Atėjus žiemai, keturkojų šeimininkai ne retai susiduria su įvairiomis augintinių traumomis,iš kurių dažniausios- įvairūs pėdučių sužalojimai. Lakstydami ant ledo ar sušalusios sniego, augintiniai dažnai įsipjauna arba nusibrūžinapėdučių pagalvėles, kurių gyjimas šeimininkams gali tapti tikru iššūkiu. Vis dėlto veterinarai įspėja, jog ant šuns letenėlių atsivėrę žaizdos dažnai gali būti apgaulingosir signalizuotiapie rimtesnes keturkojosveikatos problemas.

Sužeidimai

Visų pirma, jei jūsų šuo šlubuoja arbakeistai mina koja -turėtumėte geraiapžiūrėti jo pėdučių pagalvėles. Žiemos periodu traumos ir sužeidimai - ypač tikėtini. Šuniui lakstant ant aštraus, nelygaus, ar įkaitinto paviršiaus, šis dažnai įsipjauna, nusibrozdina ar kitaip susižeidžia pėdučių pagalvėles. Pastebėjus tokį sužeidimą, svarbu keturkojį kuo greičiau nuvežti pas veterinarijos gydytoją. Pirmąją pagalbą keturkojui galite suteikti nuplaudami žaizdą šlapiu skudurėliu su šiltu vandeniu ir saugodami, kad ši liktų neužteršta. Žaizdą derėtų užrišti, tačiau rekomenduotina tai daryti su orui laidžiamedžiaga tam, kad žaizda galėtų kvėpuoti. Svarbu, jog žaizdos neužrištumėte per stipriai, nes nutraukus kraujotaką galimagyvūnui sukelti dar didesnių problemų. Tam kad apsaugotumėte šuns gijančią pėdutę arba užkirstumėte kelią pėdučių susižalojimui, rekomenduojame įsigyti patvarius, įvairių dydžių batukus Kerbl Paw Protection Active , kurie apsaugos jūsų šuns pėdutes net ir prasčiausiomis oro sąlygomis. Žaizdų gydymui namuose itin tiks iš pralaidžios orui medžiagos pagamintosKerbl Brunokojinės šunims.Dažniausiai sveikiems šunims tokios žaizdos užgyja pakankamai greitai, tačiau, kai šios yra ant pėdų ir nuolat liečiasi šuniui minant koja, paprastos žaizdos gyjimas ant šuns pėdutėsgali trukti iki trijų savaičių.

Kepenų problemos

Veterinarai teigia, kad žaizdai tinkamai gijant, skausmas išnyksta vos per keletą dienų. Nepaisant to, jog situacija greitai gerėja, ypač svarbu sužalotą pėdą saugoti kuo ilgesnį laiką ir nuosekliai sekti patį žaizdos gyjimo procesą.Jei gyjimas trunka ilgiau nei tris savaites, žaizda gali įspėti apie daug rimtesnęligą. Atliekant ne vieną tyrimą su įvairių veislių šunimis pastebėta, kad panašiomis žaizdomis gali pasireikšti kepenų liga, sukeliama toksinų, netinkamų medikamentų, vėžio, bakterijų, virusų, autoimuninių ar degeneracinių problemų. Prasta šunsmedžiagų apykaita ir neįsisavinimas tokių medžiagų kaip geležis, cinkas, varis, vitaminai A ir D, taip pat gali sutrigdyti naujų ląstelių gamybą, taip apsunkinant žaizdų gyjimą.

Alergijos

Alergijos itin dažnai pasireiškia žaizdomis ar išplikusiu, nuraudusiu kailiu ant gyvūnų pėdų. Kai gyvūnui niežti pėdas, šis jas laižosi ir kasosi, taip atsirandant pavojingoms, sunkiai gydomoms žaizdoms. Tokiu atveju susirgimas gydomas identifikuojant ir vengiant alergiją sukeliančių produktų, dažnai tokiam gydymui pasitelkiami ir vaistai, paskirti veterinarijos gydytojo.

Endokrininės problemos

Šunys, kenčiantys nuo endokrininių problemų turi hormonų disbalansą, kuris paveikia organizmo funkcijų reguliavimą, įskaitant ir normalios odos bei kailio gamybą. Jei gyvūnui įtariamospastarosios ligos, šias galima patvirtintiatlikus specialius testus. Viena tokių ligų, dažniausiai paveikianti augintinio pėdutes – kušingo liga. Ši liga dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus arba vyresniems šunims. Pagrindinis šios ligos simtomas - odos plonėjimas. Suplonėjus gyvūno odai ši tampa labai lengvai pažeidžiama, o pažeista gija ypač sunkiai, dažnai prisimetant įvairioms infekcijoms. Pastarosios ligos gydymui paprastai reikia stiprių antibiotikų, o kartais - net operacijos sutvarkyti atsivėrusioms žaizdoms.

Autoimuninės problemos

Jei jūsų keturkojis intensyviai laižo pėdas, šios ištinę ir pasidengę pūslėmis arba yra lengvai pažeidžiamos – taigali signalizuoti autoimuninę ligą. Šunys, kaip ir žmonės, turi imuninę sistemą, kuri atsakinga už kovojimą su svetimkūniais ir bakterijomis šuns organizme. Nors autoimuninės sistemos gydomos sunkiai, šios gali būti kontroliuojamos ir laikinai pristabdomos specialiai tam skirtais vaistais.

Nors iš pirmo žvilgsnio suskylinėję ar pažeistos pėdutės gali atrodyti ne itin didelė problema, labai rekomenduojama tokius patikimus sekti nuolat. Pastebėjus neįprastų požymių arba keistą šuns elgesį, derėtų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją. Veterinarų nuomone, tokia staigi gyvūnų šeimininkų reakcija gali užkirsti kelią itin sunkioms ligoms, o kartais net išgelbėti keturkojui gyvybę.

Veterinarijos klinika Belveta LT

Adresas: Laisvės pr. 82, Vilnius

Vet. gydytoja Rita Švaikauskaitė

Tel. nr.: +37065909633, el. paštas: [email protected]