Eglė Jūraitė
Pastarąjį ketvirtadienį su Savivaldybės Turto ir ūkio skyriaus specialistais į Vilnių vykęs Palangos meras Šarūnas Vaitkus iš sostinės parvežė ne tik gerų žinių apie tai, kaip bus atstatomas erozijos gerokai apkandžiotas paplūdimys ties jūros tiltu, bet ir kurortui labai reikšmingą pažadą, kurį pavyko išgauti iš Valstybės įmonės Turto bankas. Tai, pritarus Vyriausybei, leis visai greitu laiku atverti dar vieną reikšmingą Palangos plėtros puslapį.
Palangoje, „Vyturio“ ir greta esančioje teritorijoje, kuri ypač tam tinkama, norima įkurti hipodromą, kuriame, kaip ir priklauso, būtų įrengti du arba trys 1600–2400 m ilgio elipsės formos bėgimo takai. Tuo pačiu būtų panaudotas turistų reikmėms viešbučiu tapsiantis „Vyturys“. Simboliška, jog šio statinio architektūrinė forma primena būtent hipodromą. „V.P.“ nuotr.
Stabdys kadaise prestižinio komplekso privatizavimą
Kaip jau rašėme anksčiau, valstybė nusprendė privatizuoti jai priklausančius poilsio namus „Baltija“. Turto bankas jau vykdė visas reikiamas procedūras ir balandžio viduryje ketino atplėšti vokus su pirkėjų pasiūlymais.Jiems ketinta siūlyti įsigyti visą kompleksą poilsio ir reabilitacijos paskirties pastatų, kurie dabar yra įkainoti5 mln. 200 tūkst. eurų.
Bendras „Baltijos“ pastatų plotas yra 11 598 kv.m,keli žemės sklypai užima 4,47 ha teritoriją. Kompleksą sudaro reabilitacijos ir poilsio centras „Vyturys“ S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje, viešbučiai „Žilvinas“ ir „Žilvinėlis“, įsikūrę prestižinėse kurorto vietose, visai prie pat jūros – Birutės alėjoje ir Kęstučio gatvėje, o taip pat dirbtuvės, esančios Bangų gatvėje, ten, kur anksčiau rezidavo kažkada garsių poilsio namų vadovybė. Dabar buvusiame administracijos pastate veikia Palangos policijos komisariatas.
Palangos merui pavyko įtinkinti Turto banką ir išgauti valdininkų pažadą, jog Palangą kažkada garsinęs „Baltijos“ poilsio namų kompleksas, kuriam kažkada priklausė ir garsioji „Auska“, artimiausiu metu nebus rodomas galimiems pirkėjams ir parduodamas. Specialistai pažadėjo, jog jau šiandien sistema ištrins iš Turto banko viešų duomenų bazės visą informaciją, susijusią su šių Palangos objektų pardavimu.
„Žinant tai, kokia nusistovėjo praktika privatizuojant valstybės turtą aukcionuose, nesunku nuspėti, jog ir šiuo atveju bus skelbiami ne vienas, ir ne du pardavimai, kol kaina nukris iki juokingai mažos. Negalime sau leisti, kad poilsio ir reabilitacijos objektai, veikę ir galį dar veikti tokiose prestižinėse Palangos vietose, būtų parduoti pusvelčiui, o po to čia atsirastų eiliniai gyvenamieji daugiabučiai. Mes gavome Turto banko pažadą, kad bus laukiama mūsų sprendimų ir veiksmų perimant Palangos žinion pastatus ir žemės sklypus“, – kalbėjo kurorto vadovas Šarūnas Vaitkus, priminęs, jog, jei miestas mato objektų panaudojimo viziją ir gali pritraukti lėšų jiems rekonstruoti, to galima ir reikia siekti. Štai, nors ir atrodė neįtikėtina, Šventosios uostaspastarąją savaitę jau perduotas Palangai. „Kodėl gi negalėtume perimti ir „Baltijos“?“, – klausė kurorto meras.
Hipodromas? Taip, tai visiška tiesa
Tradiciškai paskutinį kovo savaitgalį Jungtiniuose Arabų Emyratuose vyksta brangiausios pasaulyje žirgų lenktynės, kur nugalėtojui atitenka 10 mln. JAV dolerių prizinis fondas. Jas vien hipodrome stebi apie 60 tūkst. žiūrovų, čia specialiai atvykstančių iš viso pasaulio. Scanpix nuotr.
Kaip gi galėtų būti panaudojami poilsio namų statiniai ir žemės plotai, jei juos perimtų Savivaldybė?
„Reiktų nepamirši, jog tai tikrai nemaži objektai, vadinasi, galime vystyti ir didelius projektus. Štai, pavyzdžiui, reabilitacijos ir poilsio centro „Vyturys“ pastatų plotas – 8165 kv. metrai, čia yra 145 kambariai, jam priklauso 2,42 ha žemės plotas. Savivaldybėje buvome aptarę du „Vyturio“ panaudojimo variantus. Pirmasis siūlymas buvo įrengti čia reabilitacijos ir poilsio centrą NATO kariams, dislokuotiems Lietuvoje ir gretimose valstybėse. Tam yra puikios tiek klimatinės, tiek balneologinės sąlygos. Tačiau vis dėlto nusprendėme plėtoti antrąjįsumanymą ir S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje įrengti hipodromą“, – pasakojo meras.
