Prezidentės metinis pranešimas: kirčiai dėl politinės korupcijos, užuominos R. Karbauskiui ir pripažinimas nudegus skandale

Politinės korupcijos byla atskleidė neregėtą Lietuvą, teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, vis atsiranda naujų prekeivių Lietuva, nesiliauja mėginimai užvaldyti valstybę.

Dalios Grybauskaitės metinė kalba © Paulius Peleckis

Valstybės vadovės teigimu, apima prieštaringas jausmas galvojant apie Lietuvą.

„Iš vienos pusės matome įstabų Laisvės kūrinį, kurio pažanga žavisi pasaulis, kuriuo didžiuojamės ir mes patys, mažiau nei per tris dešimtmečius pavertę Lietuvą savarankiška valstybe. Kitoje pusėje – iš politinių užkulisių į valstybės pamatus vis prasiskverbiantis godumo ir nepasitikėjimo kirminas, verčiantis žmones geresnio ir teisingesnio gyvenimo ieškoti svetur“, – antradienį Seime skaitydama priešpaskutinį metinį pranešimą teigė valstybės vadovė.

Anot jos, „sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė „neregėta Lietuva“, nors visi įtarėme ją esant“.

„Kur ciniškas išskaičiavimas nustelbia viską ir kėsinasi į valstybę, į demokratiją. Kur knibžda godžių, klastingų, demoralizuotų savanaudžių, nematančių valstybės idėjos. Kur suprantama tik šantažo, melo ir grasinimų kalba, o įtaka ir poveikis – einamiausia prekė“, – teigė valstybės vadovė.

Neseniai baigtas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto parlamentinis tyrimas atskleidė neteisėtą verslo įtaką politiniams procesams ir sprendimų priėmėjams.

Anot prezidentės, dabar visų sąžiningų žmonių atsakomybė yra Lietuvos išvadavimas nuo vietos grobikų.

„Atgrasymui ir apsivalymo kovai, sąžiningų žmonių valstybės pergalei prieš klastingą machinatorių Lietuvą reikalinga pilietinė gynyba ir kuo daugiau sąjungininkų“, – teigė ji.

Prezidentė pabrėžė, kad žvalgyba jau geba vidaus grėsmes vertinti taip pat rimtai kaip ir išorės.

„Ne tik įžvelgti, bet ir padėti jas šalinti“, – sakė D. Grybauskaitė.

Jos teigimu, šalies teisėsauga tampa vis savarankiškesnė ir stoja valstybės, o ne prekeivių įtakomis pusėn. Prezidentė sakė, kad duoda vaisių ir ilgametis įdirbis, sukurti teisiniai įrankiai kovoti su korupcija.

„Fundamentaliems nacionalinio saugumo klausimams randasi ir vis daugiau politinės valios. Priešakines valstybės gynybos linijas papildo tiriamoji žurnalistika, vidiniai sąjūdžiai jau užgimsta mokyklose, ligoninėse, socialiniuose tinkluose“, – kalbėjo valstybės vadovė.

Kalboje – užuominos R. Karbauskiui

Partijos po pastarųjų politinės korupcijos skandalų turi nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui, tik partijoms, kaip ir kariuomenei, reikia savanorių, savo metiniame pranešime sakė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

„Kad ir kokios silpnos, pavargusios, nukraujavusios būtų politinės partijos, tačiau kol kas tai patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas. Ir partijos turi nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui“, – pažymėjo prezidentė.

Antradienį skaitydama savo metinį pranešimą Seime ji kartu pabrėžė, kad daugiau demokratijos įnešti turėję rinkimų komitetai tampa „vienkartinės demokratijos grimasa“.

„Dešimtmečio reikėjo, kad prikeltume pasitikėjimą teismais. Žingsnis po žingsnio, apsivalydama nuo susitepusių veikėjų, keisdama ydingas praktikas, reikalaudama aukščiausių kompetencijos ir moralės standartų iš nepasitikėjimo liūno gali išbristi ir partinė sistema“, – teigė šalies vadovė.

Anot jos, klaidų analizė ir atsakinga lyderystė gali partinę sistemą vėl pastatyti ant kojų, bet ateitį turi tik tos partijos, kurios pajėgs įveikti vidinį susipriešinimą, eilinių narių izoliaciją, remsis ne tik lyderio vardu, bet ir savo ideologija, bendraminčiais, vienijamais pažiūrų ir idėjų.

„Kol kas partinėje veikloje dalyvauja tik 120 tūkst. žmonių, per trejus metus naujų atėjo vos du tūkstančiai. Kur kas daugiau buvo norinčių dalyvauti „Misijoje Sibiras“ ir šalies gynyboje. Šiandien savanorių reikia ne tik į kariuomenę, bet ir į partijas“, – kalbėjo prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, jei to nebus – veržli, skaidri naujų politikų karta, kuriai Lietuvos sėkmė ir garbė bus svarbesnės už asmeninį ūkį, kuri nepardavinės savo laisvės už jokius pinigus, taip ir liks „neišsipildžiusi politinė svajonė“.

