Nuo birželio 13 d., kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį, 18.30 val. „Palangos orkestras“ laukia savo klausytojų tradiciniuose „Orkestro vasaros“ koncertuose Palangos Birutės parko rotondoje.
„Orkestro vasaros“ koncertų ciklu „Palangos orkestras“ tęsia antrą šimtmetį gyvuojančią orkestrinės pučiamųjų muzikos koncertų Palangos kurorte tradiciją, kuri neatsiejama nuo kurorto istorijos ir Grafų Tiškevičių Palangos, kuriai šiemet - lygiai 200 metų.
Mykolas Tiškevičius (1761–1839) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, didikas, karinis veikėjas, Biržų, Dubingių ir Valažino valdytojas, grafų Tiškevičių II (Biržų) linijos pradininkas, pirmasis grafų Tiškevičių giminės atstovas, susidomėjęs Lietuvos pajūriu. Jis 1824 m. liepos 13 d. iš Rusijos generolo Ksavero Neselovskio už 177 171 sidabro rublį nusipirko Palangos valdą su Palangos, Grūšlaukės bei Darbėnų dvarais.
Jo vaikaitis Juozapas Tiškevičius (1835–1891) paveldėjęs Palangos dvarą apie 1877 m. dabartinės J. Basanavičiaus gatvės pradžioje pastatė vasarotojams pirmuosius svečių namus – kurhauzą, kur buvo įrengtas pirmasis kurorto restoranas „Casino“. 1890 m. jis taip pat pastatė plytinę, 1889 m. įrengė uostą, iš kurio nuo 1890 m. jo nuosavas garlaivis „Feniksas“ į Liepoją gabendavo javus, plytas ir kitas prekes. J. Tiškevičius yra laikomas Palangos kurorto įkūrėju.
Jam mirus, Palanga atiteko jo jauniausiam sūnui Feliksui Tiškevičiui (1869–1932), kuris rūpinosi tolesne Palangos kurorto plėtra ir 1897 m. netoli Birutės kalno pasistatė mūrinius, neoklasicistinio stiliaus dvaro rūmus (architektas Francas Heinrichas Švechtenas), įkūrė parką. Tiškevičių puoselėjamas Palangos kurortas garsėjo ir už Lietuvos ribų. Čia poilsiauti ir gydytis žmonės atvykdavo iš Kuršo ir Prūsijos.
Grafų Tiškevičių valdymo laikotarpiu į Palangą atkeliavo ir orkestrinės muzikos koncertai. Remiantis šaltiniais, kurorte orkestrai nemokamai poilsiautojams muzikuoti pradėjo nuo XIX a. devintojo dešimtmečio, nors tikėtina, jog grafas J. Tiškevičius orkestrą samdydavo ir dar anksčiau.
Esama žinių, jog 1882 m. grafas subūrė Kretingos dvaro orkestrą, kurio branduoliu tapo profesionalūs muzikantai, atvykę su šeimomis iš Čekijos. Orkestras koncertuodavo ir Palangos kurorte.
Orkestrų koncertai anuomet vykdavo parke šalia Kurhauzo specialiai tam pastatytoje rotondoje, kuri buvo dabartinės Palangos koncertų salės vietoje. Šie popietėmis vykę muzikiniai pasirodymai Palangoje greitai išpopuliarėjo ir tapo svarbia vasarotojų kasdieninio poilsio pramoga.
Poilsiautojams dažnai grodavo iš Liepojos atvykdavęs Kuršo dragūnų orkestras, grafo Mykolo Oginskio orkestras iš Rietavo dvaro. Vėliau, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Palangoje kiekvieną vasarą ėmė koncertuoti gerai visoje šalyje ir už jos ribų žinomų kapelmeisterių B. Jonušo ir V. Visockio vadovaujami orkestrai.
1927 m. pastatyta naujoji rotonda Birutės parke, nuo tada pučiamųjų muzikos koncertai persikėlė į šią erdvę, kur vyksta iki šiol.
Ši Palangos tradicija buvo išlaikoma net ir sunkiais miestui laikais. Nuo 1933 iki 1939 metų Palangos burmistru buvęs daktaras Jonas Šliūpas viename to meto laikraštyje sakė, kad „nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką“.
Šiandien šios Europietiškos kultūros tradicijos tąsa neįsivaizduojama be „Palangos orkestro“. „Orkestro vasaros“ koncertų ciklą Birutės parke „Palangos orkestras“ nepertraukiamai rengia jau daugiau nei dvidešimt metų.
Tad ir šiemet tradiciškai kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį nuo birželio 13 d. iki rugpjūčio 31-osios 18.30 val.* Palangos Birutės parko rotondoje Jūsų laukia pasimatymas su pučiamųjų muzika.
Koncertams diriguoja – „Palangos orkestro“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vygantas Rekašius.
Nemokamus „Orkestro vasaros“ koncertus Jums dovanoja: Palangos miesto savivaldybė, Palangos Birutės parkas ir „Palangos orkestras“.
*Lyjant koncertai nevyksta.