Gėlės, kurių nereikia laistyti

Gėlės, kurių nereikia laistyti

Virginija Laurinaitienė

Prieš trejus metus į Lietuvą iš Maskvos atvykusi ir uostamiestyje įsikūrusi Jelena Tupikova ne tik suskubo intensyviai mokytis lietuvių kalbos, bet ir įgyvendina su savimi atsivežtas begales kūrybinių idėjų. Namų dizaino, jaukaus dekoro detalių kūrimas jaunai moteriai tapo ne tik prasmingas laisvalaikio užsiėmimas, bet ir gyvenimo būdas. Jelenos namuose gausu nuostabiausių, savo pačios rankomis kurtų gėlių kompozicijų, kurių... nereikia laistyti.

Nebijos nei šalčio, nei sausros

Gėlės, jų kompozicijos suteikia šilumos, praskaidrina nuotaiką, tai yra puikus namų dekoro akcentas. Mes gyvename laikmečiu, kuomet bėgte bėgame iš vieno darbo į kitą, stengiamės laiku nuvežti vaikus į būrelius, o parėję namo bandome užbaigti darbe neatliktas užduotis. Ne visuomet yra laiko pastebėti ant palangės augančius kambarinius augalus. Neretai po sukimosi didžiuliu tempu grįžus namo į mus smerkiančiai žvelgia apgeltę, pamiršti palaistyti kambariniai augalai. Tačiau visada yra išeitis – namus galima dekoruoti kambarinių gėlių kompozicijomis, kurios visiškai nereikalauja jokios priežiūros, jų nereikia persodinti, laistyti, o ir žydi šie augalai ištisus metus.

Išvydę Jelenos kurtas dekoratyvines gėlių kompozicijas, net aiktelėjome. Jos darbuose visi žiedais padabinti augalai atrodo taip tikroviškai, kad vos tik pamačius norisi paliesti, įsitikinti, ar jie tikrai nėra gyvi. Jelena kuria keraminės floristikos dirbinius iš specialaus polimerinio molio ar šaltojo porceliano. Kiekvienas gėlės žiedlapis lipdomas rankomis, molis minkomas, dažomas, šildomas, kol pagaliau jis tampa vientisa, nuolat žaliuojančių ar žydinčia gėlių kompozicija. Tokiais dirbiniais galima puošti bet kokių namų interjerą, jie puikia tinka romantiškai nuotaikai sukurti, labai ilgai džiugina akį, o svarbiausia – nereikalauja jokios priežiūros.

Polimerinė ar šaltojo porceliano keramika patogi gėlėms gaminti todėl, kad medžiaga džiūsta ore, kūrinių nereikia degti. Šios medžiagos leidžia pasiekti įspūdingą panašumą į tikrą augalą, galima nulipdyti net pačius įmantriausius tropikų augalus arba mūsų laukų ir pievų gėles. Galima sukurti net gėlių galerijas, kurios nebijo nei šalčio, nei sausros.

Pagrindinis mokytojas – žurnalas

Šiandien keraminė floristinė tampa vis populiaresnė visame pasaulyje. Kuriamos interjero detalės,įvairios dekoracijos, bižuterija, skulptūrinė miniatiūra. Kūrinių tikroviškumas ir meninė vertė daugeliu atveju priklauso nuo kūrėjo kruopštumo, sugebėjimo stebėti gamtą, botanikos žinių.
Labai daug informacijos galima rasti internete, šio meno įmanoma išmokti savarankiškai, floristinės keramikos yra mokoma meistriškumo kursuose ar seminaruose. 
Tam, kadišgautum realumo, tikroviškumo įspūdį, svarbu naudoti kokybišką molį, gerus lipdymoinstrumentus, suvokti pagrindinius floristinio dizaino, skulptūros ir tapybos principus. Pasak Jelenos, masę, tinkamą norimam kūriniui lipdyti, galima pasidaryti ir namų sąlygomis. Tokia masė niekuo nesiskiria nuo pirktinės ir vadinasi šaltuoju porcelianu. Ji gaminama iš krakmolo, PVA klijų, glicerino ir kitų ingredientų, tačiau kokybiškam dirbiniui molis turi būti itin plastiškas, minkštas. Polimerinio molio galima įsigyti ir dailės reikmenų parduotuvėse. Autorė teigė pastebėjusi, kad skirtingų gamintojų lipdymo masė skiriasi tokiomis savybėmis, kaip plastiškumas, minkštumas, nevienodai greitas džiūvimas, todėl kiekvienas kūrėjas privalo labai atidžiai rinktis, iš ko nori lipdyti. 
„Aš pradėjau praktikuoti keraminę floristiką prieš septynerius metus. Anuomet niekas nerengė darbo su šia medžiaga meistriškumo klasių, tačiau labai norėjau pabandyti. Apie šią meno formą atsitiktinai sužinojau iš žurnalo, internetu užsisakiau medžiagų ir pradėjau lipdyti. Prieš pradėdama kurti gėlių kompozicijas stengiuosi įsigyti gyvą augalą, jį gerai išanalizuoti. Iš pradžių gėlę fotografuoju skirtingais rakursais, iš skirtingų kampų, eskizuoju, piešiu, analizuoju, kaip susijungia žiedlapiai, kokia augalo struktūra, ir tik tada imuosi darbo“, – subtilybes pasakojo menininkė. 

Kai už durų palieki rūpesčius

„Tikros gėlės mus džiugina savo žiedų įvairove, aromatais. Bet žydėjimas greitai praeina. Todėl dažnai kyla noras išsaugoti akiai mielą reginį vaizduojamojo meno kūrinyje, rankdarbyje ar interjero dekore. Polimero keramikos nulipdyta gėlė ar jų puokštė – ilgaamžis namus puošiantis kūrinys. Jis gali būti perduodamas iš kartos į kartą,jo vaizdas ilgam išlieka mūsų prisiminimuose kaip unikali gimtųjų namų jaukumo detalė“, – sako dizainerė. Ji ne tik yra pasirengusi papuošti jūsų namus, bet ir savo sukauptakūrimo technikos patirtimi pasidalinti su kitais grožiui neabejingais žmonėmis.

„Kai už durų palieki rūpesčius, kai pakvimpa aromatinga kava, išskirtinis gėlių dekoras padeda praleisti jaukią poilsio valandėlę visąlaik pavasariu ar vasara dvelkiančiuose namuose prie stalelio, kurį puošia žydinčių bijūnų, lelijų, rožių ar lauko gėlių puokštė. Gėlės džiugina žmones, ypač, kaijos matomos pro langus, atviroje verandoje, išėjus pasivaikščioti ar šiaip būnant kieme.

Pasaulio floristika – daugialypė ir margaspalvė, savita ir nepakartojama, mat atspindi skirtingų tautų, kultūrų tradicijas, tad jaukus namų dekoravimas man tapo ne tik nuostabus laisvalaikio užsiėmimas, bet ir gyvenimo būdas“, – teigė Jelena.

Jelena Tupikova gėlės
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,88