Lietuvos krepšinio perlo karjera krypsta į Prancūziją, bet šeima su federacija pyktis nebenori

J. Stacevičiaus/LRT nuotr.
J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Pirmoji 13-metė Lietuvos moterų aukščiausioje lygoje, pirmoji 13-metė Lietuvos suaugusiųjų rinktinėje, legendinio Tony Parkerio dėmesys ir kvietimas į jo vardo akademiją Prancūzijoje. Po mėnesio 14-ąjį gimtadienį švęsiančios klaipėdietės Justės Jocytės karjera šauna į viršų sunkiai suvokiamu tempu. Krepšininkės tėvas Alvydas Jocys papasakojo LRT.lt apie talentingosios dukros karjeros planus bei sugebėjimą atlaikyti visą dėmesį ir neužriesti nosies.

Trylikametė rinktinės ir Moterų lygos debiutantė

Spalio 11-ąją naujai suburtoje Klaipėdos moterų krepšinio komandoje „Neptūnas“ aukščiausioje šalies lygoje debiutavusi J. Jocytė pasižymėjo 21 tašku ir 30 naudingumo balų pasirodymu. Netrukus 13-metė sulaukė ir kvietimo į Lietuvos moterų rinktinę, kuriai vadovauja Mantas Šernius.

Kaip portalui LRT.lt sakė merginos tėvas Alvydas, kvietimas į rinktinę yra suderintas su šeima, o Justė aikštėje pasirodys tik rungtynėse su pajėgumu nepasižyminčia Albanija. Krepšininkės tėvas pripažino, kad varžytis su moterimis aukščiausiu lygiu jaunajai Justei dar kiek anksti.

„Rungtynės su Albanija tokia labiau reklama, paskatinimas jaunoms mergaitėms siekti krepšinio aukštumų. Albanija, kaip matėte rezultatus, ne ta komanda, kuri galėtų sužeisti ją ar pan. Aišku, kalbant apie Turkiją ir tolimesnes varžoves, nereikia gal iliuzijomis gyventi. 14 metų merginai gal dar ankstoka. Mes su treneriu aptarėme, kad tos rungtynės su Albanija bus labiau paskata kitoms mergaitėms, kad jos pamatytų, – viskas yra įmanoma“, – teigė A. Jocys.

Atrankoje į 2019 m. moterų Europos čempionatą Lietuvos rinktinė sumušė albanes 119:61 ir 146:58. Dabar rinktinės laukia startuojanti atranka į 2021 m. Europos čempionatą, kurioje teks vėl varžytis su Albanija ir Turkija bei Serbija.

„Skubėti ir spausti per anksti tikrai negalima. Toks buvo mano nusistatymas ir pernai, kai ją dvylikametę kvietė į U-16 rinktinę, kuri žaidė Europos čempionate Lietuvoje. Aš tada kategoriškai prieštaravau, ant manęs pyko, bet laikas parodė, kad buvau teisus. Per metus ji tikrai pasiruošė ir driokstelėjo per čempionatą“, – sakė krepšininkės tėvas.

J. Jocytė spalio 11 dieną jau debiutavo Lietuvos moterų lygoje, kur pirmosiose rungtynėse pelnė 21 tašką ir surinko 30 naudingumo balų. Tiesa, kaip sakė A. Jocys, tokio gero pasirodymo sureikšminti nereikėtų, nes žaidė „Neptūnas“ prieš antrąją Vilniaus „Kibirkšties“ komandą, kuri sudaryta Vilniaus krepšinio mokyklos pagrindu, o visos žaidėjos – nepilnametės.

„Didžioji dalis žaidėjų jai buvo pažįstama, tad didelio žaidybinio streso nebuvo. Aišku, salė pilna žmonių, didelis dėmesys – jauduliuko buvo. Žinoma, Šiaulių, Kauno bei pagrindinė „Kibirkšties“ komanda yra kur kas aukštesnio lygio ir jai bus tikrai sunku“, – teigė Alvydas Jocys.

Ateitis – užsienyje

Visai neseniai J. Jocytė buvo išvykusi į Prancūziją, ten jai dėmesį parodė pats T. Parkeris, Vilerbano mieste turintis savo vardo akademiją. Būtent ten po Naujųjų metų išvykti gali ir talentingoji Justė, iš NBA žvaigždės Prancūzijoje sulaukusi ir asmeninio dėmesio.