Prezidentės metinis pranešimas: kirčiai dėl politinės korupcijos, užuominos R. Karbauskiui ir pripažinimas nudegus skandale, nuotrauka-1

Ramūnas Karbauskis © Edvard Blaževič

„Jau artimiausiuose rinkimuose galime pamatyti pseudodemokratinių judėjimų triumfą arba ant nusivylimo bangos išnirusį naują koncerną – gelbėtoją“, – pabrėžė prezidentė.

„Rinkimų komitetai, turėję įnešti daugiau demokratijos, paskatinti nepartinių žmonių dalyvavimą rinkimuose, deja, tampa vienkartinės demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija ir vieninteliu tikslu – siekti valdžios“, – kalbėjo šalies vadovė.

Ji taip pat pažymėjo, kad iššūkiu Lietuvos „trapiai demokratijai“ išlieka rinkimų organizavimo skaidrumas, pavojingomis įvertino idėjas dėl juridinių asmenų aukų partijoms grąžinimo.

„Juridinių asmenų milijonams jau septyneri metai uždrausta rungtis rinkimuose. Valstybė partijoms kasmet iš biudžeto atseikėja pusšešto milijono eurų, bet nostalgija verslo piniginėms injekcijoms neblėsta. Vis girdime kvietimus vėl legalizuoti partijų pirkimą“, – kalbėjo prezidentė.

Ji kėlė versiją, kad „gal todėl stringa pasiūlymai dėl grynųjų ribojimo, su šešėliu kovojama tik čekių loterija, sunkiai juda pradėtos neteisėto praturtėjimo bylos ir vis didėja pagunda visai atsisakyti ikiteisminių tyrimų terminų“.

Prezidentė kartu ragino pertvarkyti Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), kad joje nedalyvautų partijų deleguoti atstovai.

„Noras išlaikyti įtakos svertus neišlaisvina nuo partinės priklausomybės ir Vyriausiosios rinkimų komisijos. Daugelyje Europos Sąjungos valstybių, tokiose kaip Vokietija, Danija, Belgija, Švedija, Nyderlandai ir kitos, kurias sunku būtų pavadinti nedemokratiškomis, veikia komisijos be politinių partijų atstovų“, – kalbėjo prezidentė.

Prezidentė D. Grybauskaitė sakė, kad reikia apsispręsti dėl Lietuvos žemės ūkio politikos krypties ir kaimo plėtros strategijos, nes dabar šis sektorius atvestas prie „netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos“.

D. Grybauskaitė antradienį Seime skaitydama priešpaskutinį metinį pranešimą tvirtino, jog šalies politikos lauke padėtis žemės ūkyje nėra nagrinėjama.

„Ūkininkaujančios politikos dėmesio centre niekaip neatsiduria ne tik aukštosios technologijos, bet ir padėtis pačiame žemės ūkyje, į kurį bus sudėta jau apie dešimt milijardų eurų europinės paramos“, – kalbėjo šalies vadovė.

Anot jos, įvairūs neskaidrūs judesiai žemės ūkio sektoriuje atvedė prie netvarkos.

„Žemės koncentracija vienose rankose, pajų ir vekselių biznis, nekontroliuojamas žemių įsigijimas, neskaidrios ES paramos dalybos, fiktyvūs ūkiai, vadinamieji sofos ūkininkai atvedė prie netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos“, – teigė šalies vadovė.

Pasak D. Grybauskaitės, žemės ūkyje egzistuoja nelygybė.

„Vieni kaime niekaip nesuduria galo su galu, kiti pamiršta deklaruoti šimtatūkstantinius sandorius“, – sakė prezidentė.

D. Grybauskaitės nuomone, Lietuvai reikia apsispręsti dėl žemės ūkio politikos ir kaimo plėtros strategijos.

„Artėja dar vienos ES derybos dėl paramos žemės ūkiui. Tačiau ir papildomi milijardai latifundinių santykių kaime nepakeis, todėl turime apsispręsti dėl žemės ūkio politikos ir kaimo plėtros strategijos“, – argumentavo Lietuvos prezidentė.

Svarstė, kiek dėmesio skirs politinės korupcijos skandalui?

Politologai ir apžvalgininkai ypač laukė šių metų metinio pranešimo, nes pastarosiomis savaitėmis šalies vadovė buvo įvelta į susirašinėjimo skandalą, taip pat minima verslininkų ir politikų pokalbiuose, kurie šiuo metu mina teismo slenksčius.

Konstitucija šalies vadovui numato pareigą parlamente perskaityti metinį pranešimą apie padėtį Lietuvoje, vidaus ir užsienio politiką.

Pernykščiame pranešime D. Grybauskaitė kritikavo valdančiuosius dėl užsitęsusios valstybės valdymo sumaišties ir kai kurių reformų neapibrėžtumo. Ji tuomet atkreipė dėmesį į itin blogą padėtį socialinėje srityje, kritikavo aukštojo mokslo kokybę, valstybės įmones, pasigedo reformų sveikatos apsaugoje. Prezidentė pabrėžė būtinybę apsivalyti nuo politinės korupcijos ir oligarchinės savivalės.

D. Grybauskaitė prezidente buvo išrinkta 2009 m. gegužę, o 2014 m. birželį perrinkta antrai penkerių metų kadencijai.

Alfa.lt | BNS inf.

Prezidentė metinispranešimas kirčiai politinėkorupcija užuominos R.Karbauskis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,929