Kaip vaikščioti kai slidu ir kaip teisingai kristi jeigu paslydote?

Pixabay.com nuotr., Aurimas
Pixabay.com nuotr.

Kiekvieną žiemą dėl slidžių šaligatvių ir kelių daugybė žmonių paslysta ir griūdami patiria įvairias traumas.

Kai kurios iš jų gali būti labai rimtos ir turėti ilgalaikių fizinių pasekmių. Lūžę klubai, rankos ir nugaros kaulai, galvos traumos yra vienos dažniausiai pasitaikančių, kuomet kalbama apie slydimo ar griuvimo metu patiriamus sužalojimus.

Tirpstantis sniegas pernakt sušąla, formuodamas plono ledo sluoksnį, kurį yra ypač sunku pastebėti. Ryto metu, ledui bepradedant tirpti, žemė tampa labai slidi. Nepaisant to, kaip gerai sniegas būna nuvalomas nuo pėsčiųjų takų ir parkavimo aikštelių, vis tiek išlieka galimybė, kad vietomis paviršiai bus slidūs.

Ypatingai tokiu metu nukenčia senoliai, todėl nelikite jiems abejingi: padėkite pereiti slidžius kelio ruožus. Galbūt jūsų kaimynai vyresnio amžiaus? Pasisiūlykite už juos nueiti į parduotuvę ir nupirkti būtiniausių maisto prekių. Nuoširdus supratimas gali padėti išvengti rimtų sužalojimų pažeidžiamiems vyresnio amžiaus žmonėms.

Tačiau pargriūti gali ne tik jie.

Žiemai įsibėgėjant norime priminti kaip saugiai vaikščioti kuomet slidu ir kaip teisingai pargriūti kai jau paslydote (tai gali sumažinti traumos rimtumą arba padėti jos išvengti).

Patarimai vaikščiojant žiemą: sumažinkite tikimybę pargriūti

• Jūsų avima avalynė gali turėti didelės įtakos ar jūs pargriūsite ar ne. Tinkamo dydžio batai, pasižymintys gera pado danga, yra pats geriausias pasirinkimas žiemos metu. Priedai, tokie kaip specialūs padai ar apkaustai gali suteikti jums papildomo sukibimo einant sniegu ar ledu nuklotu paviršiumi. Patarama vengti aukštakulnių.

• Kai tik yra įmanoma stenkitės rinktis kelią aplink sniegą ar ledą.

• Eikite lėtais ir mažais žingsneliais. Stenkitės kiek ištiesti kojų pirštus, kad įgautumėte daugiau stabilumo einant ledu nuklotais takais.

• Laikykite galvą pakeltą ir nesvirkite į priekį.

• Rankas ištraukite iš kišenių – taip lengviau išlaikysite pusiausvyrą.

• Jei naudojatės vaikščiojimo lazda, tuomet rekomenduojama apsirūpinti specialių ledo smaigu, skirtu lazdai.

• Planuokite savo kelionę iš anksto, kad būtumėte tikri, jog turite pakankamai laiko pasiekti reikiamą vietą, nes per skubėjimą slidžiu keliu galite griūti. Geriau žingsniuokite ramiai, palengva. Jokiu būdų nebėkite!

• Venkite trumpesnių, nenuvalytų kelių.

• Eidami, tuo pačiu metu nesinaudokite mobiliuoju telefonu!

• Lipdami laiptais būtinai naudokitės turėklais.

• Apsvarstykite galimybę su savimi neštis nedidelį indelį smėlio, kurį galėtumėte pabarstyti ant slidaus paviršiaus, kurio negalite aplenkti (atsargumas gėdos nedaro).

• Stenkitės nenešioti sunkių ir didelių objektų, kurie blokuotų jūsų regos plotą. Papildomi nešuliai taip pat gali daryti įtaką jūsų pusiausvyrai.

Kaip taisyklingai kristi jei jau paslydote?

Pirmiausiai – nepanikuokite!

Esminis patarimas būtų tas, jog krentant derėtų neįsitempti, o priešingai – kiek įmanoma labiau atsipalaiduoti, nes tokiu būdu traumų tikimybė sumažėja, kadangi raumenys bus atsipalaidavę, o ne įsitempę.

Jei pajutote, kad slystate ir krisite kaip įmanydami saugokite savo galvą, jei įmanoma sukitės šonu ir apglėbkite ją rankomis.

Jei krisite ant ištiestų rankų, didžiausia rizika, jog nukentės riešai. Taip pat nepatariama kristi ant kelių, kadangi šios vietos itin kietos ir smūgio metu grės rimtos traumos.

Krentant patariama sulenkti kelius ir pasisukti ant tų vietų kurios yra „mėsingiausios“ t.y. minkščiausios.

Krentant reikėtų ne kovoti su pačiu kritimu ir jam priešintis atkišant pažeidžiamiausias savo kūno dalis, o mėginti tarsi ridentis, taip sušvelninant smūgį ir paskirstant jį po kūną.

