Palanga atsikrato piktžaizdžių

Buvęs viešbutis „Pajūris“ J. Basanavičiaus g. 9 išbrauktas iš apleistų ir neprižiūrimų, naudojamų ne pagal paskirtį pastatų ir statinių.
Buvęs viešbutis „Pajūris“ J. Basanavičiaus g. 9 išbrauktas iš apleistų ir neprižiūrimų, naudojamų ne pagal paskirtį pastatų ir statinių.

Palangoje ir Šventojoje savo turimų apleistų, neprižiūrimų ar ne pagal paskirtį naudojamų pastatų pernai nesugebėję sutvarkyti savininkai privalės susimokėti – kurorto savivaldybės tarybos sprendimu, maksimaliu nekilnojamojo turto mokesčio tarifu, kurio dydis yra 3 procentai nuo turto vertės, apmokestinti 7 į piktžaizdžių sąrašą patekusių statinių šeimininkai.

Sąrašą rengė nuo rudens

Apleistų pastatų, tarp kurių – metų metais stūksantys pamažėl griuvenomis virstantys pastatai, sąrašas pirmąkart svarstytas dar spalio mėnesį. Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Karalienė, pristačiusi pirminį sąrašą, sakė, jog jis sudarytas atsižvelgiant į 2019-ųjų balandį priimtą sprendimą dėl nekilnojamojo turto mokesčio tarifų nustatymo 2020 metams. Siūlytame patvirtinti nekilnojamojo turto sąraše buvo 10 adresų: 3 apleisti pastatai pagrindinėje Palangos miesto Vytauto gatvėje, 1 – reprezentacinėje J. Basanavičiaus gatvėj, 2 neprižiūrimi pastatai toliau nuo centro esančiose Maironio ir Vanagupės gatvėse. Pirmąkart apsileidėlių sąraše atsidūrė 3 Šventojoje ne pirmus metus aplinką darkantys statiniai bei net 5 vienu adresu kurortiniame miestelyje įrašyti objektai.

Į pateiktąjį sąrašą politikai siūlė įrašyti dar porą pastatų, o Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė į maksimaliai apmokestinamų nekilnojamojo turto objektų sąrašą siūlė papildomai įtraukti net 8 statinius.

Vadovavosi 9 kriterijais

Sudarant objektų, įrašytinų į apleistų ir neprižiūrimų, naudojamų ne pagal paskirtį pastatų ir statinių sąrašą, buvo vadovaujamasi praėjusių metų vasarą patvirtintu Palangos miesto savivaldybės teritorijoje esančių apleistų ir neprižiūrimų, naudojamų ne pagal paskirtį pastatų ir statinių nustatymo tvarkos aprašu, kuriame išvardinti 9 kriterijai. Bent vieną iš 9 kriterijų atitinkantis fiziniams ir juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas jau gali būti įtrauktas į sąrašą.

Maksimaliu tarifu apmokestinti fiziniams ar juridiniams asmenims priklausantį nekilnojamojo turto objektą galima tuo atveju, jeigu, pavyzdžiui, nuo jo įsigijimo ar naudojimo pradžios praėjus daugiau kaip vieneriems metams, asmenys tinkamai neremontuoja, netvarko, nedažo ir neprižiūri pastatų ir jų fasadų; jeigu per 2-jus metus nuo pastato įsigijimo nebuvo išduoti statybos leidimai griauti, remontuoti ar rekonstruoti pastatus arba statybos leidimai išduoti, bet jokie darbai nevyksta; neremontuojamų, nerekonstruojamų ar nenugriaunamų pastatų tolesnis naudojimas kelia grėsmę žmonių gyvybei ir sveikatai bei aplinkai.

Suteikė progą pasitaisyti

Asmenys, kurių nuosavybės teise valdomas nekilnojamasis turtas įrašytas į pirminį sąrašą, per 20 darbo dienų nuo pranešimo apie jų valdomo objekto įrašymo į sąrašą išsiuntimo dienos, arba, kai sąrašas paskelbtas Palangos miesto savivaldybės interneto svetainėje, galėjo raštu Savivaldybės administracijai pateikti motyvuotą prašymą išbraukti juos iš sąrašo ir pateikti duomenis, įrodančius, kad jų valdomas nekilnojamasis turtas neatitinka 9 kriterijų arba esama kitų aplinkybių: nekilnojamasis turtas buvo suniokotas dėl trečiųjų asmenų neteisėtų veiksmų, esama tai pagrindžiančių dokumentų bei nuo suniokojimo fakto konstatavimo nepraėjo daugiau kaip trys mėnesiai; kai buvo gautas statybą leidžiantis dokumentas ir įvykdyti ne mažiau kaip ketvirtadalis projekte numatytų darbų; kai turtas buvo įsigytas ne anksčiau kaip prieš pusmetį iki šio objekto įtraukimo į sąrašą datos.

Kai kurie iš tvirtinti pateiktame sąraše esančių ir į jį patekti pretendavusių objektų savininkų atsiliepė: vieni pranešė, kad turtas neseniai įsigytas, kiti pateikė projektus, treti nurodė, kad yra atlikę tam tikrus pastatų priežiūros darbus. Tad dalis objektų į sąrašą nepateko, kiti liko, nes savininkų nurodyti atlikti kosmetiniai darbeliai iš esmės nepakeitė statinių būklės.

Išbraukė tris objektus

Galutinį Palangos miesto savivaldybės teritorijoje esančių apleistų ir neprižiūrimų, naudojamų ne pagal paskirtį pastatų ir statinių sąrašą buvo privalu patvirtinti ir perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai iki gruodžio 1 dienos.

Pasak Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojos Danutės Mikienės, kai kuriems iš savininkų pateikus prašymus, specialiai tam sudaryta komisija išnagrinėjo gautus dokumentus bei buvo nuvykusi apžiūrėti atliktų darbų.

Trys iš objektų atitiko sąlygas: pastatai arba sutvarkyti, arba neseniai pasikeitė jų savininkai, tad jiems duodama laiko iki šių metų pabaigos, kai bus rengiamas sąrašas 2021-iesiems metams, deramai sutvarkyti įsigytus objektus arba parengti projektus juos tvarkyti.

Iš sąrašo buvo išbrauktas į Šventosios uostelio teritoriją patenkantis objektas Prieplaukos g. 14 – nedidelis pastatas atnaujintas, sutvarkyta jo aplinka. Didžiausiu nekilnojamojo turto mokesčio tarifu nebus apmokestintas ir pačiame Palangos miesto centre esantis pastatas Vytauto g. 55, bei buvęs viešbutis „Pajūris“ J. Basanavičiaus g. 9, mat pasikeitė šio statinio savininkai.

Livija GRAJAUSKIENĖ,

Exchange Rates
USD 0,917