Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms

BNS nuotr., Aurimas
BNS nuotr.

Dalia Plikūnė

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai nepajudino stabiliai aukšto „valstiečių“ ir premjero Sauliaus Skvernelio reitingų. Konservatoriams ir „valstiečiams“ abipusė kova padeda išlaikyti į juos nukreiptą dėmesį ir atotrūkį nuo kitų partijų.

Kaip rodo naujienų portalo DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ lapkričio 19-30 dienomis atlikta apklausa, partijų, visuomenės veikėjų, vertinamų pagal tinkamumą eiti premjero pareigas bei vyriausybės veiklos vertinimuose vienintelis statistiškai reikšmingas pokytis buvo tik ekonomisto Gitano Nausėdos reitinge. Jo premjerinis reitingas per mėnesį nukrito nuo 6 proc. iki 2,9 procento.

Visi kiti pokyčiai buvo 3,1 proc. paklaidos ribose. Partijų reitingų lyderiai liko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurių vertinimas spalį buvo 19 proc., o lapkritį 19,9 proc. , ir „valstiečiai“, kurių reitingas spalį buvo 15,2 proc., o lapkritį – 16,2 procento.

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms, nuotrauka-1
Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms, nuotrauka-1

S. Skvernelis ir R. Karbauskis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Gintauto Palucko vadovaujamų socialdemokratų reitingas spalį buvo 6,2 proc., o lapkritį – 8,4 procento. „Tvarkiečių“ palaikymas spalį siekė 9,2 proc., o lapkritį – 8,1 proc., Lenkų rinkimų akcijos reitingas spalį buvo 4,3 proc., o lapkritį – 5 proc.

Darbo partiją spalį palaikė 4,6 proc., o lapkritį – 4,5 proc., Lietuvos centro partiją atitinkamai – 3,3 proc. ir 3,6 proc., Liberalų sąjūdį – 3,4 proc. ir 3,2 proc., „socdarbiečius“ – 3,5 proc. ir 2,7 proc. apklaustųjų.

Už kitą partiją spalį būtų balsavę 5,2 proc., o lapkritį 3,5 proc. apklaustųjų. Spalį rinkimuose į Seimą būtų nebalsavę 14,8 proc., o lapkritį – 13,7 proc. apklaustųjų. Nežinojo arba neatsakė spalį 11,3 proc., o lapkritį – 11,2 proc. apklaustųjų.

Premjeras tvirtai laikosi savo pozicijoje

Saulius Skvernelis tvirtai laikosi premjerinio reitingo viršūnėje. Jo vertinimas spalį buvo 18,5 proc., o lapkritį 18,4 proc. Antroje vietoje liko konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, kurio reitingas spalį buvo 9,5 proc., o lapkritį – 9,2 proc.
„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio reitingas spalį buvo 9,5 proc., o lapkritį – 9,2 proc., parlamentaro Algirdo Butkevičiaus reitingas nepatiko ir buvo 4,7 procento.

Europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės vertinimas spalį buvo 6,1 proc., o lapkritį – 4,3 proc., ekonomisto G. Nausėdos – atitinkamai 6 proc. ir 2,9 proc., parlamentarės Ingridos Šimonytės – atitinkamai 2,2 proc. ir 2,9 proc., parlamentaro Andriaus Kubiliaus – atitinkamai 3,6 proc. ir 2,5 procento.

Europarlamentarą Antaną Guogą premjeru spalį matė 2,9 proc., o lapkritį – 2,1 proc., o Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą – atitinkamai 2,1 proc. ir 1,9 proc. respondentų.

Vyriausybės reitingas – be žymesnių pakitimų

Vyriausybės veiklos vertinime taip pat nebuvo žymių pakitimų. Spalį vyriausybės darbą teigiamai ir greičiau teigiamai vertino 29,8 proc., o lapkritį – 31,5 proc. respondentų.

Neigiamai ir greičiau neigiamai Ministrų Kabineto darbą spalį vertino 65,4 proc., o lapkritį – 62,3 proc. apklaustųjų. Į klausimą nežinojo, ką atsakyti, arba neatsakė spalį 4,8 proc., o lapkritį – 6,2 proc. respondentų.

Apžvelgdamas reitingus „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas pažymėjo, kad tendencijos lieka tos pačios.

„Partijų lyderiai stiprėja, socialdemokratai šiek tiek sustiprėjo, tačiau dar reikia stebėti, ar išliks ši tendencija“, – sakė I. Zokas.

Kova naudinga abiem

Viešųjų ryšių ekspertas, agentūros „Nova media“ vadovas Arijus Katauskas teigia, kad viešojoje erdvėje vykstanti konfrontacija tarp „valstiečių“ ir konservatorių kol kas naudinga abiem partijoms.

Pasak jo, „valstiečiams“ tai padeda susirinkti konservatorių nemėgstančių rinkėjų balsus.

„Konservatoriai tikrai nėra vienareikšmiškai vertinama partija. Nors jie turi labai aiškius rėmėjus, yra didelė dalis žmonių, kurie jų nemėgsta. Valstiečiai-žalieji konservatorius atakuoja nuo pat pradžių. Jeigu atsimenate rinkiminę kovą, buvo garsioji R. Karbauskio frazė : „jeigu Jūs išrinksite konservatorius, Kubilius bus finansų ministras“. Tai buvo labai aiškus atsiskyrimas nuo konservatorių“, – priminė A. Katauskas.

O konservatoriams, kaip opozicinei partijai, pasak jo, aiškaus priešininko turėjimas taip pat leidžia identifikuoti klaidas, kritikuoti.

„Viešojoje erdvėje be konservatorių mes nematome jokios opozicinės jėgos, kuri daugiau kalbėtų. Socialdemokratai bando, bet neprasimuša. Konservatoriams labai gerai, jie turi priešininką, kurį galima daužyti, kuris daro klaidas, ir jie visą laiką gali išlikti dėmesio centre“, – sakė A. Katauskas.

Pasak jo, kol nelekia ministrų galvos ir nekalbama rimtai apie interpeliaciją premjerui tokia kova yra naudinga abiem.

Iš skandalų lipa sausi

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė teigė, kad tai, kas atrodo labai reikšminga tiems, kurie nuolat sukasi informaciniame burbule, nebūtinai taip pat svarbu atrodo darbuose ir buityje užsisukusiam žmogui.

Politologė iš pat pradžių nemanė, kad viešąją nuomonę galėjo paveikti Registrų centro skandalas, kuris buvo susijęs su žiniasklaidos galimybe gauti duomenų.

„Tuo labiau, kad ilgą laiką paraleliai buvo transliuotos žinutės, kad žiniasklaida dirba neobjektyviai, kad negalima ja pasitikėti. Žiniasklaidos vaidmuo iš valdžios yra menkinamas, mes matome nemažai kritikos žiniasklaidai. Apskritai valstybėje demokratijos suvokimas nėra labai gilus, eilinis žmogus nesuvokia, kad čia yra svarbu, nes tai yra susiję su demokratija ir teise žinoti“, – sakė R. Urbonaitė.

Pasak jos, vaikų tema jau buvo ta, kuri galėjo turėti rimtesnių pasekmių, bet aplinkybės taip susiklostė, kad ją užgožė mokytojų streikai.

„Be to premjeras pradžioje visai nesikišo, nes buvo labai rizikinga kištis. Kai kurie frakcijos nariai, kaip Puidokas, atsirado kitoje barikadų pusėje, ir bandė svarstykles išlaikyti. Po to mokytojai užėmė ministeriją, ir ta situacija taip susiklostė, kad nesibaigė rimtomis krizėmis premjerui“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologė atkreipė dėmesį, kad apklausa vykdyta tuo metu, kai pedagogų krizė dar nebuvo pasiekusi piko, tačiau ji nenustebtų, kad ir ji neturėtų didelių pasekmių.

Ji pastebėjo, kad šioje situacijoje būta ir Lietuvos švietimo darbuotų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko klaidų.

„Esu girdėjusi ne vieną konferenciją, kur Navickas aiškina apie bendrą situaciją, bet paklaustas tiksliai, kokie jų reikalavimai, nesugeba atsakyti“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologę stebina, kad valdantieji pasisakydami visur prikiša konservatorius.

„Kad ir ką jie bekalbėtų – apie biudžetą , švietimą, vis tiek dar pirštu parodys, ir sakys „o konservatoriai“. Vyksta aštrus politinis žaidimas. Bet abiem pusėms reikėtų susimąstyti, koks jo rezultatas. Nes rezultatas gali būti ne toks, kokio laukiama, o valstybei gali būti žalingas toks elgesys“, – sakė R. Urbonaitė.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai" 2018 metų lapkričio 19 -30 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu, atliko visuomenės nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu.

Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausta 1013 respondentų. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose.

Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.