Jei pamatėte parkritusį žmogų, pažiūrėkite ar jis sąmoningas, ar nesimato akivaizdžių galūnių deformacijų, pasidomėkite kaip jis ir esant reikalui kvieskite pagalbą.

Būkite saugūs ir sveiki!

Gismeteo.lt

vaikščiojimas slidu
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvairios
Kas aš tiek daug naujų manęs Kasryt kaskart kitoks Kviečiu juos į svečius visus Rytoj stabdysiu laiką gimsiu aš *** Kviečiu ir jus visus Tegul bus begalybė mus Ir dievą aš kviečiu Ir angelus ir velnius *** Ryt laikas dings sustos Nes ryt mirtis svečiuosis Ryt nieks nemirs ryt gimsiu aš Pasaulis naujas suksis  *** Aš saulė žvaigždės aš Mėnulis žemė ir dangus Pušynai kopos vėjas Žuvėdros jūros bangos  *** Nors dar žilesnis gimsiu ryt Bet nemirtingas ir bebai...
Įvykiai
Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką, Lietuva patenka į geltonąją zoną pagal šviesoforo principo kriterijus ir nuo pirmadienio, spalio 26 d., taikys prevencijos priemones tik atvykstantiesiems iš raudonoje bei pilkoje zonoje esančių valstyb...
Įvykiai
Spalio 23 dieną Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos 4C klasės mokiniai tiesė rankeles link beglobių gyvūnų. Vaikai savo tėvelių padedami pripirko įvairiausių skanėstų, reikalingų prekių gyvūnėliams. Nuvykę į Klaipėdos rajono gyvūnų globos namus „Nuaras“ išklausėme instruktažą apie elgesį įstaigoje, sužinojome apie globos namų gyventojus ir išėjome jų apžiūrėti. Vėliau susiskirstėme į tris grupes ir saugiai pavedžiojome šuniukus. Po to atlikome dar kel...
Švietimas
Spalio 21 d. skaitmeninių įgūdžių mokykla VšĮ „Turing School“, vykdydama projektą „Prisijungusi Lietuva“, virtualioje aplinkoje „Zoom“, 8 kl. mokiniams organizavo motyvacinį užsiėmimą „Kibernetinis saugumas – ar įmanoma nulaužti Lietuvą per 10 min.?“ Profesionalus IT rinkos lektorius Kęstutis Mačiulaitis papasakojo apie kibernetinį saugumą, asmens duomenų apsaugą, profesines galimybes. Pasitelkdami, išmaniuosius įrenginius, 8 klasės mokiniai dalyvavo vik...
Įvykiai
Jau trečius metus iš eilės mūsų mokyklos specialiųjų ugdymosi poreikių turintys mokiniai dalyvauja projekte „Duok ranką, mielas drauge“  kartu su Senosios gimnazijos mokiniais. Šie metai buvo ypatingai smagūs ir įdomūs.  Vaikai susitiko su Renaldu Seibučiu bei Palangos krepšinio klubo „Kuršiai“ žaidėjais, su kuriais kartu vykdė smagias užduotis.  Palangos sporto centro direktoriaus pavaduotojas Saulius Simė supažindino mokinius su sporto centro patalpomis...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 415 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Iš jų 120 Kauno, 115 Vilniaus, 51 Šiaulių, 44 Telšių, 31 Klaipėdos, 27 Tauragės, po 8 Panevėžio ir Utenos, 7 Marijampolės ir 4 Alytaus apskrityse. Šiuo metu atlikti 320 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu...
Įvykiai
Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.  Siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse privaloma ne tik laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet i...
Sportas
Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ (4-0) Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL – VIKINGLOTTO) ir toliau neklumpa. Povilo Šakinio auklėtiniai namuose 91:75 (19:14, 22:16, 25:22, 25:23) pranoko Palangos „Kuršius“ (1-2) ir iškovojo ketvirtąją pergalę iš tiek pat galimų. Šeimininkai rungtynes perlaužė trečiajame kėlinyje. Tautvydas Kliučinykas smeigė du tritaškius bei pridėjo dvitaškį, o Rokas Stankevičius perėmė kamuolį, efektingai apėjo varžovus ir įkrovė iš virša...
Kultūra
„Noriu pranešti žinią – Vydmantuos atsirado teatras“, – šiuos žodžius prieš spektaklio pagal Boriso Dauguviečio kūrinį „Žaldokynė“ premjerą Vydmantuose ištarė jį režisavęs Saulius Vaičiulis. O sprendžiant iš ovacijų škvalo, prasiautusio premjerai pasibaigus, ir žiūrovų linkėjimų teatrui gyvuoti dar daug metų bei džiuginti visus naujais spektakliais, teatro vydmantiškiai tikrai labai laukė. Ilgai laukta premjera „Žaldokynės“ premjeriniai spektakliai Vydmant...