Apsisaugojimui nuo žūties – privalomi dūmų detektoriai kiekviename būste

Apsisaugojimui nuo žūties – privalomi dūmų detektoriai kiekviename būste, nuotrauka-1

Nuo šių metų gegužės 1 d. įsigalios Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimai ir gyvenamuosiuose būstuose gyventojai turės įsirengti autonominius dūmų detektorius. Bausti gyventojų nebus skubama, jei namuose nebus dūmų detektoriaus, pirmąkart bus apsiribojama perspėjimu. Manoma, kad ši priemonė leis išvengti beprasmių mirčių liepsnose.

Daugiausiai žūčių – namuose

Vasario 2 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente buvo surengta spaudos konferencija apie gaisrų prevenciją ir autonominius dūmų detektorius. Pasak departamento direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Kanapicko, net 97 proc. gyventojų žūsta namuose, tai yra ten, kur jie turėtų būti saugūs: „Pranešimai apie gaisrus, kuriuose žūstama, dažnai prasideda nuo to, kad namas degė atvira liepsna. Tai rodo, kad gaisras nebuvo laiku pastebėtas. Prieš porą metų Šiauliuose liepsnose žuvo trys mažametės mergaitės. Jei name būtų įrengtas dūmų detektorius, šių aukų buvo galima išvengti.“

Pasak M. Kanapicko, Vakarų Europos šalyse gyventojai privalo savo būstuose įsirengti dūmų detektorius ir jų neįsirengusiems netgi yra numatytos sankcijos.

Įspėja laiku

Šaižiu garsu detektorius įspėja gyventojus, kol dar dūmų koncentracija ore nekelia pavojaus gyvybei. Norintiems įsirengti šiuos detektorius savo būstuose, pravartu žinoti, kad maksimalus vieno autonominio dūmų detektoriaus saugomas plotas nustatomas pagal gamintojo reikalavimus, tačiau jis turi būti ne didesnis kaip 60 kv. m. Tad dažniausiai kambaryje įrengiamas vienas autonominis dūmų detektorius. O štai koridoriuje, jei jis ilgesnis nei 12 metrų, reikėtų įrengti ne mažiau kaip du dūmų detektorius, po vieną koridoriaus galuose. Autonominis dūmų detektorius yra montuojamas patalpos centre ant lubų arba kuo arčiau centro, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų. Jei nėra galimybių autonominius dūmų detektorių pritvirtinti prie lubų, juos galima įrengti prie sienos, maždaug 10 – 15 cm atstumu nuo lubų, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų kampo. Jei patalpoje lubos yra nuožulnios arba stogas dvišlaitis, autonominiai dūmų detektoriai įrengiami ne toliau kaip 0,9 m nuo aukščiausio lubų ar pastogės taško.

Apsisaugojimui nuo žūties – privalomi dūmų detektoriai kiekviename būste, nuotrauka-2

Garažuose, remonto dirbtuvėse ir kitose patalpose, kuriose išsiskiria degimo produktų dalelių, autonominius dūmų detektorius reikia įrengti šešių metrų atstumu, o jei nėra tokios galimybės, tada kuo toliau nuo minėtų dalelių šaltinių.

Vyksta prevencinė akcija

Taip pat ugniagesiai gelbėtojai primena apie nuo vasario 1 dienos prasidėjusią ir iki metų pabaigos truksiančią prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai“. Jos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai ketina aplankyti apie 100 tūkst. gyvenamųjų būstų visoje Lietuvoje, konsultuoti gyventojus ir teikti jiems praktinius patarimus saugios aplinkos ir saugaus būsto klausimais. Svarbiausias šios akcijos tikslas – ugdyti šalies gyventojų saugios gyvensenos įpročius, gerinti gyvenamųjų būstų gaisrinę saugą ir skatinti gyventojus namuose įsirengti autonominius dūmų detektorius.

Liūdna statistika

Pernai gaisruose iš viso žuvo 103 žmonės. Gyvenamosios paskirties pastatuose kilo 2342 gaisrai, t. y. ketvirtadalis visų gaisrų. Juose žuvo 91 gyventojas, iš jų ir 3 vaikai. Palyginti su 2016 m., gaisrų skaičius gyvenamosios paskirties pastatuose padidėjo net 29 proc. Kad tokių nelaimių būtų mažiau, pats efektyviausias būdas yra įsirengti autonominius dūmų detektorius. Pernai šalyje, suveikus šiems detektoriams, buvo išgelbėta ne viena gyvybė. Neretai gaisrai kyla naktį, tad, turint šį prietaisą namuose, šaižus jo garsas prikelia iš miego ir tragedijos dažniausiai pavyksta išvengti.

Kaip ir praėjusiais metais, priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai, lankydami gyventojus, domėsis, ar tvarkingos jų būstuose krosnys, elektros instaliacija, ar valomi dūmtraukiai, nes dažniausiai gaisrai gyvenamuosiuose namuose ir kyla dėl neatsargaus žmogaus elgesio su ugnimi, elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų ir krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų. Klaipėdos apskrityje planuojama aplankyti 13 600 būstų.

Parengta pagal VPGT inf.

gaisrai dūmųdetektoriai prevencija
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,849