Kretingos muziejaus grafų Tiškevičių epochos eksponatų kolekcija pasipildė dar vienu vertingu praeities liudijimu – autentišku grafo Juozapo Tiškevičiaus valdų apyvartinės kasos antspaudu. Puikios būklės kanceliarijos atributas, kuriuo buvo tvirtinami visų grafo valdų apyvartinės kasos dokumentai, į muziejų parkeliavo iš Palangos.
IT specialistas Rokas Andriekus pasakoja neturėjęs net menkiausių įtarimų, jog mirusios tetos bute rastas antspaudas gali būti vertingas istorinis eksponatas. Tokia nuojauta ėmė smelktis, kai antspaudą netyčia pamatęs ir atidžiai apžiūrėjęs vienas kolekcininkas pasišovė jį nupirkti. Tuomet ir jo šeimininkas atidžiau ėmė studijuoti užrašus, atpažino Tiškevičių giminės herbą ir pats kreipėsi į Kretingos muziejų.
Nuotraukoje iš kairės Rokas Andriekus ir Tadas Šaulys
Kaip grafo Juozapo Tiškevičiaus valdų kanceliarijos atributas galėjo atsirasti pas tetą, Rokas Andriekus tik spėlioja. Jo mirusi giminaitė tarpukariu dirbo Palangos savivaldybės finansų skyriuje, draugavo su jo vadovu. Galbūt kokios nors gyvenimiškos peripetijos ir suvedė finansininkus su grafų Tiškevičių dvaro palikimu disponavusiais žmonėmis. Teta šiuo antspaudu niekada nesipuikavo ir jo neaptarinėjo.
Dabar antspaudas – jau Kretingos muziejaus eksponatas. Muziejaus direktoriaus pavaduotojas, vyriausiasis muziejaus rinkinių kuratorius Tadas Šaulys sako, jog kol kas Tiškevičių dvaro archyvuose nepavyko rasti dokumentų, antspauduotų šiuo antspaudu, tačiau, anot jo, ir Tiškevičių kolekcija vos prieš dešimtmetį buvo labai menka, o pastaruoju metu į rūmus, dabartinį muziejų, vienas po kito sugrįžta grafų šeimos ir dvaro buities atributai. Vien per pastaruosius metus iš privačių asmenų ir kolekcininkų įsigyta per 40 Tiškevičių šeimos istoriją liudijančių eksponatų. Tai – sidabrinė sriubinė, herbais ir inicialais ženklinti šaukštai, šaukšteliai ir sagos, Juozapui Tiškevičiui vardadienio proga dovanoti bokalas, padėklas, taurelės, kryželiai su šventųjų relikvijomis, auksiniai kryželiai su dovanojimo įrašais, kelioninis lagaminas, Sofijos Tiškevičienės dienoraštis su plunksnakočiu, dvaro vaistinės komplektas ir kt.
Grafų Tiškevičių šeimos relikvijų kolekcija eksponuojama Kretingos dvaro istorijos ir kultūros ekspozicijos II aukšte.