„Palangoje projektuojamas hipodromas. Taip, tai visiška tiesa, nors kai kam ir bus sunku tuo patikėti“, – apie tai, jog kurortas jau balandžio pradžioje pradeda rengti galimybių studiją, o balandžio 16 d. planuojamas ir pasitarimas su projektuotojais dėl naujam objektui reikalingos dokumentacijos rengimo, kalbėjo Š.Vaitkus. Po to visa tai bus pristatyta Vyriausybei, kuri ir priims galutinį sprendimą. Tačiau žinant, kiek daug kurorte pastaruoju metu buvo įgyvendinta naujų projektų, mažai tikėtina, kad palangiškių prašymas bus atmestas.
Palanga, žinoma, nepretenduoja į „Baltijos“ dirbtuves, tiksliau senus garažus Ganyklų gatvėje, tačiau žirgų lenktynių dalyvių ir svečių poreikiams norėtų perimti ir „Žilviną“ bei „Žilvinėlį“. Pirmasis užima 2574,80 kv. m, čia yra 22 apartamentai, priskirta – 1,6 ha žemės.„Žilvinėlis“ yra kiek mažesnis, pastatas užima 642 kv. m, jam priklauso 0,4 ha slypas Birutės alėjoje.
Kodėl žirgai?
Didžiausio šalies kurorto vadovas Š.Vaitkus su savo komanda jau nemažai domėjosi pasauline hipodromų įrengimo praktika ir tuo, kokios naudos iš to gali turėti miestas.
Britų Karališkosiose Askoto žirgų lenktynėse rengiamos Damų dienos, jose viešnios demonstruoja specialiai šiai šventei sukurtas pačias įmantriausias ir ekstravagantiškiausias skrybėles, kokių daugiau niekur kitur nepamatysi. „Scanpix“ nuotr.
Palangoje, „Vyturio“ ir greta esančioje teritorijoje, kuri ypač tam tinkama, norima įkurti hipodromą, kuriame, kaip ir priklauso, būtų įrengti du arba trys 1600–2400 m ilgio elipsės formos bėgimo takai, prie jų – aikštelė žirgams išvesti ir balnoti, teisėjų pakyla, o taip pat dengtos tribūnos žiūrovams.
Tuo pačiu būtų panaudotas turistų reikmėms viešbučiu tapsiantis „Vyturys“. Simboliška, jog šio statinio architektūrinė forma primena būtent hipodromą.
Kaip gyvuoja hipodromai pasaulyje? Štai tradiciškai paskutinį kovo savaitgalį Jungtiniuose Arabų Emyratuose vyksta brangiausios pasaulyje žirgų lenktynės, kur nugalėtojui atitenka 10 mln. JAV dolerių prizinis fondas.Jas vien hipodrome stebi apie 60 tūkst. žiūrovų, čia specialiai atvykstančių iš viso pasaulio.
„Mes nepretenduojame sutraukti tiek svečių, bet, be jokių abejonių, Palangos hipodromas taip pat didins kurorto žinomumą ir skatins čia atvykti dar daugiau užsienio svečių. Žirgų lenktynės laikomos viena seniausių sporto šakų pasaulyje, kurios puoselėjimas, be turizmo vystymo perspektyvų, yra įvardijamas ir intelektualiai bei fiziškai svarbiu ugdant vaikus bei jaunimą. Pasaulyje manoma, kad žirgų lenktynės atsiranda ten, kur sparčiai vystosi miestas ir gyvenimas jame atsistoja į tvirtas vėžes“, – komentavo Palangos vadovas.
Įgyvendinant hipodromo kūrimo projektą ketina prisidėti ir Palangoje netrukus statybas pradėsiančio pasaulinio tinklo viešbučio „Marriott“ savininkai. „Marriott“ nuotr.
Anot Š.Vaitkaus, įgyvendinant hipodromo kūrimo projektą ketina prisidėti ir Palangoje netrukus statybas pradėsiančio pasaulinio tinklo viešbučio „Marriott“ savininkai, jie yra suinteresuoti, kad į Palangą atvyktų kuo daugiau pasiturinčių užsienio svečių. Nereikia pamiršti ir tai, jog žirgų lenktynės formuoja ir savo išskirtines tradicijas. Štai, pavyzdžiui, britų Karališkosiose Askoto žirgų lenktynėse rengiamos Damų dienos, jose viešnios demonstruoja specialiai šiai šventei sukurtas pačias įmantriausias ir ekstravagantiškiausias skrybėles, kokių daugiau niekur kitur nepamatysi.
Askoto žirgų lenktynės Didžiojoje Britanijoje. Galbūt taip ar panašiai atrodys ir prestižiniai renginiai Palangos hipodrome. „Scanpix“ nuotr.
P.S.
Su balandžio 1-ąja! :) Nors... niekada nesakyk niekada :)