Ką reikia žinoti, jei dirbate savarankiškai ir galvojate apie paskolą

Ką reikia žinoti, jei dirbate savarankiškai ir galvojate apie paskolą

Šiuo metu kas dešimtas Lietuvos gyventojas dirba savarankiškai, t.y. ne pagal darbo sutartį. Vienas didžiausių tokio darbo iššūkių – sunkumai norint gauti paskolą. Tad ką reikia žinoti, jei norėtumėte įsigyti būstą ar didesnį pirkinį su paskola, o pajamas gaunate iš individualios veiklos, pagal verslo liudijimą ar autorines sutartis?

Pajamos vertinamos skirtingai

„Sodros“ išrašas apie darbo užmokestį – būtent ši informacija yra viena pirmųjų, kurią kredito įstaiga dažniausiai tikrina, kai į ją kreipiamasi dėl paskolos. Tačiau joje atsispindi tik pagal darbo sutartį gaunamos pajamos.

Jei dirbate savarankiškai, t.y. su verslo liudijimu, individualios veiklos pažyma arba pagal patentą, kredito įstaiga šių pajamų nematys – teks pateikti papildomus dokumentus ir įrodyti, kad esate jas gavęs.

„Pagrindinis reikalavimas, kurio laikytis privalo visos Lietuvoje veikiančios kredito įstaigos – paskolos gavėjas turi užtikrinti, kad gebės grąžinti kreditą. Nesvarbu, kokios rūšies pajamas gauna klientas, jas privaloma pagrįsti“, – sako Martynas Miknaitis, kredito unijos „Neris“ finansavimo ekspertas.

Skirtinga vidinė tvarka

Vis dėlto pasitaiko, kad tam pačiam savarankiškai dirbančiam asmeniui viena kredito įstaiga paskolą suteikti atsisako, kai tuo tarpu kitoje įstaigoje paskolą jis gali gauti be didesnių sunkumų.

Pasak finansavimo eksperto, taip gali būti todėl, kad kiekviena kredito įstaiga taiko atskirus vidinius kriterijus ir skirtingai nustato, kam suteikti paskolą, o kam – ne.

„Todėl, nusprendus kreiptis dėl bet kurio tipo paskolos, verta aplankyti kuo daugiau kredito įstaigų bei pasidomėti jų sąlygomis, nes kiekvienos paskolos suteikimas pirmiausia priklauso nuo banko ar kredito unijos sprendimo, o jie būna skirtingi“, – teigia M. Miknaitis.

Svarbiausia – deklaruoti pajamas

Savarankiškai dirbantieji, kreipdamiesi dėl paskolos, turi įrodyti, kad pajamas gauna nuolat. Jie turi dokumentais pagrįsti savo pajamas ir išlaidas: pateikti paskutinių 2 metų pajamų deklaracijas, einamųjų metų pajamų ir išlaidų žurnalą ir pan.

Kadangi pajamų deklaracijos teikiamos už praėjusius metus, neturint paskutinių metų deklaracijos, yra galimybė pateikti ir sąskaitos išrašą.

Pasak eksperto, dažniausiai savarankiškai dirbančiųjų daroma klaida – neapskaitomos arba grynaisiais pinigais gaunamos pajamos. Tuomet besikreipiantieji negali pateikti ir pajamas pagrindžiančių dokumentų.

Tvarkingai veskite apskaitą

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog greičiausiai bus pripažįstama tik dalis iš savarankiško darbo gaunamų pajamų – pavyzdžiui, jei vykdote individualią veiklą ir nepildote išlaidų žurnalo, kredito įstaiga skaičiuodama atims 30 proc. gautų pajamų kaip išlaidas.

„Todėl labai svarbu tvarkingai vesti savarankiškai gaunamų pajamų apskaitą ir jas deklaruoti“, – sako finansavimo ekspertas.

Kredito įstaigos taip pat skirsto pajamų rūšis pagal rizikingumą: kuo pajamos mažiau reguliarios, tuo didesnė dalis jų diskontuojama, t.y. nepriskaitoma. Galima tikėtis, kad kredito įstaiga pripažins tik dalį gaunamų pajamų, jei ketinate nurodyti tokius pajamų šaltinius, kaip nuoma, dalinai įskaitomos ir pajamos, gautos iš verslo. Visiškai nediskontuojamos tik darbo užmokesčio ir pašalpų, pensijų, stipendijų pajamos.

„Dirbant savarankiškai ir uždirbant tiek, kad būtų galima įmokas mokėti, paskolą gauti tikrai įmanoma – svarbu nenuleisti rankų. Internete susiraskite visas įstaigas – bankus, kredito unijas, tarpusavio skolinimo platformas – kurios skelbiasi, kad paskolas teikia, ir visų jų paklauskite, kokiomis sąlygomis jums paskolą suteiktų. Tuomet beliks išsirinkti geriausią variantą“, – apibendrina M. Miknaitis.

„V.P.“ inf.

Paskola Individuali Veikla Verslo Liudijimas Autorinė Sutartis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,936