Kultūros fenomenas „Mostas“ šventiškai suskaičiavo savo dvidešimt penkerius metus

Dana Lukauskienė

Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko neeilinis renginys – visiems palangiškiams gerai žinomos kūrybinės grupės „Mostas“ jubiliejinė paroda, skirta šio sambūrio 25-mečiui. Į parodos atidarymą atvyko gausus miestiečių būrys, skambėjo sveikinimo žodžiai.

Prasidėjo nuo keturių vyrų

„Naujų minčių, naujų idėjų turintys žmonės, kurie turėjo gausybę kūrybinių idėjų, susivienijo po bibliotekos stogu. Juos visus jungė begalinė meilė menui, laisvės pojūtis gerąja prasme. Jie susibūrė 1993-aisiais, kuomet visuomenė degė laisvės dvasia, nepriklausomybės idėjomis. Pamažu per ketvirtį amžiaus formavosi unikalios veiklos tradicijos, užsimezgė gražios draugystės. Visų šių žmonių nuopelnai Palangos kultūriniam gyvenimui – milžiniški. Visą grupę galima pavadinti Palangos kultūros fenomenu.

Prasidėjo „Mostas“ nuo keturių vyrų, kurie ilgą laiką dirbę reklamos srityje ir gyvenę menu, surėmė pečius kūrybai. Tai buvo dailininkai a.a. Juozas Griušys, a.a. Juozas Meškys, a.a. Edvardas Žiba ir Romas Paulikas“, – kalbėjo pristatydamas jubiliejinę parodą bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. Vėliau grupę papildė stiprūs, talentingi kūrėjai: Rasa Užpelkytė, Ieva Litvinaitė, Eglė Lipinskaitė, Reda Rimkutė – Ščerbakovienė, Rasa Užpelkytė, Gražina Oškinytė –Eimanavičienė, Dovilė Oškinytė, Gražina Eimanavičiūtė.

Kiekvienas paveikslas pasakoja istoriją

Kūrėjai rengė plenerus, leido knygas, tapė paveikslus, kurie garsino Palangos vardą parodose, privačiose kolekcijose. Ši grupė augo, tvirtėjo, būrėneeilines asmenybes, tvirtėjo dailininkų potėpiai, štrichai. Visiems jiems anuomet menas buvęs tik gyvenimo būdu, tačiau pamažu tapo ir pragyvenimo šaltiniu.

Kiekvienas kūrėjų paveikslas pasakoja savitą istoriją, liudija tam tikrą išgyvenimą, jausmą. „Džiaugiuosi, kad bibliotekos patalpose buvo galima pristatyti šių kūrėjų paveikslus, o dabar, prabėgus 25-eriems metams, vėl paprastai, žmogiškai susiburti, kalbėti apie menininkų grupę, kuri pilna kūrybinių užmojų iki šiandien“, – sakė K. Rudys ir atskleidė kelių paveikslų sukūrimo istorijas. Štai pieštuku pieštos J. Meškio žuvėdros buvo rastos ant grindų dailininko dirbtuvėje. Jis buvo numestas kaip nevykęs bandymas. Direktorius K. Rudys ilgai vargo, kol išprašė šį piešinį padovanoti. Dabar jis laikomas pagarboje, vertinamas, puošia bibliotekos sieną ir pasakoja tuometę dirbtuvės istoriją.

Skambėjo sveikinimo žodžiai

Sveikinimo žodį kūrybinei grupei tarė ir Savivaldybės tarybos narė Ilona Pociuvienė bei Kultūros skyriaus vedėjas Robertas Trautmanas. Jie įteikė visai kūrybinei grupei unikalią dovaną – Palangos miesto vėliavą, kurios autorė taip pat yra mostietė, Palangos miesto garbės pilietė Gražina Oškinytė – Eimanavičienė.

Žodį tarė dabartinis kūrybinės grupės „Mostas“ pirmininkas Juozas Griušys jaunesnysis, vis susirinkusieji juokaudami jį vadino „Junior“.

Dar prieš jubiliejinį renginį telefonu pakalbintas Juozas Griušys jaunesnysis „Vakarinei Palangai“ atviravo, jog25-eri metai – tai ketvirtis amžiaus buvimo kartu, solidus jubiliejus ne tik visai kūrybinei grupei, bet ir visai Palangai. „Augau su „Mostu“, nors nebuvau grupės narys, tačiaumačiau visą kūrybinį kelią, kuris man buvo ir tebėra labai įdomus. Tai yra grupė, kurios menininkų darbai aktualūs ir šiandien, todėl rengiamos parodos sutraukia gausius lankytojų srautus. „Mostas“, kurį suvienijo žuvėdros klyksmas, yra neatsiejama Palangos kultūrinio gyvenimo dalis, užgimusi unikaliame kultūros lopšyje – miesto bibliotekoje. Pastaroji tapo pirmąja „Mosto“ menininkų užuovėja burtis, tartis, dalintis kūrybinėmis idėjomis, patirtimis ir eksponuoti parodas“, – kalbėjo Juozas ir dėkojo savo mamai Nijolei Griušienei, kuri taip pat yra tyli, bet labai svarbi varomoji „Mosto“ jėga, jo globėja. J.Griušys džiaugėsi, kad „Mostas“ tapo graži kūrybinė šeima.

