Paroda „Inscenizuoti paveikslai“ Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje

Gegužės 13–25 d. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) veiks paroda „Inscenizuoti paveikslai“. Sekmadienį, 13 d. 14 val. parodos erdvėje muziejaus lankytojai bus pakviesti neformaliai pabendrauti su „Inscenizuotų paveikslų“ bendraautoriais Gintautu Trimaku ir Lilija Puipiene.

Parodoje visas dėmesys skiriamas Audriaus Puipos darbų ciklui „Inscenizuoti paveikslai“ sukurtam bendradarbiaujant su Gintautu Trimaku. Neretai šios fotografijos parodomos kaip paralelinė menininė veikla, žaidimas, citavimas, persikūnijimas. O šiuo atveju tai ir tampa parodos ašimi – fikcijos ir realybės susipynimas bei vizualinės kultūros permąstymas ir įasmeninimas vietos kontekste, užpildant visą parodos erdvę karnavališkais įvairių kartų menininkų persikūnijimais.

„Piešiniuose, akvarelėse ir litografijose plėtojęs sudėtingus vaizdo ir žodžio pasakojimus su gausybe tikroviškų detalių, Puipa gerai suvokė dailės ir fotografijos giminystę. Menininką domino ne tik savita realistinė dailės kalba, bet ir jos referencija, akivaizdžios nuorodos į regimą apčiuopiamą tikrovę, taip pat – galimybė tą tikrovę (at)kurti, įkūnyti ir atgaivinti nutapytą iliuziją. „Gyvieji paveikslai“ (pranc. tableau vivant), imituojantys žinomus dailės kūrinius, nuo XVIII a. pabaigos buvo visoje Europoje paplitusi salonų pramoga. Jie susiejo kilnią lavinimo užduotį su karnavalo nepadorumu, fetišistine erotika. Išmonė, reprezentacija ir tikrovė čia pasidarė nebeatskiriamos ir tarsi pateisino viena kitą.“ – apie darbų „Inscenizuoti paveikslai“ ciklą rašo menotyrininkė dr. Erika Grigoravičienė.

Parodoje be matytų ir dar nerodytų „Inscenizuotų paveikslų“ fotografijų bus parodyta ir dokumentinė vaizdo medžiaga iš inscenizacijų kūrimo. Video filmus parodai iš savo archyvo paskolino vienas iš šių akcijų dalyvių Vytenis Jankūnas.

Parodą A. Mončio namuose-muziejuje ir birželio mėnesį išleidžamą šių kūrinių katalogą inicijuoja leidybinė platforma „NoRoutine Books“ bendradarbiaujant su Dailininkų sąjungos leidykla „Art Serija“.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Antano Mončio namai-muziejus, S. Daukanto g. 16, Palanga

 

Darbo laikas:

Iki gegužės 20 d.: III-VII nuo 13:00 iki 17:00

Nuo gegužės 20 d.: III-VII nuo 11:00 iki 19:00