies gyventojų yra susidūrę su internetiniais ar telefoniniais sukčiais, ir kas šeštas dėl to patyrė finansinių nuostolių. Todėl kalbėti apie tai, neužsisklęsti savyje ieškoti teisinės pagalbos – kiekvieno mūsų pareiga. Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva įvyko prasminga diskusija. 

Aukomis tampa ir palangiškiai

Telefoninė žinutė „mama gelbėk“, meilės laiškas, žinia apie testamentą ar gražus, paveikus balsas telefone, apgaule išviliojo iš žmonių nemenkas sumas. Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Svetlana Grigorian, sukvietė į biblioteką profesionalus: Klaipėdos AVPK Palangos miesto policijos komisariato bendruomenės pareigūnę Jurgitą Rinkevičienę bei teisininką Maurą Urbanavičių. Pristatydama palangiškiams pranešėjus politikė vylėsi, kad jų pagalba, mintys ir įspėjimai padės apsisaugoti nuo nepageidaujamų skambučių ar net svečių. Specialistai ragino miestiečius nelikti nuošalyje, imtis visų galimų veiksmų, kad užkirsti kelią masiškai plintančiam reiškiniui – telefoniniams sukčiams. Juk įvardinta problema – jau pusė darbo. „Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau pranešama apie atvejus, kai sukčiai apgaulės būdu išvilioja Palangos senjorų santaupas, aukomis tampa ir jauni žmonės. Sukčių aukomis praėjusiais metais tapo per 20 žmonių. Štai praėjusią savaitę auka tapo 87 m. palangiškė, iš kurios išviliota didelė pinigų suma. Baisu ir liūdna. Ir apie tai reikia kalbėti“, –  minėjo renginio moderatorė S. Grigorian.

Bendra tendencija – auganti

„Nuostata, kad aš niekada netapčiau sukčių auka, yra labai neteisinga. Į šias žabangas gali pakliūti bet kas, mat sudėtingas sukčiavimo schemas vykdo geri psichologai, jie iš anksto turi surinkę gan nemažai informacijos apie potencialią auką“,– perspėjo visuomenę pareigūnė J. Rinkevičienė.  Anot jos, masinio sukčiavimų protrūkio nėra, bet bendra tendencija – auganti. Šiemet Palangos m. PK užregistruoti 4 atvejai dėl sukčiavimo, gyventojams padaryta 18 660 Eur žala. Šių nusikalstamų veikų židinys – įkalinimo įstaigos. Jose sėdintys asmenys geba bendrauti, psichologiškai paveikti žmogų, kuris vėliau gali tapti apgaulės auka. 

Dažnesni atvejai

Anot pareigūnės, pastaruoju metu skambučių pranešančių apie šeimos narių eismo nelaimes mažėja. Gan dažni pranešimai apie netikrus, padirbtus pinigus, neva pareigūnai atvyks jų patikrinti. Dažnai analogiškoms provokacijoms pasiduoda ir jaunesnio amžiaus žmonės. Taip pat atsiranda netikrų prekiautojų ar pirkėjų internetu. Labai dažni apgaulės atvejai – pranešimai apie loterijos laimėjimus. Žmonės apsigauna net nenusipirkę jokio loterijos bilieto. Pasitaiko, kuomet į namus veržiasi pareigūnais apsimetę asmenys, kurie telefonu informuoja apie kratą. Tikri policijos pareigūnai niekada iš anksto apie planuojamas kratas nepraneša. Populiarėja tapatybės vagystės – kuomet prašoma suvesti asmeninius duomenis, ar SMS žinutėmis prisijungti prie nuorodų. „Netgi stambiausių įmonių vadovai, patenka į sukčių žabangas, išgirdę apie problemas banke, ir paaukoja nusikaltėliams gan nemažas pinigų sumas.“, – kalbėjo apie nusikaltimų pobūdį policijos pareigūnė J. Rinkevičienė. Asmenų, be skiriamųjų ženklų, pareigūno uniformos, į savo namus reikėtų neįleisti, vos pajutus, kad skambina nepažįstami asmenys reikėtų kuo greičiau nutraukti pokalbį.

Pinigus susigrąžinti galima

Advokatas Mauras Urbanavičius akcentavo, kad pagrindinė priežastis dėl ko žmonės atiduoda savo gyvenimo santaupas sukčiams yra šokas. Netikėtas policijos pareigūno, mokesčių inspektoriaus ar banko skambutis pribloškia, šokiruoja žmones. Jie nebegali mąstyti šaltai, adekvačiai vertinti situacijos. Advokatas pažymėjo, kad nustačius, jog pinigus iš Jūsų viliojo įkalinimo įstaigoje bausmę atliekantis asmuo, skambinta iš laisvės atėmimo įstaigos teritorijoje esančio telefono, teismo keliu galima reikalauti nuostolių kompensavimo iš valstybės. Tokia teisminė praktika.

Kvietė nepasiduoti gėdos jausmui

Palangos miesto savivaldybės tarybos narė S. Grigorian tikino, kad sukčiavimo schemos yra labai profesionalios, į sukčių žabangas gali patekti bet kuris asmuo. Apgavikams pasiduoda ne tik senjorai, didžiules pinigų sumas praranda ir jauni žmonės.  Apibendrindama renginį, tarybos narė akcentavo, jog gėdintis tapus telefoninių sukčių aukomis tikrai nevertėtų. „Svarbiausia, kad žmonės išdrįstų kalbėti, kreiptis į pareigūnus, rastų laiko surašyti pareiškimą. Tad neužsisklęskime savyje, ieškokime teisingumo, kad visuomenė apsivalytų nuo nusikalstamų veikų apraiškų“, – kvietė būti aktyviais, teikti informaciją pareigūnams  tarybos narė S. Grigorian. 

Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-1 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-2 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-3 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-4 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-5 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-6 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-7 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-8 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-9 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-10 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-11 Kvietė užkirsti kelią visuomenės skauduliams, nuotrauka-12
Sukčiai telefoniniai sukčiai Palanga susitikimas Svetlana Grigorian Jurgita Rinkevičienė Mauras Urbanavičius palangiškiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,919