Brazilės lūpose... portugališkas fado?! San Paule (Brazilija) gimusi šarmingoji dainininkė Marija Emilija pasuko netradiciniu muzikinės karjeros keliu. Užuot dainavusi kaitrią brazilišką sambą, širdį virpina portugališku fado.

 „Fado nebuvo meilė iš pirmo žvilgsnio, – pasakoja Maria Emilija.  – Niekada nesvajojau tapti fado diva. Vieną dieną ilgesingos portugališkos melodijos tiesiog ėmė tekėti mano gyslomis.“ Metusi psichologijos studijas, Marija Emilija nutarė gydyti žmonių sielas ir po šiai dienai tebegydo... „dainuodama“ širdimi. Tebegydo ne psichoterapija, o... „fadoterapija“.

Pasak brazilės, dainuoti fado jai yra taip pat įprasta, kaip mums kvėpuoti... Žemu, ekspresyviu ir kartu trapiu mecosopranu Maria Emilija apdainuoja nelaimingą meilę, įtūžį, pavydą, pažeidžiamumą. Ir nors portugalų muzikoje pirmu smuiku griežia saudade, (liet. ilgesys), dainininkės kūryba vargu ar persmelkta melancholijos. Ji ir jos akustiškai grojanti šaunioji gitaristų trijulė šiam muzikos žanrui geba suteikti žaismingo bangavimo, netgi užveda publiką dainuoti kartu. Atlikėjos dvelkia brazilišku lengvumu, atsainumu ir šiluma.

Ranką tvirtai įrėmusi į grakštų šoną, dainininkė tradicinį portugalų žanrą drąsiai lygina netgi su... Rio De Žaneiro karnavalu. Sutikite, juk jausmingoji samba taipogi aprėpia visą margą jausmų paletę!

Marijos Emilijos senelis portugalas savo sūnui, jos tėčiui, įskiepijo meilę Portugalijos melodijoms. Tėtis netruko į rankas paimti portugališką gitarą, todėl Marija Emilija užaugo skambant portugalų legendų Amalijos Rodriguez, Carloso do Carmo ir Fernando Mauricio dainoms. Dėl ramesnio ir sotesnio gyvenimo šeimai persikėlus į senelio gimtinę, temperamentingoji paauglė pamažėl pamėgo fado melancholiją. Marija Emilija tėtį visada lydėdavo į fado namus ir restoranėlius, atidžiai klausydavosi arba pati niūniuodavo iki skausmo pažįstamus motyvus. Po kiek laiko grįžusi į Braziliją, ji pradėjo dainuoti garsiuose fado namuose „Alfama dos Marinheiros“, kur gavo pirmąjį jos klausiusių fado guru „krikštą“.

Prieš kelerius metus atlikėja įrašė savo pirmąjį albumą „Casa de Fado“, kurį pristatys turo Lietuvoje metu. Muzikos kritikai jai pranašauja pelnytą vietą ant fado žvaigždyno pjedestalo, lygindami ją su šiuolaikinėmis fado žvaigždėmis Carminho, Gisela João.

Maria Emilija Portugalijoje dažnai minima kaip fado žvaigždė. Marijos Emilijos fado – melancholiškai plaukiantis iš širdies gelmių, eklektiškas, nuplevenantis klausytoją į vieną iš jaukių Lisabonos fado namų, į atmosferiškos Lisabonos gatvelių labirintą, saldesniais už karamelę kvapais gundančias kavinukes... Užsimerkime. Įsiklausykime. Išgirskime.

Maria Emília – vokalas

José Geadas – portugališka gitara

Bernardo Pereira – akustinė gitara

Francisco Gaspar – boso gitara