Vaistininkai vieni iš tų, kurie, pasauliui kovojant su COVID-19 pandemija, išliko priešakinėse linijose, kad gyventojams nenutrūktų vaistų tiekimas. Tačiau darbo sąlygos pasikeitė – tenka rūpintis ir savo, ir kitų pirkėjų saugumu, mat nedrausmingų klientų dar pasitaiko. Kaip pasakoja BENU vaistinės Kaune vedėja Inga Norkienė, klientams dabar reikia ne tik vaistų, bet ir psichologinio nuraminimo, kai kuriems – rimtesnio sudrausminimo.
Vaistinės, kaip ir maisto prekių parduotuvės, labai greitai pajuto augantį gyventojų nerimą, dėl pasaulyje, o dabar – ir Lietuvoje plintančio koronaviruso. Formavosi eilės, o gyventojai pirko kas papuola.
„Nerimastingiausias“ pirkimas buvo jaučiamas prieš pat karantino paskelbimą ir pirmąją jo savaitę. Daugelis žmonių pirko imuninei sistemai stiprinti skirtus papildus ir būtinuosius vaistus. Pasitaikė tokių atvejų, kai teko atkalbinėti nuo nesąmoningo noro pirkti bet kokius vaistus: atėjęs žmogus teiraujasi, ką perka prie kitos kasos esantis žmogus ir net nesuvokdamas, kad neserga atitinkama liga, iš karto klausia, ar šitas vaistas yra geras, ar jam tai padės, ir jau traukia piniginę. Tokiais atvejais tenka nuraminti žmogų, kad tai ne jo atvejui skirtas vaistas“, - pasakoja I. Norkienė.
BENU vaistininkė sako, kad šiomis dienomis sulaukia tiek skambučių, kad vien konsultacijoms telefonu reikėtų papildomo etato. Dažniausiai skambinama pasiteirauti apie vaistinės darbo laiką, kada mažiausias žmonių srautas, ar jau vaistinėje galima įsigyti medicininių kaukių ir dezinfekcinio skysčio.
Vis dar pasikaito nedrausmingų lankytojų
Nors vaistinės ėmėsi visų įmanomų prevencijos ir saugumo priemonių, kad apsaugotų tiek darbuotojus, tiek pirkėjus, tačiau vaistininkė pastebi, kad ne visi žmonės skaito perspėjimus, taip pažeisdami reikalavimus.
„Matome, kad per kelias savaites situacija keičiasi į gerąją pusę – vis mažiau chaoso ir nesupratimo. Dažniausiai klientai laikosi atstumo tiek vieni nuo kitų, tiek nuo darbuotojų, prisidengia veidą. Jau supranta, kad prašymas vaistinėje vienu metu būti po tris pirkėjus yra ne šiaip sau sugalvotas, o taikomas dėl mūsų visų saugumo. Esame dėkingi žmonėms, kurie skaito saugumo skelbimus ir laikosi jų. Galiu pasidžiaugti, kad dauguma klientų sąmoningi, supratingi ir pagarbūs vieni kitiems. Nors pasitaiko ir nemandagių, vartojančių necenzūrinius žodžius ir trikdančių darbą“, - apie vaistininkų kasdienybę pasakoja I. Norkienė.
Vaistinėse imamasi visų įmanomų saugos priemonių, tačiau kiekvieną dieną vaistininkams tenka dirbti padidintos rizikos zonoje, kurioje galimybė užsikrėsti koronavirusu yra didelė dėl gausaus žmonių srauto.
„Baiminamės, tačiau suprantame, kur dirbame, koks svarbus kiekvieno mūsų indėlis šioje situacijoje. Aišku, niekas negalvojo, kad toks atvejis gali nutikti, tačiau esame racionalūs ir imamės visų apsisaugojimo priemonių. Natūralu, kad kaip ir visi žmonės nerimaujame dėl savo šeimų, kurioms galime parnešti virusą, ir dėl kitų žmonių, ypač dėl senjorų“, – pažymėjo I. Norkienė.
Kaip saugosi vaistininkai?
Vaistininkė I. Norkienė pasakoja, kad jos apsisaugojimo rutina prasideda jau nuo pačio ryto – į nosį įsipurškia apsauginio tirpalo, kuris galimai turėtų mažinti virusų prikibimą ir neleisti prisitvirtinti nosies gleivinėje. Darbo metu vaistininkai būna su kauke ir apsauginiais akiniais. Jeigu vyksta atsiskaitymas grynais pinigais, rankas tenka plauti kas keliolika minučių, o darbo vieta yra dezinfekuojama keletą kartų per valandą.
„Neturiu įpročio liesti veidą rankomis, tačiau kolegėms ir pacientams primenu, kad neliestų. Dirbant su pirštinėmis atrodo, kad jos natūraliai drausmina, be to, saugu dezinfekuoti rankas prieš aptarnaujant kitą žmogų ir neišsausinti odos“, – pastebėjo BENU vaistininkė.
Padidintas saugumas ne tik vaistinėse, bet ir sandėliuose
COVID-19 plitimas pakeitė ne tik vaistinių, bet ir vaistų sandėlių darbą. Juk nuo jų prasideda vaistų tiekimas į vaistines. Bendrovės „Tamro Lietuva“, tiekiančios vaistus ne tik BENU vaistinių tinklui, bet ir kitoms vaistinėms bei šalies gydymo įstaigoms, sandėlio priėmimo vadovė Rima Frankonienė sako, kad darbo pastarąsias savaites beprotiškai daug, tačiau pozityvumą darbuotojai stengiasi išlaikyti.