DELFI.lt

valstiečiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvairios
Kas aš tiek daug naujų manęs Kasryt kaskart kitoks Kviečiu juos į svečius visus Rytoj stabdysiu laiką gimsiu aš *** Kviečiu ir jus visus Tegul bus begalybė mus Ir dievą aš kviečiu Ir angelus ir velnius *** Ryt laikas dings sustos Nes ryt mirtis svečiuosis Ryt nieks nemirs ryt gimsiu aš Pasaulis naujas suksis  *** Aš saulė žvaigždės aš Mėnulis žemė ir dangus Pušynai kopos vėjas Žuvėdros jūros bangos  *** Nors dar žilesnis gimsiu ryt Bet nemirtingas ir bebai...
Įvykiai
Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką, Lietuva patenka į geltonąją zoną pagal šviesoforo principo kriterijus ir nuo pirmadienio, spalio 26 d., taikys prevencijos priemones tik atvykstantiesiems iš raudonoje bei pilkoje zonoje esančių valstyb...
Įvykiai
Spalio 23 dieną Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos 4C klasės mokiniai tiesė rankeles link beglobių gyvūnų. Vaikai savo tėvelių padedami pripirko įvairiausių skanėstų, reikalingų prekių gyvūnėliams. Nuvykę į Klaipėdos rajono gyvūnų globos namus „Nuaras“ išklausėme instruktažą apie elgesį įstaigoje, sužinojome apie globos namų gyventojus ir išėjome jų apžiūrėti. Vėliau susiskirstėme į tris grupes ir saugiai pavedžiojome šuniukus. Po to atlikome dar kel...
Švietimas
Spalio 21 d. skaitmeninių įgūdžių mokykla VšĮ „Turing School“, vykdydama projektą „Prisijungusi Lietuva“, virtualioje aplinkoje „Zoom“, 8 kl. mokiniams organizavo motyvacinį užsiėmimą „Kibernetinis saugumas – ar įmanoma nulaužti Lietuvą per 10 min.?“ Profesionalus IT rinkos lektorius Kęstutis Mačiulaitis papasakojo apie kibernetinį saugumą, asmens duomenų apsaugą, profesines galimybes. Pasitelkdami, išmaniuosius įrenginius, 8 klasės mokiniai dalyvavo vik...
Įvykiai
Jau trečius metus iš eilės mūsų mokyklos specialiųjų ugdymosi poreikių turintys mokiniai dalyvauja projekte „Duok ranką, mielas drauge“  kartu su Senosios gimnazijos mokiniais. Šie metai buvo ypatingai smagūs ir įdomūs.  Vaikai susitiko su Renaldu Seibučiu bei Palangos krepšinio klubo „Kuršiai“ žaidėjais, su kuriais kartu vykdė smagias užduotis.  Palangos sporto centro direktoriaus pavaduotojas Saulius Simė supažindino mokinius su sporto centro patalpomis...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 415 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Iš jų 120 Kauno, 115 Vilniaus, 51 Šiaulių, 44 Telšių, 31 Klaipėdos, 27 Tauragės, po 8 Panevėžio ir Utenos, 7 Marijampolės ir 4 Alytaus apskrityse. Šiuo metu atlikti 320 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu...
Įvykiai
Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.  Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse privaloma ne tik laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet i...
Sportas
Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ (4-0) Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL – VIKINGLOTTO) ir toliau neklumpa. Povilo Šakinio auklėtiniai namuose 91:75 (19:14, 22:16, 25:22, 25:23) pranoko Palangos „Kuršius“ (1-2) ir iškovojo ketvirtąją pergalę iš tiek pat galimų. Šeimininkai rungtynes perlaužė trečiajame kėlinyje. Tautvydas Kliučinykas smeigė du tritaškius bei pridėjo dvitaškį, o Rokas Stankevičius perėmė kamuolį, efektingai apėjo varžovus ir įkrovė iš virša...
Kultūra
„Noriu pranešti žinią – Vydmantuos atsirado teatras“, – šiuos žodžius prieš spektaklio pagal Boriso Dauguviečio kūrinį „Žaldokynė“ premjerą Vydmantuose ištarė jį režisavęs Saulius Vaičiulis. O sprendžiant iš ovacijų škvalo, prasiautusio premjerai pasibaigus, ir žiūrovų linkėjimų teatrui gyvuoti dar daug metų bei džiuginti visus naujais spektakliais, teatro vydmantiškiai tikrai labai laukė. Ilgai laukta premjera „Žaldokynės“ premjeriniai spektakliai Vydmant...