Palangos kurhauzas kyla lyg feniksas iš pelenų

M.Surblio nuotr.
M.Surblio nuotr.

Per pusmetį faktiškai atstatyta dalies pastato išorė. Galutinio rezultato, pasak rangovų – UAB „Pamario restauratorius“ atstovų, galima tikėtis jau kitoms Kalėdoms.

Pagelbėjo istorinė medžiaga

Statybos rangovų – UAB „Pamario restauratorius“ – direktoriaus pavaduotojas Algimantas Zokaitis pripažino, kad jam asmeniškai buvo svarbu galutinai restauruoti kurhauzą.

„Šis pastatas – mano gulbės giesmė. Palangoje ranką esu pridėjęs ir prie bažnyčios, ir prie „Anapilio“, ir prie Tiškevičių rūmų, ir kitų pastatų. Todėl šio pastato renovavimas man buvo labai svarbus. Pripažinkime, kad tai buvo piktžaizdė Palangos širdyje. Ją reikėjo sutvarkyti, kad Palangos centras atrodytų reprezentatyviai“, – „Lietuvos rytui“ sakė jis.

Laimė, prieš kurhauzo sunaikinimą buvo padarytas projektas, kuris restauratoriams itin pagelbėjo atkuriant autentiškas detales.

„Buvo atlikta nemažai architektūrinių elementų matavimų, tad projektuotojai tai galėjo panaudoti. Todėl galime sakyti, kad viskas, kas atliekama, yra daroma pagal autentiškus pavyzdžius. Padaromos gana tikslios kopijos. Į kai kuriuos sprendimus reikia žiūrėti kūrybiškai. Gerai, kad buvo istorinės medžiagos“, – pasakojo A.Zokaitis.

Medinio kurhauzo sienoms buvo suteikta pirminė gelsva spalva. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad ši pastato dalis iš pradžių buvo nudažyta tokia spalva. Vėliau, remontuojant kurhauzą, jis ne kartą buvo perdažomas, o prieš gaisrą medinės dalies sienos buvo pilkšvai žalios spalvos.

A. Zokaitis UAB „Pamario restauratorius“ atstovas teigė, kad galutinai baigti kurhauzo medinės dalies restauravimą galima per metus., M.Surblio nuotr.
A. Zokaitis UAB „Pamario restauratorius“ atstovas teigė, kad galutinai baigti kurhauzo medinės dalies restauravimą galima per metus., M.Surblio nuotr.

Baigs per metus

Pasak A.Zokaičio, šiuo metu suformuotas kurhauzo medinės dalies tūris, beveik baigta išorinė dalis: sienos, stogas, atlikta fasado ir stogo apdaila, sudėta apie 90 procentų langų.

Kiek dar truks restauravimo darbai, priklausys nuo finansavimo. UAB „Pamario restauratorius“ atstovas teigė, kad galutinai baigti kurhauzo medinės dalies restauravimą galima per metus.

„Jei finansavimas bus garantuotas, kitas Kalėdas jau galėtume sutikti visiškai baigtame pastate. Jei kils kliūčių, baigti planuotume iki 2021-ųjų pavasario“, – teigė jis.

Šiais metais yra parengtas ir kurhauzo pritaikymo kultūrinei veiklai projektas. Patalpų plotas – apie 700 kv. m. Pirmame aukšte bus įrengta amfiteatrinė salė su vaizdo, garso, scenos įranga, taip pat renginiams skirta salė, kurioje bus atkurtas grafų Tiškevičių laikų interjeras, bei pagalbinės patalpos, artistų persirengimo kambariai. Antrame aukšte bus įrengtos dvi salės, skirtos Palangos kultūros ir jaunimo centro kolektyvų repeticijoms.

Apie kurhauzo istoriją

Kurhauzo – kurorto simbolio – istorijos pradžia siejama su grafų Tiškevičių dinastija. Grafas J.Tiškevičius maždaug 1877 m. dabartinių Vytauto ir J.Basanavičiaus gatvių kampe pastatė erdvų restoraną, kuris netrukus buvo išplėstas ir čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis. Kurhauzas tapo populiaria ir mėgstama poilsiautojų susibūrimo vieta, nes čia veikė ne tik restoranas, bet ir skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė. Šiame pastate taip pat vykdavo šokiai, buvo rengiami spektakliai, koncertai. Taip kurhauzas tapo besikuriančio kurorto širdimi. Kurhauzo pirmame aukšte veikė informacinis biuras, buvo renkama kurorto rinkliava. 1910 m. prie kurhauzo buvo iškastas 230 m gylio artezinis šulinys, kuris aprūpino kurortą geresniu geriamuoju vandeniu.

Palangos simbolis sudegė 2002 m. rugpjūčio 25 d., jį restauruoti pradėta 2012 m. gegužės 30 d. Per metus atstatyta mūrinė kurhauzo dalis, pagal išlikusią medžiagą atkurti autentiški kurhauzo lipdiniai, paklotas ąžuolinis parketas, sienas papuošė tapetai – tokie, kokie dabino kurhauzą ir grafų Tiškevičių laikais. Didžiąją kurhauzo salę papuošė XVIII a. pab. sietynas.

Palangos kurhauzas kyla lyg feniksas iš pelenų, nuotrauka-2, M.Surblio nuotr.
M.Surblio nuotr.

Nuo 2015 m. kurhauze aktyviai veikia Palangos kultūros ir jaunimo centras. Tai atvira ir moderni kultūrinės edukacijos erdvė, skatinanti visų amžiaus grupių ir socialinių sluoksnių bendruomenės saviraišką, puoselėjanti etninę kultūrą, profesionalaus meno sklaidą, pasižyminti daugia-sluoksne veikla, kuri skatina reflektyvų kultūrinės veiklos procesą. Centras kasmet suorganizuoja per 250 įvairių renginių – tai aukšto meninio lygio koncertinės programos, valstybinių, kalendorinių švenčių minėjimai, festivaliai ir kt. Palangos kurhauzo medinė dalis jau kyla iš pelenų. Birželį pasirašyta medinės dalies restauravimo darbų sutartis. „Buvo atlikta nemažai architektūrinių elementų matavimų. Todėl galime sakyti, kad viskas, kas atliekama, yra daroma pagal autentiškus pavyzdžius.

Gintarė Kami,

„Lietuvos rytas“
Palangos kurhauzas Palanga Palangos kultūros ir jaunimo centras
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,917