Įteikė kūrybos paukštę

Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas taip pat atskubėjo į jubiliejinę parodą su sveikinimais ir dovanomis. Jis įteikė kūrėjams simbolinę kūrybos paukštę, kadpo žuvėdros sparnu susivieniję kūrėjai nepritrūktų įkvėpimo, plačių kūrybinių mostų. Kūrybinės grupės pavadinimas ir emblema – plačiai sparnus išskleidusi žuvėdra, jos polėkis, skrydis ar net sparnų mostas. Grupės simbolį nutapė a.a. J. Meškys, kuriam dailininkų komanda buvo neįsivaizduojama beplačių užmojų, skrydžio, kūrybinio polėkio ir žuvėdros klyksmo.

Gerų žodžių „Mostui“ negailėjo ir bendruomenės „Palangos santarvė“ vadovė Daina Eimanavičienė. Anot jos, ši grupė profesionaliai kūrė Palangos meno istorijos veidą, garsino kurorto vardą. Ji dėkojo visiems „Mosto“ nariams už kvietimus į kasmetes nuostabias parodas.„Mes jus mylime, vertiname jūsų darbus, kurie yra skirti ir parodoms, ir žmonių puikiai perkami“, - kalbėjo sveikintoja. Įteikdama kalėdinę gėlę ji linkėjo didžiulės kūrybinės sėkmės.

Sveikinimo žodį tarė ir palangiškė poetė Elena Karniauskaitė, o muzikinius linkėjimus siuntė Vincas Paulauskas ir Skaistė Čilinskaitė.

Palangos Miesto Savivaldybės Viešojoje Biblioteka Kūrybinės Grupė Mostas jubiliejus25
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Kultūra
2020 metai visam pasauliui sukėlė virtinę iššūkių dėl pasaulinės pandemijos. Palangos kultūros ir jaunimo centras – ne išimtis, tačiau nenumatyti projektai ir renginiai išmokė į pokyčius žiūrėti lanksčiai bei ieškoti kūrybiškų sprendimų, mokymosi ir naujų atradimų galimybių. Nuo rekordo iki Aukso paukštės Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio proga Palangos kultūros ir jaunimo centras (PKJC) papuošė Palangą pulsuojančia vėliava iš juostelių su šūkiu...
Sveikata
Per vakar parą Lietuvoje buvo patvirtinti 202 atvejai koronavirusinės infekcijos atvejai. 65 atvejai buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 58 Kauno, 22 Klaipėdos, 15 Marijampolės, 8 Panevėžio, 28 Šiaulių, po 3 Telšių ir Utenos apskrityse. Taip pat per praėjusią parą šalyje buvo užfiksuoti 6 įvežtiniai atvejai, iš jų po 2 iš Jungtinės Karalystės ir Baltarusijos ir po 1 iš Vokietijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Iš 202 atvejų 60 asmenų užsikrėtimo aplinky...
Įvykiai
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliavimosi namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisykles. Izoliacijoje esantiems asmenims numatytos išimtys tais atvejais, kai norima vykti balsuoti Seimo rinkimuose bei lankant artimųjų kapus. Tam tikros išimtys taikomos ir sportininkams, jūrininkams bei Lenkijos piliečiams. Nauja tvarka numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu. Da...
Įvykiai
Pirmadienį, spalio 19 d., prasideda išankstinis balsavimas Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų antrajame ture. Kaip prieš dvi savaites, taip ir dabar, balsuoti iš anksto bus galima net keturias dienas – spalio 19-22 dienomis nuo 7 iki 20 valandos. Rinkėjai, dėl įvairių priežasčių negalintys balsuoti spalio 25 d., turi galimybę balsuoti iš anksto bet kurioje šalies savivaldybėje. Balsavimas iš anksto bus organizuojamas Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių...
Įvykiai
Informuojame, kad nuo spalio 20 d. 12 val. iki spalio 21 d. 10 val. Būtingės, Kalgraužių, Mažučių, Šventosios miškuose Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono kariai vykdys orientacinį žygį. Žygio metu nebus naudojamos mūšio imitacinės priemonės (mokomieji šoviniai ir pirotechnika), nebus vykdomi kasimo darbai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse.  Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 146 asme...
Įvykiai
„Šiandien Palangoje – istorinė diena“, – tokiais žodžiais į gausiai susirinkusius kurorto gyventojus ir svečius šeštadienį kreipėsi Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Ir iš tiesų kurortas turi priežastį džiaugtis – duris visuomenei atvėrė restauruota medinė Kurhauzo dalis. Šiuo svarbiu įvykiu padėtas taškas ne vienerius metus trukusioje kurorto simbolio – Kurhauzo – atgimimo po 2002-ųjų gaisro istorijoje. Gausus būrys palangiškių ir kurorto svečių šešt...
Kriminalai
Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos miesto PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti atpažinti nuotraukose užfiksuotą asmenį, galintį suteikti tyrimui vertingos informacijos. Pažinusius asmenį, prašome informuoti telefonu 8 700 64716, arba el. paštu: [email protected] Dėkojame už bendradarbiavimą.
Įvairios
Degtukas židinio liepsnos pradžia rudens šaltam ryte *** Mintis naujos dienos nata dainos likimo mano *** Kava juoda stipri karšta vienintelė iš vakar *** Šviesa ugnies aušros manęs nubalina su meile dvasią *** Malda prabudusiems dangaus dievams bebaimiai apkabinus mirtį *** Gyvenimas kasryt naujai mane ugnim kava palepina *** Šypsaus man atgalios mirtis tad švęskime gyvenima