Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), bendradarbiaudama su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Vyriausybe, įkūrė nemokamą nacionalinę vieningą emocinės paramos telefonu liniją. Paskambinę numeriu 1809 gyventojai gaus emocinę pagalbą, kurią suteiks emocinės pagalbos linijų savanoriai bei profesionalūs psichologai. Linija veiks viso karantino metu bei kurį laiką po jo pagal poreikį.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šiuo karantino laikotarpiu, koronaviruso grėsmės akivaizdoje svarbu rūpintis ne tik fizine, bet ir emocine sveikata.
„Karantinas nemenkai pakeitė daugelio žmonių gyvenimo rutiną. Tai sukelia ne tik nepatogumų, tačiau gali kilti ir baimė dėl ateities, nerimo jausmas dėl darbų, dėl bendros situacijos Lietuvos ir pasaulio kovoje su koronavirusu, iššūkių santykiuose su artimaisiais, šeimos nariais. Tad labai svarbu kalbėtis apie tai, kaip jaučiamės, ir prireikus kreiptis pagalbos“, – sako A. Veryga.
Paskambinę telefonu 1809 gyventojai galės pasirinkti, su kurios emocinės pagalbos linijos – „Vilties linijos“ suagusiems, „Pagalbos moterims linijos“, „Jaunimo linijos“, „Vaikų linijos“ ar „Sidabrinės linijos“ senjorams – savanoriais norėtų pasikonsultuoti bei bus sujungti su jais.
„Girdime nuostabių atsiliepimų iš gyventojų, kurie išdrįso kreiptis pagalbos, todėl rekomenduojame skambinti ir pasidalinti savo mintimis ar nerimu. Pasidalijus išgyvenimais su savanoriais ar profesionalais tampa kur kas lengviau tverti karantino suvaržymus, darbą ar mokymąsi namuose, kyla naujų minčių, kaip įveikti iššūkius“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacijos vykdantysis direktorius Tomas Baranovas teigia, kad emocinės paramos tarnybos džiaugiasi, galėdamos prisidėti prie iniciatyvos ir padėti žmonėms įveikti kylančius iššūkius.
„Jau kelis dešimtmečius emocinės pagalbos linijos teikia emocinę paramą telefonu, o pastaraisiais metais - ir internetu. Visus mūsų kontaktus rasite tinklapyje www.klausau.lt. Džiaugiamės taip pat galėdami prisidėti prie šios Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyvos, skirtos padidinti emocinės paramos prieinamumą karantino metu“, – sako T.Baranovas.
Svarbu tai, kad prie „Vilties linijos“ savanorių prisijungia ir būrys profesionalių psichikos sveikatos centrų medicinos psichologų.
Pasak Lietuvos psichologų sąjungos narių Vilkaviškio psichikos sveikatos centro medicinos psichologės Editos Žilienės ir Ukmergės psichikos sveikatos centro medicinos psichologės Vilijos Banevičienės, paskelbus karantiną, daugeliui mūsų neatpažįstamai pasikeitė kasdienybė, pažerdama aibes naujų iššūkių. Tad nenuostabu, kad daugelis šiomis laukimo, kada viskas baigsis, dienomis išgyvename baimę, nerimą, stresą.