„Kaip ir minėjome anksčiau, šiuos (kalendorinius – red. past.) metus ji tikrai dar pabaigs „Neptūne“, o nuo Naujųjų metų – dar nežinome. Gavome rimtą pasiūlymą iš Tony Parkerio akademijos Prancūzijoje. Svarstome jį, dėliojame prioritetus, jeigu viskas atitiks mūsų lūkesčius, jeigu tai bus naudingiausia Justės tobulėjimui, galime pasirinkti po Naujųjų metų išvykti. Ten sąlygos tikrai geros, būtų ir asmeninių treniruočių, ir treniruočių su pagrindine ASVEL moterų komanda, su pagrindinės komandos treneriais.

Tačiau ji vyktų į akademiją, ne į ASVEL klubą, sutarties su klubu mums niekas nesiūlo. Ten jau moterys, Europos taurės komanda, kuri kitais metais turi ambicijų žaisti moterų Eurolygoje, – Justei dar ten truputį ankstoka. Reikėtų pirma sustiprėti akademijoje.

Dabar vyksta dėliojimai, lūkesčių derinimas. Man svarbiausia, kad Justė ten jaustųsi laiminga. Jeigu jai ten patiks, bus pagal jos įsivaizdavimą, manau, kad vertėtų važiuoti. Tokių galimybių gyvenime gali ir nebebūti“, – pasakojo A. Jocys.

Tiesa, nuo greito išvykimo svetur šeimą stabdo ir vyresniojo Justės brolio Roko istorija. Prieš dvejus metus dabar 15-metis Rokas Jocys mūsų šalies U-14 pirmenybėse rinko po 51,7 taško, tačiau dėmesio iš stipriausių Lietuvos komandų nesulaukė. Šeima nusprendė, kad jaunajam krepšininkui geriausia išvykti į užsienį ir Rokas prisijungė prie Romos „Stella Azzura“ akademijos.

Po tokio ėjimo Lietuvos krepšinio federacija užtrenkė jaunuoliui duris į įvairaus amžiaus šalies rinktines iki 18 metų.

„Nesinorėtų, kad pasikartotų pernykštė Roko istorija, stengsimės to išvengti, viską darysime viešai, per FIBA, federacijų lygmenyje. (Trukdyti Justei išvykti) būtų kvaila iš federacijos pusės. Kas gali prieštarauti, jei vaikas eina į aukštesnį lygį? Tu gali prieštarauti, bet mes galime išeiti gražiuoju, galime ir kitu būdu. Kaip gali ES žmogus laisvai nekeliauti ten, kur jis nori? Mes norime, kad šįkart viskas vyktų gražiai ir be povandeninių srovių.

Toks pakvietimas kelti savo lygį būtų naudingas ateityje ir Lietuvai, kad ir pramušant kelius į tokią akademiją kitoms žaidėjoms. Niekas Lietuvoje didelių pinigų į moterų krepšinį neinvestuos. Nėra čia ir labai aukšto lygio trenerių. Baigėsi čempionatas, euforija baigėsi ir ką mes turime? Viską tą patį – patys turime rūpintis, kur vaikas treniruosis, kas jį treniruos. Nėra treniruočių vienas prieš vieną, kad būtų samdomi rimti specialistai.

Aš tikrai nematau jokių pokyčių. Pavadinčiau tai Rūtos Meilutytės sindromu – žadėjo statyti baseinus, bet Vilniuje viskas toliau stringa. Dėl moterų sporto – tas barjeras vis tiek išlieka. Nežinau, kaip mes jį perlipsime. Ateina visi, pasidaro nuotraukas, čempionate laimėjo – gerai, ir viskas tuo baigiasi. Čia turi būti kryptingas darbas, ne vien žodžiai“, – šalies sporto sistemą kritikavo A. Jocys.

Vyras tikisi, kad federacija pakeis savo nuomonę ir apie Italijoje tobulėjantį Roką Jocį.

„Jis Italijoje žaidžia U-16 pirmenybėse, bet pradės jau rungtyniauti ir U-18 čempionate. Jis patenkintas, sąlygos treniruotis ir mokytis sudarytos puikios, turi ir individualių treniruočių.

Tikimės sulaukti kvietimo nors į U-16 rinktinės stovyklą, kad galėtų pasitikrinti, parodyti federacijai, ko yra vertas ar nevertas. Jis tikrai norėtų patekti į rinktinę ir atstovauti Lietuvai“, – LRT.lt sakė A. Jocys.

Paulius Cubera, 

LRT.lt
Justė Jocytė Klaipėdos „Neptūnas“ Moterų krepšinio lyga Moterų krepšinis Moterų krepšinio rinktinė Vilerbano ASVEL Lietuvos krepšinio federacija
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,917