Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė ir dar 4 centro darbuotojai sugrįžo iš Italijos, kur gruodžio 7-8 dienomis dalyvavo „Europos kultūros forume 2017“.
Europos Komisijos organizuojamas kultūros forumas vyksta kas dvejus metus. Pagrindinis forumo tikslas – stiprinti Europos kultūrinio bendradarbiavimo įvairovę, sutelkti pagrindinius kultūros sektoriaus darbuotojus ir diskutuoti apie ES kultūros politiką ir iniciatyvas.
Kultūros forumas organizuojamas Briuselyje, bet 2017 metais pirmą kartą renginys vyko kitoje šalyje – Italijoje, Milano mieste. Forumui buvo pasirinkta kūrybinga „Superstudio“ erdvė, kurioje ankščiau buvo įsikūrusi dviračių gamykla, o vėliau mados, leidybos ir meno centras. Ši neįprasta renginių erdvė labai tiko netikėtiems susitikimams ir vaisingiems mainams, bei suteikė daug įkvepiančių ir apmąstymus keliančių diskusijų.
Pagrindinis kultūros forumo šūkis – „Kaip miestai ir regionai gali padėti kurti labiau subalansuotą ir integracinę visuomenę, kuri grindžiama tarpusavio pagarba ir solidarumu? Atvykę į Milaną galėsite klausytis, mąstyti, visa tai aptarti ir įkvėpti vieni kitus“.
Per dvi dienas įvyko 3 plenarinės sesijos. Pranešimus skaitė Europos parlamento kultūros komiteto nariai, kiti žymūs Europos kultūros veikėjai, projektų vadovai.
Forume sutikome profesorę Małgorzatą Omilanowską, Gdansko universiteto meno istorijos profesorę, kuri daug metų tyrinėjo Tiškevičių laikų Palangą. Profesorė Palangoje lankėsi 2015 m., kai po restauracijos buvo atidarytas Palangos gintaro muziejus ir renginio metu pristatė savo monografiją „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“. Pakalbinome profesorę, perdavėme linkėjimus nuo Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus ir atsisveikinome iki pavasario. 2018 m. balandį, Palangos dienų metu, profesorei, habilituotai daktarei Malgoržatai Omilanovskai už Palangos miesto vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje mokslo bei kultūros srityse iškilmingai bus įteiktos Palangos miesto garbės pilietės regalijos.
Daug naudingos patirties gavome dalyvaudami plenarinėje sesijoje „Kultūra miestams ir regionams“. Pagrindiniai nagrinėjami klausimai: Kokie yra bendri iššūkiai, su kuriais susiduria vietos bendruomenės? Kaip mes galime išmatuoti kultūros kūrybiškumą? Sesijos metu kultūros projektų vadovai iš Vokietijos, Prancūzijos, Vengrijos, Švedijos, Lenkijos, Meksikos ir kt., dalinosi gerąją patirtimi, kuri pagrįsta lygiagrečiu miestų ir regionų mokymusi kultūros renginių įgyvendinimo srityje. Taip pat gavome dovanų ir pirmąjį „Kultūros ir kūrybinių miestų“ leidinį, kuriame bandoma spręsti šias problemas interaktyviai ir praktiškai. Oficialioje forumo uždarymo ceremonijoje buvo pranešta, kad 2018 metai skelbiami Europos kultūros paveldo metais ir jie jau prasideda šiandien.
Laisvalaikiu aplankėme Milano Teatro alla Scala, Duomo katedrą, parodų paviljonus ir kitus kultūros objektus.
Europos kultūros forumas davė daug naudingų žinių ir patarimų bei išryškino pagrindines miesto ir regiono bendruomenių kūrimo ir bendruomeniškumo skatinimo problemas, su kuriomis susiduria daugelis Europos šalių. Sieksime, kad Palangos kultūros ir jaunimo centro veiklos strategija būtų pagrįsta bendruomeniškumo skatinimu, plėtojanti meno kolektyvų veiklą, profesionalaus meno sklaidą ir skatintų visų amžiaus grupių vietos bendruomenės kultūrinį aktyvumą. Dalyvavimas forume mus dar kartą įtikino, kad šį sudėtingą darbą gali atlikti aktyvi ir kūrybinga vadybininkų ir meno kolektyvų vadovų komanda. Todėl ateityje Palangos kultūros ir jaunimo centras planuoja įsitraukti į Lietuvos ir ES kultūros projektų tinklą, nes forume įgyta nauja patirtis parodė, jog būtina dalintis idėjomis ir gerąja patirtimi, bendradarbiauti su vietos bendruomene, įtraukti į savanorystės veiklas ne tik Palangos jaunimą, bet ir kitų amžiaus grupių bendruomenės narius.
Į Europos kultūros forumą Milane, Palangos kultūros ir jaunimo centro darbuotojai vyko savo lėšomis.
Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė